Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.09.13, 11:03   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1473
Mesajlar: 7,530
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33076
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Kılıçlar Çekildi, Gündem Suriye

Rusya’nın St. Petersburg kentinde dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getirecek olan G20 zirvesinde liderlerin ağırlıklı gündemi Suriye’deki kriz olacak
Bugün Rusya’nın St. Petersburg kentinde başlayan ve 5 gün sürecek olan G20 zirvesinde, zirvenin resmi gündeminde bulunmamasına rağmen Suriye konusunun damgasını vurması bekleniyor. Geçen hafta Brüksel’den yapılan açıklamada, AB’nin Suriye konusunu Yirmiler Grubu zirvesinin birinci gündem maddesi haline getirmeyeceği açıklanmıştı. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konusunda görüşmelerde bulunmaya hazır olduğunun sinyallerini verdi.

Zirvenin fiilen ana gündem maddesi olan Suriye’deki kriz meselesine ilişkin üye ülkelerin zirve öncesi Suriye hakkında görüşleri ise şöyle:

»ABD

Suriye’ye saldırı konusunda en istekli ülke olan ABD, Suriye’de 20 Ağustos’ta gerçekleşen katliamın Suriye Ordusu tarafından kimyasal silah kullanılarak yapıldığına ‘inanıyor’. Birleşmiş Milletler’de Rusya ve Çin’in Suriye’ye askeri operasyon kararını veto edeceğini düşünen ABD, Suriye’ye saldırı için gönüllüler koalisyonu oluşturmak istiyor. ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye yapılması planlanan askeri saldırının ‘sınırlı’ olacağını ve Esad’ı devirmeyi amaçlamadığını söyleyip, muhalifleri güçlendirme amacı taşıdığını söylüyor.

»FRANSA

Suriye’ye emperyalist müdahale konusunda ABD’den sonra en istekli ikinci ülke olarak göze çarpıyor. Ülke, Suriye’ye tek başına askeri saldırıda bulunmayacağını açıklamış, Gönüllüler Koalisyonu’nun genişletilmesine dönük çabaların artırılması gerektiğini bildirmişti. Dün açıklamada bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye’ye olası bir müdahale kararı almak için ABD Kongresi’nden çıkacak olan kararı beklediklerini söyledi.

»İNGİLTERE

Başbakan David Cameron’un Suriye’ye emperyalist müdahale tasarısının Avam Kamarası’nda reddedilmesi, Cameron2un savaşa girme hayallerini suya düşürdü. Hükümet kanadı, Suriye’ye saldırı için meclise yeni bir tasarı sunmayacağını açıkladı. İngiltere’nin Suriye’ye olası bir emperyalist müdahaledeki yeni görevinin ABD’ye istihbarat sağlamak olduğu görüşü yaygınlık kazanıyor.

»RUSYA

Suriye’de askeri üsleri bulunan Rusya, ülkedeki katliamlardan Suriye’li muhalifleri sorumlu tutuyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın birliklerinin ülkede kimyasal silah kullandığına ‘inanmayan’ Rusya, Suriye’deki krizin siyasi müzakereyle çözülmesi için Cenevre-2 Konferansı’nın acilen toplanmasını ve Suriye’de tarafların masaya oturmasını istiyor.

»ÇİN

Suriye’ye yapılması planlanan emperyalist bir müdahalenin Ortadoğu coğrafyasında şiddeti körükleyeceğine inanan Çin, tüm ülkelere sağduyulu davranma çağrısı yapıyor. Ülkelerin kimyasal silah kullanımının karşısında olduğunu vurgulayan Çin, bağımsız, objektif BM müfettişlerinin raporlarınını desteklediklerini açıklıyor ve BM müfettişlerinin incelemelerinin sonucunu almadan Suriye’ye yapılacak bir askeri müdahaleye karşı çıkıyor.


»ALMANYA

2003’te Irak’a askeri müdahaleye de karşı çıkan Almanya’da Angela Merkel hükümeti, ülkesinde 3 hafta sonra yapılacak seçimlerin de etkisiyle Suriye’ye saldırıya karşı çıkıyor. Ülkede hiçbir partinin Suriye’ye saldırıya destek vermeyeceği açıklandı.

»İTALYA

Suriye’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dışında askeri bir çözüm yoluna karşı olduğunu açıkladı. Ülke, Suriye ve Ortadoğu’da istikrarın yolunu siyasi müzakere süreçlerinin başlatılması olarak görüyor.

»SUUDİ ARABİSTAN

Bölgede ABD’nin politikalarına bağlı kalan Suudi Arabistan, Suriye’de akan kandan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı sorumlu tutuyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafındanönceki gün yapılan açıklamada, “Uluslararası camia tarafından Suriye’de akan kanın durması için atılacak her türlü adıma destek vereceğiz” denerek ABD’nin Suriye’ye olası bir askeri müdahalesine destek vereceğinin sinyali verildi.

