Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.07.13, 17:38   #1
MyStery
Gerçek Üye

MyStery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2011
Konular: 180
Mesajlar: 713
Ettiği Teşekkür: 2975
Aldığı Teşekkür: 3782
Rep Derecesi : MyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Atatürk'ü Ağlarken Gören Tek Adam

Atatürk'ü Ağlarken Sadece O Gördü

Atatürk'ü ağlarken gören tek adam, onu her sabah tıraş eden berberiydi. Atatürk'ü ağlatan olay ise Nuri Conker'in ölümü!


İzmit'te Milli Bayram Coşkusu... Saat Kulesi Önünde Toplanan
İzmit Halkı ve Tören Alanına Giren İzciler ve Trompet Çalan Kız Öğrenciler


Gazeteci-yazar Yaşar Gürsoy’un İnkılâp Kitapevi’nden çıkan “Atatürk ve Berberi-Hosçakalın Çocuklar” adlı kitabı Atatürk hakkında bilinmeyen bilgileri gün ışığına çıkardı.

Atatürk’ü her sabah tıraş eden berberi Mehmet Tanrıkut Mete’nin anılarından oluşan kitapta Atatürk’ün yaşarken çekilmiş son fotoğrafı da ilk kez yayınlanıyor. Atatürk’ün traş olurken görülen fotoğrafının 14 Haziran 1938’den sonraki bir tarihte çekildiği tahmin ediliyor.

Mehmet Tanrıkut Atatürk'ü Sakal Tıraşı Yaparken


Vatan'dan İlker Akgüngör'ün haberine göre, kitapta Ata’nın bilinmeyen gizli bir hastalık çektiğine de yer veriliyor. Kitapta yayınlanan Berber Mehmet’in 21 Ekim 1932’de Atatürk için 25 liraya aldığı kasık bağının hikâyesi ve cumhurbaşkanlığı arşivinden çıkan belgesi bu hastalığın kasık fıtığı olduğunu akla getiriyor. Kasık fıtığını içeride tutmak için o dönem oldukça yoğun kullanılan kasık bağı Atatürk tarafından da kullanılmış.


Mehmet Nuri Conker, Atatürk ile Birlikte (1931)Berber Mehmet Tanrıkut Mete, bir berberden de öte Atatürk’ün çok güvendiği, devamlı yanında bulunan, birçok fotoğrafında hemen arkasında görünen ve istihbaratçı olduğu iddia edilen önemli bir isimdi. Atatürk’ün “Memo” diye çağırdığı Berber Mehmet, gezilere çoğu zaman sima ve fiziken benzediği Atatürk’le bire bir aynı kıyafetleri giyerek, hayatı suikastlerin gölgesinde geçen Atatürk’ün dublörlüğünü de yaptı. Berber Mehmet, Ata’yı Nuri Conker öldüğünde “Ah Nuri, bizi nasıl bırakıp gidersin“ dedikten sonra hüngür hüngür ağlarken gören tek isimdi.

Mehmet Nuri Conker Kimdir?

Mehmet Nuri Conker (1882, Selanik, Osmanlı İmparatorluğu -11 Ocak 1937, Ankara, Türkiye Cumhuriyeti), Türk asker ve siyasetçi.
  • Kariyeri
1902'de Harbiye'yi, 1905'de Harp Akademisi'ni bitirdi. 1920 Haziran'ında Ankara'ya gelerek Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Kendisine önce TBMM tarafından basın ve istihbarat müdürlüğü görevi, bir süre sonra da Ankara Bölge komutanlığı verildi. Kısa bir süre de Ankara valiliği yaptı. 1921 Mart ayı için de bazı satın alma işleri için Almanya'ya gönderildi; Eylül 1920, Mart 1921 tarihlerinde 41. Tümen komutanlığı ve aynı zaman da Adana Valiliği görevini yürüttü.

Atatürk, Manevi Kızı Ülkü ve Nuri Conker (1936)


1921 yılında kendi isteğiyle emekli olmuştur. TBMM II., ve III. Kütahya, IV. Dönem (Ara Seçim) ve V. Dönem Gaziantep Milletvekilliği, II. Dönem 5. Sube Başkanı, IV. Dönem Parlamentolar Türk Grubu Kurucu Üyeliği, V. Dönem TBMM Baskanvekilliği yapmıştır.


  • Atatürk ile Arkadaşlığı
Atatürk'ün çocukluk ve silah arkadaşıdır. Atatürk, Nuri Conker'i çok severdi. Onunla şakalaşmaları, konuşmaları en samimi bir hava, içinde geçer ve birbirlerine senli benli hitap ederlerdi. Selânik'te mahalle arkadaşı, sonra Askeri Rüştiyede, Manastır İdadisinde, İstanbul Harbiye Mektebinde, Harp Akademisinde okul arkadaşlığı etmişlerdir. Hemen daima aynı yerlerde görev yapmışlardır. Bunlar sırasıyla şöyledir:

  • Selânik'te Üçüncü Ordu,
  • Hareket Ordusu, Arnavutluk harekâtı,
  • Afrika'da Trablusgarp ve Bingazi muharebeleri,
  • Çanakkale Anafartalar ve Conkbayırı muharebeleri,
  • Doğuda Muş cephesi,
  • İstiklâl harbinde ve inkılâplar devridir.

Mehmet Nuri Conker ölünceye kadar çoğunlukla beraber bulunmuşlardır. Atatürk onun arkadaşlığını daima aramış ve birbirlerine karşı vefalı dost olmuşlardır. Conker, Latife Hanım dışında Atatürk'le ulu orta senli benli konuşup, ona adıyla ("Kemal" diyerek) hitap edebilen tek kişi olup, Atatürk'ün, annesinden sonra ölümüne en çok üzüldüğü kişidir.


Derne'de Soldan İkinci Mustafa Kemal Paşa, Enver Paşa (Soldan
Üçüncü), Mehmet Nuri Conker Bey (Sağdan İkinci
)

Ertuğrul Yatı'nın güvertesinde.
Sol başta Nuri Conker ve Salih Bozok, Atatürk'ün arkasında
Fahrettin Altay ve Şükrü Naili Gökberk Paşalar. (5 Haziran 1928)


Şapka ve Kıyafet Devriminin Yapıldığı Günlerde
Milletvekili Nuri Conker'le Şapkalı Olarak Subaylarla.
Sağında Gen.Ali Sait Akbaytugan, Solunda Gen.Ali Hikmet Ayerdem.Atatürk, 31 Ağustos 1925 Günü Kastamonu Dönüşü Çankırı Yolunda.
Atatürk'ün Solunda Mehmet Nuri Conker, Önde Başyaver Rusuhi

Atatürk’ün Diğer; Dostları, Yakın Çalışma ve Silah Arkadaşları Tıklayınız__________________
MyStery isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.