Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.09.13, 10:40   #1
Cansuyu
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1857
Ettiği Teşekkür: 20107
Aldığı Teşekkür: 34522
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Ülkenin Durumu Nasıl İsmet Übi? | Rahmi Turan

Sporkent, Silivri’nin gözde bir tatil beldesidir.
Ba
şbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı gibi çok önemli devlet görevlerinde bulunan 60 yıllık siyaset adamı İsmet Sezgin, yaz tatillerinin bir bölümünü Sporkent’te geçirir. O, sitenin bir bileni ve insanların ağabeyidir.
Yaz bitti, eylül geldi. Artık yazlıklar kapanıyor. Sitenin sakinleri giderayak ona sordular:
“Ülkenin durumu nasıl
İsmet abi?”
İsmet Sezgin gülümsedi. Fakat acı bir gülümseyişti bu…
“Uzun mu anlatayım, kısa mı?” diye sordu. Sonra ekledi:
“Kısası
şu: Binmişiz bir alâmete, gidiyoruz kıyamete!”
“Peki uzunu ne sevgili
İsmet abi?”

Yine acı bir gülümseyi
şİsmet Sezgin’in gözleri Sporkent’in çevresinde dolaşıyor… Kumsalda top oynayan gençlere üzgün bir şekilde bakıyor. Sanki “Bu çocukların istikbali ne olacak? Onlara, huzurlu, rahat ve mamur bir Türkiye bırakmayacağımız için çok üzülüyorum” der gibi bir ifade var gözlerinde…
“Ülkemiz giderek yalnızlı
ğa bürünüyor” diyor ve devam ediyor:
“Stratejik derinlik, yerini ‘Yalnızlı
ğa’ bıraktı. Dış politikada hiçbir iktidar, bugünkü kadar açık vermedi. Dış politikamız, bazı hevesler uğruna torpillendi!
İki komşumuz, gerek Irak’ın, gerek Suriye’nin siyasal birliğinin Türkiye için önemi büyük. Bugün hem Suriye, hem Irak, üç parçaya bölünmüş durumda… Benim anlayamadığım nokta, çok kısa bir süre önceye kadar Tayyip Bey’in, karşılıklı 5 çaylarına, nişan törenlerine gittiği Suriye Devlet Başkanı Esad, ne zaman onun kan düşmanı oldu, neden oldu? Bu bir sır!”

“Ekonomiye gelince:

Çok açık seçik bilinen bir durumdur ki, yatırıma, üretime, istihdama dayanmayan, sıcak para ve borç para ile ekonomisini ayakta tutmaya çalı
şan ülkelerde sıcak para akımı ve borç durduğu takdirde, bunun sonu uçurum olur.
Türkiye bugün, bir borç ülkesi haline gelmi
ş bulunuyor.
Gerçekleri terse çevirmek ve nehirleri tersine akıtmak mümkün de
ğildir.
Ülkemizin ekonomisini yönetenler, yol yakınken, ekonominin gereklerini uygulamak ve yanlı
ş yoldan dönmek akıllılığını göstermelidir. Peki, bunu yaparlar mı? İşte bundan şüpheliyim!”

Gerçek bir yurtsever: Fedon

Ben, Fedon’u
şarkıcı olarak severdim… Rumca şarkıları mükemmel söylüyordu.
Rum
şarkılarının, yürekleri kıpır kıpır oynatan, insanı bazen coşturan, zaman zaman hassas bir duygu seline kaptıran, nefis bir havası vardır.
Babası Rum, annesi Ermeni bir Türk vatanda
şı olan Fedon’u şimdi daha çok seviyorum.
Neden?
Çünkü Fedon Kalyoncu, gerçek bir yurtsever… Bod-
rum’da düzenlenen yürüyü
şe katılan Fedon’un fotoğraflarını gördüm. Kolunda Atatürk’ün imzası, kulağında ay-yıldızlı küpesi, elinde de Türk Bayrağı vardı.
Her
şeyin anahtarı inanç ve güvendir.
O bu ülkeye, Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne inanıyor, güveniyor. Ben de helal olsun diyorum.
Fenerbahçeli futbolcu Lefter Küçükandonyadis de öyleydi. Türk Bayraklı millî takım formasını yıllarca
şerefle giydi, ay-yıldızlı forma ile (Yunanistan dahil) yabancı takımlara müthiş goller attı! Türk Ulusu da onu bağrına bastı. Toprağı bol olsun, huzur içinde yatsın.
Şarkıcı Fedon yürüyüşte “Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Bayrağı ilelebet (sonsuza kadar) yaşayacak. Bugün huzur içinde, özgür yaşıyorsak, atalarımızın döktüğü kanlar sayesindedir. Bu ülke bölünmeyecek!” dedi.
Daha ne desin? Bu sözler içimizdeki bir kısım hainlere ders olacak nitelikte, gerçek bir yurtseverin sözleridir.

Tebessüm

Asılmaya giderken…

Eski dönemde bir delikanlı, Vali Pa
şa’nın hatırı için ağır bir suçu günahsız yere üzerine almış… Paşa “Hiç merak etme ben seni kurtarırım” diyormuş.
Fakat i
şler ters gitmiş ve durum ciddileşmiş. Mahkemeden çıkan karar: İdam!
Biçare, suçsuz yere asılacak!
Delikanlı idam sehpasına götürülürken yalvararak soran gözlerle bakıp:
“Aman Pa
şam” demiş “Ölüme gidiyorum. Hani beni kurtaracaktın?”
Vali e
ğilip, müşfik bir sesle genç adamın kulağına fısıldamış:
“Aman delikanlı, göreyim seni… Bir can için beni mahcup etme!”

Sözcü

Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.