Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.08.13, 18:56   #6
Dilaver
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 418
Mesajlar: 3,715
Ettiği Teşekkür: 18943
Aldığı Teşekkür: 20309
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Türk Destanları 2. Bölüm

Köroğlu DestanıKöroğlu Bolu’nun Dörtdivan ilçesinde,16.yüzyılda yaşamış bir halk kahramanıdır. Gerçek adı Ruşen Ali’dir. Kendisi özgürlüğün sembolü haline gelmiş bir şair ve türkücüdür.

Şiirlerinde yiğitliği, doğayı ve aşkı konu almış ve birçok şaire ilham vermiştir. Aynı zamanda Osmanlı ordusuna katılarak İran ile savaşmıştır. Destan Ruşen Ali’nin Bolu beyinden intikam alması, Ruşen Ali’nin kahramanlıkları ve türkülerini konu alarak onu efsane haline getirmiştir.

Köroğlu önceden bir askerdi ve Osmanlı ordusuyla savaşlara katılmıştı fakat Bolu beyi’nin babasını öldürmesi üzerine eşkiya olmuş ve dağlara çıkmıştır. Hatta meşhur bir söz olan “tüfek icad oldu mertlik bozuldu” sözü bu devirde tüfeğin icad olması ve Bolu beyi’nin bu bölgede bunu denemesinden sonra söylenmiş bir sözdür.

Köroğlu ismine gelince bu ismi babasının kör olmasında dolayı almamıştır bu isim Türkler’de daha önceki kahramanlardan birinin ismidir ve bu isim Ruşen Ali ile efsaneleşmiştir. Hatta Azerbaycan Türkleri’nde de bir Köroğlu efsanesi bulunmaktadır.

Köroğlu’nun babası Yusuf bir seyistir hemde Bolu beyi’nin seyisidir. Bolu beyide ata binmeyi çok severmiş bir gün Bolu beyi seyisi Yusuf’tan güzel bir at ister ve Yusuf’un ona bir tay (at yavrusu) getirmesi üzerine bunu kendine bir hakaret sayan Bolu beyi,Yusuf’un gözlerine mil çektirir. Yusuf’ta tayını ve oğlunu alarak Bolu’dan uzaklaşır. Ruşen Ali babasının isteğiyle bu atı karanlık bir ahırda büyütür. Tay bir zaman sonra küheylan olur çıkar.

Daha sonra Yusuf ve Ruşen,Aras ırmağına giderler bu ırmaktan 3 sihirli köpüğü beklerler, Yusuf bu 3 köpüğü içerek gençleşecek ve gözleri iyileşecek bunun sayesinde de Bolu beyinden intikam alacaktır. Ruşen Ali köpüklü suyu kendi içer ve babasına da köpüksüz suyu verir. Daha sonra Yusuf intikamını kendi alamıyacağı için üzülür ama oğlu alacağı içinde bir yandan sevinmektedir.

Ruşen Ali’nin içitiği sudaki 3 köpük ona yiğitlik,şairlik ve ölümsüzlük mahiyetlerini kazandırır. Yusuf, Ruşen Ali’ye mutlaka intikamımı al der ve ardındanda ölür. Ruşen Ali, Kır atını alır ve dağa çıkar,ardından ün yapar ve giriştiği her savaşı kazanır. Paşalardan,beylerden aldıklarını yoksullara ve düşkünlere verir. Ardından da Bolu beyini öldürerek intikamını alır.

Ve son olarak tüfek icat olunup mertlik bozulunca arkadaşlarına dağılmalarını söyler ve kendiside şaşırtıcı bir şekilde yok olur gider.


Köroğlu, Bolu beyine ithafen bir türkü de yazmıştır:


Benden selâm olsun Bolu Beyi’ne.

Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır.

At kişnemesinden, kalkan sesinden.
Dağlar seda verip seslenmelidir.

Düşman geldi tabur tabur dizildi.
Alnımıza kara yazı yazıldı.
Tüfek icat oldu mertlik bozuldu.
Eğri kılıç kında paslanmalıdır.

Köroğlu düşer mi eski şanından.
Ayırır çoğunu er meydanından.
Kırat köpüğünden düşman kanından.
Çevrem dolup şalvar ıslanmalıdır.
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.