Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.08.13, 21:06   #1
C.Cienfuegos
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,397
Ettiği Teşekkür: 1191
Aldığı Teşekkür: 5226
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Ekşisözlük: “14 yıldır ilk defa yasal içerik üzerinden linç ediliyoruz”Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 20 sitesinden biri olan Ekşisözlük dün bir televizyon kanalında İslam karşıtlığı ile suçlandı ve 14 yıllık sözlüğe karşı bir linç ortamı oluşturuldu. Ekşi Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu uzun zamandır yıpratılmaya ve susturulmaya çalışan Ekşi’yi ve son linç kampanyası karşısında alacakları tavrı Vagus Tv’ye anlattı.

Ekşi Sözlük “siyasi bir taraf” zannediliyor ve bu yüzden kötüleştiriliyor diyen Kapanoğlu sitenin her dakika yurt dışı kaynaklı saldırıya uğradığını kaydederek İslamofobi suçlamalarına, “Ekşi Sözlük’te 10 tane İslam eleştirisi varsa 100 tane de İslam övgüsü vardır, bu açıdan toplumun bir aynasıdır. Herkes işine gelen tarafı sunarak linç ateşine kömür
atıyor”
dedi.

Ekşisözlük’ün neden hedef olduğu sorusuna ise Kapanoğlu’nun yanıtı netti: “Bahsettiğim siyasi gerekçeler dışında bir motivasyon göremiyorum. Bu aralar herkes iktidara yaranma yarışına girmiş durumda. Biri de bu fareyi tutmuş “size getirdim efendim” diye iktidarın önüne bırakıyor. “Afferin kızıma” diye sevilmeyi bekliyor.”

14 yıldır ilk defa yasalara uygun içerik üzerinden Ekşi Sözlük linç ediliyor diyen Kapanoğlu, gelecek adına ne planladıklarını ise şöyle anlattı: “Yasaların izin verdiğinden daha azı yazılsın isteniyor. Bu algısal problemi yapısal değişikliklerle çözmeye çalışacağız.”
Sedat Kapanoğlu’nun Vagus Tv’nin sorularını yanıtladığı o röportaj:
Ekşi’nin İslama genel olarak dinlere, inançlara karşı bir yaklaşımı, tavrı var mıdır?

Ekşi Sözlük bir platformdur, Twitter/Facebook gibi. Temel dayanağı da ifade özgürlüğüdür. Bu temele zarar veren her tutumu kendisine zarar verir. O yüzden platform olarak böyle taraflı bir tutumda bulunması sözkonusu olamaz. Ekşi Sözlük’te 10 tane İslam eleştirisi varsa 100 tane de İslam övgüsü vardır, bu açıdan toplumun bir aynasıdır. Herkes işine gelen tarafı sunarak linç ateşine kömür atıyor.
Ekşi’nin hiçbir siyasi partiye yakınlığı yok
Ekşisözlük’ün İslamofobi ve hatta İslama küfür ithamlarıyla hedef alınmasını
nasıl değerlendiriyorsunuz?

İslam’a küfür TCK 216 kapsamında suç. Ekşi Sözlük 14 yıldır var olan bir mecra. Bu suç 14 yıldır bu mecrada işleniyor olsa 10 yıldır durmaksızın hapis cezaları veriliyor olması gerekirdi. Sırf bu suç unsuru girişleri doğru ve zamanlı denetlemeleri için tam zamanlı avukatlar çalıştırıyoruz. Yazılmasından saatler sonra sildiğimiz bir girişi aylar sonra “haber” diye çıkartıp konuyla ilgili bilgisi olmayan insanları galeyana getiriyorlar. Öte yandan Türkiye’yle muhatap bile olmayan Twitter’da alenen ve çok ciddi hakaretler ediliyorken, o hakaretlere hiçbir şekilde müdahale edilmiyorken Ekşi’yi hedef gösterenler bu mecraya konuşlanmaktan ve bu küfürlerle yanyana olmaktan gocunmuyorlar. Biz öte yandan TC kanunlarına hesap verir halimizle hedef gösteriliyoruz. Bu tutarsızlığı ancak siyasi gerekçelerle izah edebiliyorum. Ekşi Sözlük “siyasi bir taraf” zannediliyor ve bu yüzden kötüleştiriliyor. Bu iddiaların dayanağı da CHP’nin davetini kabul edip katılmamız. Sanki AKP’nin davetini reddetmişiz, bir tek CHP’yi seçmişiz diye gösteriliyor. Habuki CHP daveti sonrası çıkışta tesadüfen karşılaştığımız Sırrı Süreyya Önder’le de oturduk sohbet ettik. Başbakanlık’tan da, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan da Ekşi’de yazılanlarla ilgili bizle iletişime geçildiği oluyor. Bu yıllardır da böyle. Ekşi Sözlük’ün hiçbir siyasi partiye özel bir yakınlık ya da uzaklığı yok.

Bir televizyon kanalı aracılığıyla Ekşisözlük’ün hedef seçilmesinin sizce politik, toplumsal
nedenleri var mıdır? Neden şimdi?

Bahsettiğim siyasi gerekçeler dışında bir motivasyon göremiyorum. Bu aralar herkes iktidara yaranma yarışına girmiş durumda. Biri de bu fareyi tutmuş “size getirdim efendim” diye iktidarın önüne bırakıyor. “Afferin kızıma” diye sevilmeyi bekliyor. Gazeteciler için de siyasi düzlemde ciddi kariyer alanları açıldı o yüzden bu aralar daha hevesli olmaları makul.

“Niye bizde yerli Twitter çıkmıyor?”
Ekşi kendini baskı altında hissediyor mu? Televizyonda yürütülen yıpratma kampanyası haricinde
kişisel veya başka yöntemlerle baskı altına alınma durumunuz söz konusu mu?

Ekşi Sözlük Türkiye’den çıkmış en büyük sosyal mecra. Ayda 15 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. TC yasalarına tabi, bu konuda maksimum ihtimamı gösteriyor. Buna rağmen biz hem yasal çarpıklıklardan dolayı sitede yazanlara tam anlamıyla özgür br ortam sağlayamıyor ve bu yüzden eleştiriliyoruz, hem de bu hedef göstermelerden dolayı iş potansiyelini kaybediyoruz. Yani bir yanda “niye bizde yerli Twitter çıkmıyor ya çok enteresan halbuki çok süper bir ülkeyiz” diye şaşıran hayret eden bürokratlar, öbür yanda yerli mecraların kafasını bu şekilde eze eze pestile çeviren bir tutum sözkonusu. Tüm resme bakan için şaşıracak hiçbir şey yok.

Ekşi internet sitesine saldırılar ne boyutta ve nereden, hangi yöntemler kullanılarak yürütülüyor?

Siteye saldırı sürekli günün her saati her dakikası devam ediyor. Hacker’lar sürekli siteyi tarayıp güvenlik açıkları arıyorlar. En yaygın yöntem olan DDOS adı verilen dağıtık ve bant genişliği sömürmeye yönelik saldırılarda site yanıt vermez hale geliyor. Bu saldırılar neredeyse her zaman yurtdışı kaynaklı. Türkiye’de olsa kaynağını tespit etmek mümkün olurdu.

Ekşi’nin bundan sonraki tavrında herhangi bir değişiklik olacak mı? Ekşi hayata ve Türkiye’ye nasıl
bakmayı sürdürecek.

Tam fikir ifade özgürlüğü Türkiye’de hiçbir zaman pratik bir seçenek olmadı. Kanunlar olmasa, linçler, linçler olmasa topuğa sıkmalar derken illa ki baskılanıyorsunuz. Ben bu tür açmazlarda bugüne kadar mecranın hayatta kalması ile ifade özgürlüğünü koruma arasında tercih yaparken mecranın ayakta kalmasını öncelikli tuttum. Zira Ekşi Sözlük 35 farklı amaca hizmet ediyorsa “X ifadesini koruma ve kollama” adına diğer 34 faydayı çöpe atmayı sorumsuzluk, hoyratlık olarak gördüm. Bu yüzden Ekşi Sözlük kullanıcıları tarafından çok ağır eleştirildim de. Ama 14 yıldır ilk defa yasalara uygun içerik üzerinden Ekşi Sözlük linç ediliyor, yasaların izin verdiğinden daha azı yazılsın isteniyor. Bu algısal problemi yapısal değişikliklerle çözmeye çalışacağız.(Vagus.tv)__________________

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.