Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.08.13, 13:43   #1
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1162
Mesajlar: 12,129
Ettiği Teşekkür: 50885
Aldığı Teşekkür: 44290
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Pinochet'in Stadları Uyku Tulumuydu;Peki ya Tayyip Erdoğan' ın Stadları?

Şili' de sosyalistler Allende liderliğinde demokratik bir şekilde iktidara geldiğinde, Amerika has adamı General Pinochet' e faşist bir askeri darbe tezgahlatmış ve bu darbeyle Allende öldürülerek 1973' den 1990' a kadar sürecek bir faşist darbe rejimi süregelmişti.

Cani Amerikan uşağı Pinochet, askeri faşist diktasını sadece kan üzerine kurmuyor, halkı apolitize etmek için çeşitli yollar arıyor ve deniyordu. Pinochet, danışmanlarıyla halkı nasıl ''uyutacağını'' düşünürken halkın futbola olan büyük ilgisini bu apolitizasyonun tesisi için kullanabileceklerini anladılar. Evet, futbol halkın uyutulması için kullanılacaktı.

Ancak halkın uyutulması için, Pinochet' in tabiriyle devasa bir ''uyku tulumu'' gerekiyordu. İşte tam da bu amaçla hem küçük ve hem de bakımsız olan Santiego stadyumu büyük bir tadilattan geçirilerek 90 bin küsür seyirci alabilecek bir duruma getirildi. Pinochet' in halkı uyutmak için kullanacağı Santiego stadı elbette toplumun apolikleştirilmesinde önemli bir rol oynadı ancak 1990' da Pinochet' in iktidardan gitmesine engel olamadı.

Şili' de statlar ''uyku tulumu'' işlevini yerine getiriyordu ancak günümüz Türkiye' sinde statlar bile uyandı!..

Süper Kupa maçından lig maçlarına kadar statlar tüm yasaklara rağmen uyanmış ve sokuldukları ''uyku tulumları''ndan çıkmış kitleler için bir birleşme, dayanışma ve kendilerini rejime karşı topluca ifade etme alanları olmuştur!
80' li, 90' lı yıllarda yine Amerikancı bir askeri diktacı Kenan Evren rejimi ve onun Amerikan patentli reçeteleriyle ''otlaştırılıp, ''uyku tulumları''na sokulan gençlik, ''uyku tulumları''ndan çıkmış ve tüm yasaklara rağmen statları da diğer toplumsal alanlar gibi bir uyanış alanına dönüştürmüştür.

Vatanımıza ve milletimize yaptığı bu büyük hizmetten dolayı BOP eşbaşkanı Tayyip' e teşekkürü borç biliriz!

Aristo/loji
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.