Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.09.13, 10:20   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 532
Mesajlar: 2,782
Ettiği Teşekkür: 21541
Aldığı Teşekkür: 11270
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Sadece ve Sadece Sade Vatandaş

SADECE VE SADECE SADE VATANDAŞ

İnsan yaratılış fıtratı itibarı ile daha iyisi, daha güzeli, daha çoğu benim olsun ister, bunları isterken yaşam standardını yükseltmek, daha kaliteli bir yaşamı sevdikleri ile mutlu şekilde sürdürmek ister. İnsan olarak böyle bir talep, düşünce ve duygular içinde olunmasını doğal ve normal olarak görmek gerekir. Arzu ettiği yaşamı sağlayabilmek için bir ömür boyu didinir durur çoğu kez Kurtlar sofrasından hakkına düşeni alamaz, bir terslik olduğunu, yaşadığı toplumsal düzen içinde bir takım olayların doğru gitmediğini düşünmeye başlayanda olur, günü geldiği gibi yaşayanda. Kimisi etliye sütlüye karışmaz, azıcık aşım Kaygusuz başım der, kimisi bu davranış biçimini A sosyal ve A politik olmuşluğa bağlar, kimisi dünya ekonomisi, Fed benzeri kurum ve kuruluşların icazetlerinin dünya ekonomik politikalarına yön verdiğini sanır, kimisi Merkez bankası başkanının ekonomik değerleri irdelemesinden ve önümüzdeki günlerde banka olarak yapacakları uygulamalardan habersiz kafasını yastığa koyar yatar.

Kimi vatandaş eski merkez bankası başkanı, şimdilerde Çankaya Noterliği baş danışmanı olan Durmuş Yılmaz'ın yeni başkan Erdem Başçı'nın tavır ve uygulamalarına getirdiği ağır eleştiri ile söylediği; haddini aşma, tercih ve uygulamaları siyasilere bırak ikazı ile yandaş ve yalakalıkta sınır tanımayışını görmezden ve duymazdan gelir, Sadece ve sadece sade vatandaş olmakla kalır, sade vatandaş olmak yukarıda sayılanlara duyarlı olmak veya olmamak mıdır?

Ekmek fiyatları artmış, kiralara mal sahipleri olmadık zamanlarda zam istemiş ve yapmışsa, otobüs dolmuş fiyatları artmış, Elektrik, Su, Doğalgaz fiyatları sadece ve sadece sade vatandaş olanların hayatını zorlaştırmış, yenileyemediği külüstür araçlarına dünyanın en pahalı yakıtını koyarak yürütüyorsa, alınan emekli maaşı, zar zor bulunan iş ve bu iş karşılığında insan onuruna yakışmayan, açlık ve fukaralık sınırının Tüik açıklamaları altında kalan eften püften paramıdır!

Asgari ücret! Azamisi görülmeyen hatta total olanına dahi yaklaşılamayan sadece elit olanların alabildiği astronomik değer ifade eden maaşlar! Hani eşit işe eşit ücret sloganları ve sendikaların bu konuda bayrak açtığı dönemler? Hani? Ülkemizde gelir dağılımındaki adaletsizliği vurgulayan ve parlamenterliğe ilk adım olan aday adaylık sürecinde atılan nutuklar ve parlamenter olanlardan sonucu beklenen davranış ve uygulamalar nerede?

Türkiye 76 milyon nüfusa erişti hala resmi ve gayri resmi verilerin ışığında ülkede 13 milyon işsiz! Fert başına düşen mill gelirin 10 bin dolar olduğunu söyleyenlere inananlar lütfen ceplerinizi kontrol ediniz!

Ekonomiden sorumlu Bebecan diye bir tosuncuk var yüksek malumlarınız! İfade buyurmuşlar, biz daima sağ kesimde olduk demişler, cüzdan ve para buluşlarını buna bağlamak lazım. Sahi para derken paranın ardında artık Altın varmı? Petrol varmı? Gümüş ve değerli madenler varmı? Emisyon büyür veya daralırsa, ardında desteği olmayan paralar 3 vardiya basıma devam ederse sağlıklı ekonomiden söz edilir mi? Yoksa bebecan ifadelerinde yerini bulan, “büyüme ama kalitesi de önemli” sözcüğünün bir anlamı varmı? Bizce olması gerek reel büyüme sağlıklı büyümeye ekonominin sağlıklı işlediğine işaret eder, bebecanlar döneminde ki kağıt üzerinde büyüme ve dünya 17 ci ekonomisi oluşumuz sadece ve sedece sade vatandaş olanları aldatmanın bir başka şekli. Araç al, ev al, beyaz eşya al, her türlü tüketim ve hatta keyif için tatil kredisi al bütün bunları yap, aile ekonomisine büyük giriş ve bir büyüme bu büyüme şişirilmiş büyüme sadece kâğıt üzerinde büyümedir. Reel büyüme ile alakası yoktur. Sadece ve sadece sade vatandaş olanların büyük bölümü, tüm olumsuzlukların farkına sanırım akşam yatmaya hazırlanırken farkına varmaya başlıyor.. Eşinin başım ağrıyor bahanesinin altında yatan, gündelik yaşamda yetmeyen kazançla karşılanamayan yaşamsal giderler vurgusu ile gerçekleştiremediği arzuları sadece ve sadece sade vatandaş olanları derinden vuruyor.
19.09.2013
Mustafa AKTEN

__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla