Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.08.13, 13:20   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5999
Mesajlar: 25,852
Ettiği Teşekkür: 100747
Aldığı Teşekkür: 141641
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart YÖK'ten "29 Yaş" Çözümü

YÖK'ten '29 yaş' çözümü


YÖK, 29 yaş kararında geri adım attı. Yeni karara göre, 29 yaşını dolduranlar üniversiteye kayıt olabilecek. Ancak askerlikleri tecil edilmeyecek. Bu öğrenciler 'asker kaçağı' olarak okumaya devam edecek.

29 yaşını tamamladığı için ders kayıtları yenilenemeyen üniversite öğrencileri için Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yeni bir karar çıktı.

Yeni karara göre, 29 yaşını tamamlamış üniversite öğrencilerinin ders kayıtları bundan sonra yenilenebilecek. Ancak bu durum öğrencilerin eğitim sorununu çözmekten daha çok karmaşık hale getiriyor.

Radikal gazetesinde yer alan haberde, YÖK’ün üniversitelere yolladığı yazıya göre 29 yaşını tamamlayan öğrencilerin ders kaydı yapılsa bile askerlik tecil işlemi yapılamayacak.

Bu durumda 29 yaşını tamamlayan binlerce öğrenci asker kaçağı olarak üniversite eğitimine devam edecek.
Milli Savunma Bakanlığı 18 Ocak 2012’de YÖK’e yolladığı yazıda, 29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesine imkân olmadığını belirterek bu kişilerin eğitime, askerliği tamamladıktan sonra devam edebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti.

Bunun üzerine üniversiteler de 2012-2013 öğretim yılında 29 yaş sınırında bulunan üniversite öğrencilerinin kayıtlarını yenilemeyeceklerini söylemiş ve birçok üniversite öğrencisinin ders kaydı yapılmamıştı.

Öğrenciler krizin çözümü için sonuç alamayınca yargıya başvurmuştu. İdare mahkemeleri ise öğrencilerin eğitim haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini gerekçe göstererek yürütmeyi durdurdu. Mahkemeyi kazanan öğrencilerin ders kaydı yapıldı.

Davayı kaybeden üniversiteler ise YÖK’e bir yazı yollayarak ders kayıtlarını yenileyemeyen öğrencilerin yürütmeyi durdurma talebiyle üniversitelere dava açtıklarını ve üniversitelerin davayı kaybederek maddi zarara uğradığını belirtti, yeni eğitim yılında 29 yaş sorunu ile ilgili yeni bir uygulamaya gidilip gidilmeyeceğini sordu.

YÖK de 22 Temmuz 2013 tarihinde üniversitelere yolladığı bir yazı ile 29 yaşını tamamlamış öğrencilerin ders kayıtlarının yenilenebileceğini belirtti.

YÖK, üniversitelere yolladığı yazıda 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35. Maddesi’nin ‘C’ fıkrasına atıfta bulunarak, 29 yaşını tamamlayan öğrencilerin ders kayıtlarının yenilenmesi için bir engel bulunmadığını ancak 29 yaşını tamamlayan öğrencilerin askerlik tecil işlemlerinin hiçbir şekilde yapılmayacağını bildirdi.

Buna göre 29 yaş sınırını geçen binlerce üniversite öğrencisinin yeni eğitim öğretim yılında ders kayıtları yenilenebilecek.

Ancak ders kaydı yenilenmesine rağmen 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereği tecil işlemi yapılmayan binlerce öğrenci yoklama kaçağı sayılacağı için asker kaçağı durumuna düşecek.

UYGULAMA ÖĞRENCİLERİN KAFASINI KARIŞTIRDI

Yeni uygulama ise üniversite öğrencilerinin kafasını karıştırdı.
Ders kaydı yapılmasına rağmen asker kaçağı durumuna düşecek olan öğrenciler, YÖK’ün bu uygulama ile bütün sorunu çözmekten kaçtığını savunuyor.
Yeni uygulama ile üniversite eğitim hayatı boyunca askerden kaçmak zorunda kalacağını belirten Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencisi A.G. durumu, “Yeni uygulama ile ders kaydımı yapabileceğim. Ama tecilim yapılmadığı için asker kaçağı durumuna düşüyorum. Bu durumda yakalanmamak için evden çıkmamam lazım. Ancak bizim talebimiz üniversite eğitimimiz bitene kadar askerliğimizin tecil edilmesi” sözleriyle değerlendirdi.

ÜNİVERSİTELERDE KARAR BİRLİĞİ YOK

Öğrencilerin ders kaydının yapılması için yasal bir engel olmadığını söyleyen İstanbul Üniversitesi, yeni eğitim öğretim yılında 29 yaşını tamamlayan öğrencilerin ders kayıtlarını yenileyeceklerini, ancak öğrencilerin askerlik tecil işlemleriyle ilgilenmeyeceğini belirtti.
İTÜ ise Eylül ayında öğrencilerin ders kayıtlarını yeniledikten sonra öğrencilerin askerlik tecil belgesi getirmedikleri takdirde ders kayıtlarının silineceğini bildirdi.
kaynak

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.