Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.08.13, 23:38   #3
Dilaver
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 419
Mesajlar: 3,718
Ettiği Teşekkür: 18949
Aldığı Teşekkür: 20315
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Türk Destanları 2. Bölüm

Timur Destanı Moğol kültür dairesinde gelişen bir destandır. Destanda Moğol hükümdarı Aksak Timur’un savaşları ve kahramanlıkları, diğer milletlerle ilişkileri anlatılmaktadır.
Hindistan Ülkesi'ne Cengiz Han'ın oğlu Jaday Han hanlık ederdi. Jaday Han günlerden birgün yatıyordu. Kötü bir rüya görüp, uyandı. Bir müddet bekledikten sonra rüya tabircilerini topladı. Dalağına baktırdı ve anlattı.
Rüya tabircileri söylediler : " Ey Han'ımız! Dalağında öyle görünür ki, kendi ülkende Almalık denilen köyde bir kişiden korkunuz vardır. O kişi, kırkıcı oğlu, kazancı oğlu, tavukçu oğlu Taragay denilen kişidir." dediler. "O Taragay'ın izi odur ki alnında beni var, sol gözünde akı var. O Taragay'ın hatunu hamiledir. Onun karnındaki çocuğundan ecelin var", dediler.

O ahmak, kaderi tedbir ile bozmak istedi. Allah'ın takdiri nasıl bozulur. Ondan sonra konuştular. " Bu hatunu öldürelim" , diye " Karnını yaralım", dediler. Han söyledi : " Bu hatunun karnındaki çoçuğu öldüresiniz, o çoçuğu çabuk öldürün! Anası ölmesin!", dedi.

Sonra o kadını diz çöktürdüler. Kadının aklı başından gitti. Birkaç gün sonra kadın bir oğlan doğurdu. Oğlanı alıp baktıklarında bir ayağının aksak olduğunu gördüler. Bu yüzden bu oğlanın adını Aksak Timur koydular.

Aksak Timur'un anası ve babası öldü ve Timur yetim kaldı. Timur'u büyütmek ve bakmak için kimse kalmamıştı. Sonraları Aksak Timur yürümeye başlayıp yiğit olduktan sonra, dışarı çıkıp altı yedi oğlan çocuk bir araya gelip, her gün buzağı otlatırlardı.

Aksak Timur her gün yıkık bir mezar taşına yaslanıp dururdu.Tam o sırada bir ayağı aksak bir gözü kör bir karınca geldi. Mezar taşına tırmanmaya çalıştı düştü. Tekrar denedi düştü. Üçüncü kez deneyince mezar taşının üstüne çıkmayı başardı.

Aksak Timur o karıncadan ibret aldı. " Ey Aksak ! Gördün mü ? ! Bu zayıf, ayaksız, gözsüz karınca kendini toparlayıp düşe kalka tam tepeye çıktı. Ben de himmet ile han olup, il, halk, şehir alıp , saray yapsam hiç de şaşırılmaz. Eğer tanrı izin verirse...." diye içinden bu düşünceyi geçirip yürüdü.
Kaynak

Resim: edebiyatogretmeni.org
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.