Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.08.13, 23:01   #4
Mislina
Süper Üye
Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 458
Ettiği Teşekkür: 4166
Aldığı Teşekkür: 9717
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Süreyya Berfe (Hikmet Süreyya Kanıpak) | Şair ve Yazar (1943 - ....

Bir dost bulamadım şiirine karşılık bir röpörtajda"Ne güzeldir O'nu dinlemek,sesi bir dost sıcaklığında"cümlesi Süreyya Berfe'yi anlatıyor sanırım.

Berfe soyadını alışını Cemal Süreyya şöyle anlatıyor:

“Süreyya’nın soyadı Kanıpak’tı.1966 yılları; ben Papirüs’ü çıkarıyorum. Süreyya’da derginin dağıtımını üstlenmişti. Altunizade’de futbol maçı yapardık sanatçılarla tiyatrocular.İlk vuruşu Gülriz Sururi yaptı,Orhan kemal gol atardı. O günlerden bir gün Süreyya, soyadının değiştirilmesini istedi. Kanıpak soyadı ırkçı gibi geliyordu, sevmiyordu. Bir maçtan sonra, yirmi kişi, Salacak aile gazinosu vardı oraya gittik. yedik, içtik, Süreyya’ya soyadı aradık. Ahmed Arif, "çocuğun olursa adını Berfe koy" demişti bana. Berfe, Asya’da "Kar beyazlığı"demek. Bu arada herkes matrağına bir şey öneriyor,"şenşiiir olsun" diyor mesela en sonunda Berfe olsun deyince, Süreyya çok sevdi, Berfe oldu.”
Süreyya Berfe takma isim olarak kullanmak istediği bu isim için Ahmed Arif'ten izin ister.Ahmed Arif izin verdikten sonra kullanmaya başlar.

Nereye bakıyorsun
İşte yaralı insanların fotoğrafları
İşte yangından çıkarılan çocuk cesetleri
Bu, savaşmış bir atlının sakat kalan ayağı
Bu kesik kol, önemsiz bir iş kazası

Kime bakıyorsun
İşte bacağından alınan üç parça kemik
İşte bombardımandan sonraki yaralılar
Bu yarım adam, küçük bir işkence hatası

Neye bakıyorsun
Sayamazsın o ciğerdeki yaraları
Kime bakıyorsun