»TÜRKİYE

2 yılı aşkın bir süredir Beşar Esad’a karşı yoğun bir saldırı içinde olan Türkiye, Esad’a karşı oluşturulan ÖSO militanlarına ülkesinin sınırlarını sonuna kadar açarak ülkedeki iç savaşı körükledi. Militanlara maddi destek sunan Türkiye, Suriye’ye karşı yapılması planlanan askeri bir saldırıya destek vereceğini açıklarken, Suriye’ye yapıalcak bir askeri müdahalenin geniş kapsamlı olmasını ve Esad’ı devirmeyi amaçlaması gerektiğini düşünüyor. Ülke, yapacağı desteğin, hava sahasını açma ve ülkedeki askeri üsleri kullandırma olarak sınırlandırılacağını açıkladı.


»AB KOMİSYONU

Komisyon, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına ilişkin nihai bir değerlendirme öncesinde BM denetçilerinin raporunun beklediğini açıkladı. Komisyon, Suriye’deki meselelerin diplomatik yollarla çözülebilmesi ve ikinci Cenevre-2 Konferansı’nın en kısa zamanda gerçekleşmesini istiyor.

»AVUSTRALYA

Avustralya, ABD’nin Suriye’ye askeri müdahalesini desteklediğini fakat ABD’nin kendilerinden askeri katkı talebinde bulunmadığını açıkladı.

»JAPONYA

ABD’yle işbirliği içinde olan ülkelerden biri. ABD Başkanı Barack Obama ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile pazartesi akşamı telefonda görüştü ve ikilinin Suriye konusunda olası bir uluslararası müdahalede danışma içinde olmaya devam sözü verdi. Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda görüşmüş ve Suriye rejiminin kimyasal silah kullanıldığı iddiaları konusunda işbirliği yapma kararı alınmıştı. Japon hükümetinden üst düey kaynakların, Abe’in olası bir askeri saldırıda ABD’ye destek açıklaması yapacağı tartışılıyor.

»KANADA

Kanada’nın G20’de, Suriye’de yaşananların uluslararası askeri saldırıyla değil, diplomatik yollarla çözülmesi yönünde açıklamalar yapacağı düşünülüyor.

»BREZİLYA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı olmadan Suriye’ye bir askeri saldırı yapılması desteklenmiyor. Dışişleri Bakanlığı, BMGK onayı olmaksızın yapılacak bir saldırının uluslararası hukuku ihlal anlamına geleceği açıklamasını yaptı.

»GÜNEY AFRİKA

Hükümet, olası bir uluslararası askeri saldırıyı desteklemiyor. Güney Kore, Suriye’de yaşananlardan çok kaygılı olduklarını ve kimyasal silah kullanımını kınadıklarını ancak ülkeye bir saldırı yapılması gerektiğine inanılmadıklarını açıklamış, olası bir saldırıdan sivillerin etkileneceğini ve karışıklığın daha büyüyeceği eklemişti.

»HİNDİSTAN

Suriye’ye bir askeri saldırıya karşı BM raporunun beklenmesi gerektiğinİ düşünüyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Syed Akbaruddin, uluslararası bir saldırının çözüm olmayacağını ve Cenevre-2 Konferansı’nın desteklendiğini söylemişti.

»ARJANTİN

Arjantin hükümeti, BM’nin bölgeye askeri bir insani yardım yapması çağrısında bulunuyor ve Suriye’deki şiddetin sona ermesi için silah ambargosu uygulanması gerektiğini belirtiyor.

»GÜNEY KORE

ABD’nin Suriye’de yaşananlara karşı harekete geçmeyişinin Kuzey Kore’ye ‘yanlış mesajlar’ gönderebileceğini ileri sürüyor. Savunma Bakanı Kim Kwan-jin, ABD’den mevkidaşı Chuck Hagel bu konuda ile görüştü. Dışişleri Bakanlığı ayrıca, kimyasal silah kullanımının insanlık suçu olduğuna ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirten bir açıklama yaptı.

»ENDONEZYA

Ülkelere Suriye konusunda düşüncesizce davranmama konusunda çağrı yapıyor. Hükümet, kimyasal silahın sivillere karşı kullanımının kabul edilemez olduğunu vurgularken, inceleme sonuçları için BM raporunun beklenmesi gerektiğini söylüyor. Endonezya, uluslararası bir tepkinin insanı açıdan daha kötü sonuçlara yol açabileceği hatırlatılıyor.

»MEKSİKA

Suriye’de yaşananlara yönelik diğer ülkelere göre sessiz. Dışişleri Bakanlığı’ndan yaşanan ölümlerin kınandığına yönelik bir açıklama yapıldı.

Semih Güven , Şayen Tokyay - BİRGÜN
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti