Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.09.13, 16:25   #10
Haziran__
Tam Üye

Haziran__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 17
Mesajlar: 260
Ettiği Teşekkür: 364
Aldığı Teşekkür: 1409
Rep Derecesi : Haziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmedeHaziran__ muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kaygili
Haziran__ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Füze Hareketliliğine İsrail'den Açıklama!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mislina Mesajı göster
Deneme-tatbikat, adını ne isterseniz öyle koyun."Denemelerin bir kriteri yok mu?"sorusunda ki kastım tatbikat da olsa bunun bir prosedürü olmalı şeklinde idi.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mislina Mesajı göster

Aklıma takılan sorulardan biride şu:ABD ve İsrail bu girişimde bulunurken neden Rusya'nın uyarını sistemini göz önüne almadı?
Uluslararası ilişkilerde atılan her adımın belli bir kriterleri vardır ve her ilişki kayıt altına alınır. İlgili ülkeler veya kurumlar bilgilendirilir. Uluslararası hukuk da bu nedenle vardır ve giderek de gelişen bir hukuk dalıdır.
Askeri veya diğer tatbikatlarda bu kapsamdadır.

Örneğin ülkemizde Uluslararası veya sadece ülkemizle sınırlı kalan tatbikatlar, kanun tasarısı olarak TBMM'sine sunulur, Bakanlar Kurulu imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanır ve yürürlüğe girer.

Bu kanunda tatbikatın amacı, kapsamı, tarihi,yeri, finansmanın kim tarafından sağlanacağı gibi bilgilerde yer alır.

İlgili devletler başta olmak üzere hem kamuoyuna hemde uluslararası kurumlar bilgilendirilir. İzlemek isteyen ülkeler veya kurumlar gözlemci gönderebileceği gibi gazete ve tv'lerde izleyebilir. Bazı durumlarda gereçeleri belirtilerek gizli olduğu belirtilirse gözlemci ve yayımcı kuruluşlar alınmayabilir veya kısıtlama getirilebilir.

Hiç bir ülke habersiz bir tatbikat yapamaz. Uluslararası hukuk gibi uluslararası teamüllerde önemlidir. Habersiz yapılan tatbikatler hem uluslararası hukuka hemde teamüllere aykırı davramış olur, eylem meşru olarak kabullenilmez, ortaya çıkan sonuçlardan sorumlu tutulur.

Şimdi diğer sorunuza gelelim. Her ülke izlendiğinin farkındadır. Bu gün gelişen radar ve uygu sistemleri sayesinde, bu teknolojileri elinde bulunduran ülkeler, teknolojinin elverdiği ölçüde izleme faaliyetini yapmaktadır.

Özellikle ABD, Çin, Rusya gibi ülkeler bu izleme faaliyetini bütün dünya çapında yapmaktadırlar. Askeri, politik, enerji yolları ve jeopolitik açıdan büyük öneme sahip olan Doğu Akdeniz'in gözlenmemesi düşünülemez ve İsrail ile ABD'nin de, Rusya tarafından gözlenmediğini bilmemeleri mümkün değildir.

Peki bunu bilmelerine rağmen neden bu girişimde bulundular. Sorulması gereken soru da budur. Buna sağlıklı bir yanıt verebilmemiz için çok daha bilgiye sahip olmamız gerekir. Ama yine de bu soruya yanıt aramamıza da engel değil.

1-ABD' nin, kimyasal silah kullanıldığı iddiasından sonra Suriye' ye askeri müdahale kararı almasından sonra, Rusya'nın kendi personeli ve vatandaşlarının Suriye'yi terketmeleri konusunda uyarması, Rusya'nın Suriye'yi desteklemekten vazgeçmesi olarak yorumlanmış olabilir. Ya da, sahneyi terk etmeye zorlayan bir atak olarak da görmüş olabilirler.

2-Rusya'nın deşifre edemeyeceğini, artık aktif bir oyuncu olmaktan çıktığını da düşünmüş olabileceğini de düşünmüş olabilirler.

3- 3 yıla yakın bir süredir Suriye'de yol alamayışları da saldırgan ülkelerin bazı faktörleri göze almalarıyla da açıklanabilir. Bu ülkelerin BM lere olan sitemi, işlevselliğini sorgulamalarından dem vurmaları, NATO' yu devreye sokma çabalarını, bir Gönüllüler Koalisyonu kurup müdahale etme çabasına girmelerini de düşününce, Uluslararası Hukuka göre davranmalarını beklemek ne kadar boş bir çabaysa, savaş kararı alındığında da bazı güçlere açıkça meydan okumaları, onlara çeşitli mesajları imalı olarak da vermeleri hiç de düşünülmeyecek bir durum değildir.


4-Bilindiği gibi İsrail hızlı bir müdahaleden yanadır. Burada menfi davranmış da olabilir ve pek de müdahaleye hevesli olmayan ve perde gerisinde kalarak başka güçlerle sorunu halletmeyi halletmeyi düşünen bir strateji izlemektedir. Ama bu yollada bir gelişme sağlanmadığnı Esad'ın giderek güçlendiğini görmektedir. ABD yi hızla bir savaşın içine çekmeyi veya zorlamaya çalışması olarak da görmekteyiz. Bu mesaj bu anlamda doğrudan Temsilciler Meclisine de olabilir. Bir an önce müdahale kararının çıkmasına yönelik bir girişim de olabilir ki , bu durumda Rusya'nın bilip bilmemesininde pek bir önemi yoktur, kalmaz da.
Bu bağlamda füze olayının ortya çıkmasından sonra ABD yönetiminin İsrail' e karşı olan tavrı da önemlidir.


Bilinmelidir ki Obama'nın, Kongreye ,sunduğu teklif, bildiğimizin ötesinde çok yetkileri ihtiva eden bir müdahale geniş bir müdahale teklifidir.


Şimdilik aklıma gelenler bunlar, başka değişkenlerde eklenebilir.
__________________
Hoş olayım olmayayım
O yâr benim kime ne

Haziran__ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Haziran__'in Mesajına Teşekkür Etti.