Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.09.13, 16:52   #2
Tanıdık
Uzman Üye

Tanıdık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 71
Ettiği Teşekkür: 4465
Aldığı Teşekkür: 7540
Rep Derecesi : Tanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Şark Meselesi

Mr. Ryan’ ın raporu.

Reşit Paşayla kürt meselesini görüştüm ve albay Noel’ in Malatya’ yı ziyaretinin zamansız olacağını söyledim. Gerçi , majestenin hükümetinin kürt meselesinde büyük menfaati olduğu doğrudur. Fakat bu sadece Mezapotamya ile ilgilidir ve sırf orayı korumak içindir.

28 kasım 1919, G.Kidston’ dan Sir E.Crow’e :

….Kürtlere her ne kadar inanmasakta onları kullanmamız menfaatimiz icabıdır. Doğu Anadolu’yu ancak savaş çıkartarak Ermenistan ve Kürdistan diye bölebiliriz.

Ve yine,,,

21 temmuz 1919, Mr.Hohler’ den Sir Tilley’e :

Mezapotamya şimdi bizim olacağına göre albay noele bir kürt devleti kurdurup, kuzey dağlarını böylece koruyabiliriz.

27 ağustos 1919, mr. Hohlerden, mr.c.kerr’e:

Kürtlerin ve Ermenilerin diğer meseseleri beni ilgilendirmez, bizim kürt meselesine verdiğimiz ehemmiyet, mezapotamyadaki yer altı kaynaklarımız içindir.

Bütün mesele bunlar, Osmanlının son zamanlarında İngiliz, Fransız, Amerikan… çalışmalarını içeren belgelerdi. Devlet arşivlerinde saklanan ve belli bir zaman aşımı geçtikten sonra açıklanan belgelerden tek göze çarpan nokta, emperyalist ülkelerin Türkiye ve Osmanlı üzerindeki çıkarlarını kaybetmemek, yeni yeni imtiyazlar elde etmek, çıkarlarını korumak veya Osmanlının yanında ortadoğuya sarkıp buraları denetim altına almak için, Osmanlı içindeki kürt ve ermeni unsurları kullanmış olmalarıdır.

Böylece bir ailenin fertleri durumunda olan insanları birbirlerinden ayırarak kendi çıkarları doğrultusunda kullanmışlardır. Aynı dine, aynı kitaba, aynı peygambere inandıklarını söyleyen insanlar böylece birbirlerine düşman kesilmişlerdir.

Bu gün Amerika Birleşik Devletleri başkanı Reagan (eski başkan) Celal Talabani’ yi Washington’a çağırıp, ilgi gösterebiliyorsa, bu abd’ nin çıkarları için gerekli olan ve daha öncede denenmiş yollardan farklı bir yol değildir.

Bu gün Talabani vasıtasıyla da Kürtçü harekete destek sağlayan Amerika, Osmanlının zamanında da bu yolu seçmişti.

26 Aralık 1919,

Kürt meselesinde üçüncü toplantı:

…. Bir tek kürt devleti mi, yoksa bir çok kürt devleti mi kurulacağı düşünülecek. Ermenilere Amerikalılar kanalıyla silah temin edilecektir.

Ve yine,,

19 ağustos 1919,

Amiral Webb’ en Lord Gurzon’a;

…. Amerika, Trabzon ve Erzurumu içine alan bir ermenistanı himaye edecek, geri kalan bölge de bir kürt devleti olarak İngilizlerin himayesine bırakıyor,,,

Batılı devletleri, bu topraklar üzerinde her zaman uygulayabilecekleri bir senaryoları olmuştur. Batılı derken buna Sovyetler de dâhildir.

Farklı amaçlar da olsa, ana amaç orta doğuyu denetim altına almak, petrol kaynaklarına hâkim olmak, yer altı zenginliklerine sahip olmak, emperyalist emelleri uygulamaya koymak veya bunları gerçekleştirecek metotları tespit etmek idi..

Yalnız bütün senaryolar da değişen, devletlerin ismi idi. Ve başrol oyuncuları da, toprakların içinde yaşayan unsurlardı.

13 aralık 1919,

Mr.ryan’ın raporu;

… İngiliz petrol şirketleri kendilerini Amerikan petrol şirketlerinden kurtarmak istiyorsa, Batum,Tiflis, Baku’ dan başka yeni kurulacak ermenistandaki petrol işini de ele almalıdır. Bundan başka Musul, Kerkük ve Mezapotamya petrolleri İngilizlerin kontrolünde kalacaktır.

Ve bunlar için her yol deneniyordu.

3 Eylül 1902,

Mr.Marlin’ ten E.Grey’e;

…..şimdiki durum, yalnız Balkanları ve Avrupa’yı değil, fakat Arapları, Ermenileri, Kürtleri ve diğer ırkları da imparatorluktan ayırmaya çalışmak olmalıdır. Türkiye’ de yapacağımız propaganda, komitenin Türkiye’ yi uçuruma sürüklediği ve mutlak ortadan kalkması icap ettiği yolunda olacaktır.

./..

Tanıdık
Tanıdık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tanıdık'in Mesajına Teşekkür Etti