Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.08.13, 01:50   #14
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 988
Ettiği Teşekkür: 46024
Aldığı Teşekkür: 39603
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Recep Tayyip Erdoğan ve Davranışları

Banemin' e katılmakla birlikte Marks' ın da tamı tamına değil ama yaklaşık olarak hatırladığım bir sözünü anmak isterim. Marks proletaryanın emeğine değer verir ama o proletaryayı da emeğine değer vermekle beraber onu onuru konusunda sorgular. Biz de işçi sınıfı falan derken onu sanki kartpostallarda olduğu gibi ''zincirlerini kıracak ve dünyayı kurtaracak öncü güç'' olarak görüyor ya da buna inanıyorduk. Halbuki asıl öncüler, o proletaryaya sınıf bilinci taşıyacak burjuva ya da küçük burjuva aydınlardı. Ancak ne o proletarya eski proletarya ne de ona sınıf bilinci taşıyacak sosyalistler eski sosyalistler...

Ancak proletarya dün de cahildi bugün de cahil ve sosyalistlerin büyük kesimi de halen 1970! li yıllara konservelenip kalmış ve marksizmin diyalektiğini tam bir dogmatizme çevirmişler...

Konu uzun...

Ancak biz nasıl onlarla aynı dili kullanacağız? Dinle mi kandıracağız? İşçi aristokrasisi mi kuracağız? Gece gündüz milletin gözlerine baka baka onlara Tayyip ve burjuva politikacıları gibi yalanlar söyleyip, duymak istediklerini mi söyleyeceğiz?

İş zor ama ben anlayacakları dili konuşmayı kabul ederim de, Tayyip ve benzerlerinin insanları kandırdıkları dili kullanmayı kabul etmiyorum hala... Ve hala inanıyorum ki en doğrusu sınıfa sınıf bilinci taşımaktır ve bu da her halükarda sınıftan ya da halktan her alanda bir adım önce olmakla mümkün. Popülizm yani halk dalkavukluğu bizim değil, Tayyipgillerin işidir. Ki zaten inanıyorum sen de böyle düşünüyorsun...

Ufff... Zor işler ve zor dönemler ama nereden bakarsak bakalım en azından bu Gezi direnişi en azından halkın ortalama zeka düzeyinden (orantısız zeka) çok daha yukarılarda tavırlar alsa da, sokaklarda halkın normalde olması gereken taleplerini dile getirdi. Ama bazıları kapısına kömür, makarna ve bakliyatı götüreni desteklemeye devam ediyor. Ve Marks geliyor insanın aklına; onun proletaryanın onuruuna yaptığı vurgu geliyor... Emekleri değerli de, ya onurları?