Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.09.13, 00:25   #4
Cliff Durden
... Cliff 'Em All...

Cliff Durden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 108
Ettiği Teşekkür: 1103
Aldığı Teşekkür: 6486
Rep Derecesi : Cliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura about
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralı Fransuva’ya Gönderdiği Mektup

Tarihsel olayları dönemin konjonktürü içinde değerlendirmek gerek..

Westphalia'dan bu yana modern devlet olgusunun ortaya çıkmasıyla ve hatta özellikle Fransız ihtilali ile birlikte yerleşen ulus devlet kavramının üzerine Birleşmiş Milletlerin kurulması ile sonuçlanan ''Her devlet eşittir'' düşüncesi ile yani kıssadan hisse her devletin eşit olduğu düşüncesi bugünün bakış açısıdır..

Velhasıl kelam bugünün devlet adamları her devlete kendi devletiyle eş değer protokolde karşılama, diplomatik temsil vs. hazırlar ve uygular..

Ancak imparatorluklar çağı eşitsizlik dönemidir.

Bu mektuplar bu yüzden gayet normaldir..

Osmanlı, özellikle Kanuni'nin ölümüne kadar dünyanın merkezidir. Bugünkü ABD gibi diyenler vardır. Gerçi ben çok kabul etmem bu benzetmeyi ama ''Süper GÜç'' olgusundan hareketle örnek verebilirsiniz.

Velhasıl kelam, bu mektuplar, kendi dönemlerinde gayet normal gayet doğru mektuplardır. Aksini söylemek tarihe aykırı olur. Döneminde dünyanın en büyük imparatorluğunun başındaki ismin Fransa kralına eşitmiş gibi davranmasını beklemek, ne bileyim nasıl açıklayayım bilemedim ama Birleşmiş Milletlerde Somoli de daimi üye olsun Büyük 5liden biri olsun demek gibi birşey.

''Abi şimdi bir adamın yengesi var ona yürüyor, yenge de çocuğa yürüyor, amca teyzeye yürüyor...''

Ana fikir açık, basit ve doğruydu. En sonunda Cem Yılmaz ve diğerlerinin öğrendiği şeyi öğrendim;

Bahçevan aşçıya, aşçı evin büyük oğluna, büyük oğul yengeye, sonra hep beraber uşağa

Kurt Sutter bazılarının neyine la, bu imza yeter. He bu suç değildir inşallah.
Cliff Durden isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.