Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.09.13, 18:25   #16
Benigni
Ziyaretçi
Benigni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Suriye’den Tehdit: "Türkiye’yi Vururuz"

Konuyla ilintili bir makalem Norveç'in saygın gazetelerinden birinde bugün çıktı. Facebook hesaplarınızdan beğenirseniz, yazı listede yükselecek. Yardımlarınızı bekliyorum.

TARAFSIZLIK ÖLÇÜLEBİLİR Mİ?

Barış örgütlerinin global anlamda rolü nedir? Özgürlük ve İnsan Hakları yanlısı sivil toplum örgütleri şiddet yanlısı protestocuları da desteklemeli mi? Daha önemlisi, tarafsızlığı ölçmenin bir yolu var mı?

Suriye’deki şiddet olayları arttıkça, bu sorular aklımda daha hızlı dolanmaya başladı. Neyse ki, 5 Eylül günü Suriye halkına dayanışma gösterisinde bulunabileceğimiz bir etkinlik var. Gösteri Oslo’nun tanınmış sivil toplum örgütleri tarafından Youngstorget Meydanı’nda gerçekleştiriliyor. Bu etkinlik Norveçli barış örgütlerinin tarafsızlığının ve işlevselliğinin sınanacağı bir Eylem olacak.

Ev sahibi örgütler (Norveç Barış Platformu, Amnesty, LIM ve Minotenk) aşağıdaki iki sloganın altını çiziyor:

1. Suriye Halkı için dayanışma çağrısı
2. Her iki tarafın da sivillere şiddet uygulanmasını engellemesi.

Aklısalim her insan ilk sloganı destekleyecektir. Fakat, ikinci slogan biraz şüpheli duruyor. Bu cümle, her iki tarafın da sivil kayıplarına bir son vermesini diliyor, fakat ateşkes çağrısında bulunmuyor. Sivil toplum örgütlerinin öncelikli görevi barışın temini olmalıdır. Elbette dayanışma çok önemli bir konu, fakat barış hayatidir. Ne yazık ki ikinci slogan, Norveçli barış örgütlerinin ateşkes çağrısında bulunduğunu belirtmiyor.

...

Barış örgütlerinin şiddet eylemleri karşısındaki sessizliği, yaşananları onaylar niteliktedir ve bu yüzden Norveçli sivil toplum örgütleri de üstlerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Sonuç olarak, ilk soruma vereceğim cevap: HAYIR. Tarafsızlık ölçülebilen bir olgu değildir. Barış örgütleri ya barışçıl protestocuların tarafındadır ya da şiddet yanlısı göstericilerin tarafında.

http://www.dagsavisen.no/nyemeninger.../thread282907/
  Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.