Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.09.13, 15:59   #4
Tanıdık
Uzman Üye

Tanıdık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 71
Mesajlar: 1,969
Ettiği Teşekkür: 4465
Aldığı Teşekkür: 7551
Rep Derecesi : Tanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyorTanıdık karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Şark Meselesi

Şehy Sait isyanının organizatörü ise 1923 yılında kurulmuş olan gizli azadi teşkilatıdır.1923 yılında Erzurum’da, eski Hamidiye süvari alayı subayları ve eşraftan bazı kişilerin girişimleriyle teşkilatlanmış görünüyor.


Kurucular bölge halkı üzerinde etkili olup bir isyan hareketini yönlendirecekleri kanaatine varınca ister istemez halk üzerinde dini otoritelerden yararlanmak üzere şeyh, seyyid vb. din adamlarına yöneldiler. İlk olarak teşkilata şeyh said çekildi.


Azadi mensuplarının diğer aşiret reisleri ve etkili şeyhlerle temas kurarak, isyan hareketine katılmaya ikna etmeye çalışmaları, hükümetin icraatlarına muhalif olan Türk unsurlarıyla, özellikle hilafet yanlıları ile temas kurmaları, dış ülkelerden destek sağlamanın yollarının aranması kararlaştırılmıştır. (Prof.A.M.ÇAY A.g.e.s:395)Istırapların arkası hiç gelmiyordu.


İngilizler, şeyh sait olayında da görüldüğü gibi kürt isyanlarının Türkiye’ de pek başarılı olmadığını değerlendirdikten sonra ermeni taşnak liderlerinin tecrübeleriyle, isyana yatkın kürt liderlerini yönlendirmelerinin daha kolay olacağını düşünerek harekete geçmişlerdir. Hoybunla ilişkili olarak ilk toplantı Irak’ ta 1927 Şubatında yapılmıştır.


Bu ilk toplantıda Türkiye’’ de yapılması düşünülen isyanın planları ele alınmıştı, buna göre;


1-İngilizler Kürtlere para yardımı, lüzumu halinde silah ve mühimmat yardımı yapacaklardı.

2-Nasturiler, kürt kıyafeti giyinmek suretiyle, Kürtlerin yanında isyana katılacaklardı. (Prof.A.M.ÇAY A.g.e.s:403)


Aynen bu gün olduğu gibi ihanet edecek, Müslüman bulamayınca devreye girecek başkaları bulunacaktı. Çünkü hedef vazgeçilebilir cinsten bir hedef değildi.


Mr.Churchill, İngiliz avam kamarasında şöyle haykıracaktı…


Efendiler, şunu iyi biliniz ki, bir damla petrol bir damla kandan daha kıymetlidir. (Raif Karadağ, a.g.e s:102)
Demek ki bir varil petrol için bir varilden daha fazla kan akıtılabilirdi. Bu kadar açık. Hele bu petrol, İngiltere'deki Yahudi petrol şirketlerinin olacaksa….


Üstelik malum olduğu üzere Türklerin Anadolu’dan atılması gibi bir hedefi olan Şark Meselesi de böylece gerçekleşmiş olacak.


Ancak bunun için Türkiye’nin asla ayaklarının üstünde durmaması gerekiyor. Yoksa batılıların kazandıklarını kaybetmeleri işten bile değildi.


Bunu ifade eden söz yine Çörçil’ den;


Türkiye’ nin ağırlığı 35 kg. da tutulmalı, şayet kilosu bunun üstüne çıkarsa başına gaileler açarak yeniden 35 kg. indirilmeli,,Kaynaklar...
Petrol Fırtınası-Raif KARADAĞ
Doğu Yakasının Hikeyesi- Can SANCAKLI
Üçgendeki Tezgah...
Birlik Araştırma Grubu raporları
Akrebin kıskacında Güneydoğu
Cem Erseverin bir kaç kitabı
__________________
Bizde bilirdik kıkırdak fıkırdak olmasını...Ama kalbe en güzel hüzün yakışıyordu, bizde onu bastık sinemize...

Tanıdık
Tanıdık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla