Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.09.13, 04:32   #2
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Türk’lerin Müslüman Oluşu

Semavi dinlerin insanların hayatına girmeye başlaması ile, dünya üzerinde ne kadar inanç şekli varsa artık başka türlü şekillenmeye başlamıştır. Türk'lerin İslam öncesi dinlerinin Şamanizm olduğu, bizlere teee çocukluk yıllarımızda anlatılmış ve öğretilmişti. İslam; doğuşu, yayılmaya başlaması, İslam dinine inananların çoğalması, her zaman ve tarihi süreç içinde kolay ve kansız ve hatta savaşsız olmamıştır. Keza diğer semavi dinlerin yayılmaya başladığı süreçler içinde yaşananların olduğu gibi.

Olgunlaşan, gelişen, ilmi, felsefi, dini konularda aşama kaydeden toplumlar, din konusunda akla ve mantığa en uygun olanı seçmişlerdir. Bazen dayatma, bazen savaş, bazen çıkar karşılığında. Türk'lerin Müslümanlığı seçmeleri, belki yukarıda ki paylaşımı yapılan yazı içeriğinde ifade edilenlerin bazılarının yaşandığı gibi olmuştur.

Kaldı ki, İslamiyet dinine mensup olanların savaşları, kan dökmeleri, insan kesmeleri hiç bitmemiş, günümüz dünyasında, mezhepsel, tarikatsal açıdan farklılıkların karşıtlığını bahane edenler tarafından hep sürmüş, doğuşundan günümüze dek Müslüman olduğunu söyleyenlerin savaşı ve kelle kesmeleri hiç bitmemiştir.

Bu savaşlar ne zaman biter? Allah'ın yer yüzünde bir avukata ihtiyacının olmadığının bilinip anlaşılması ile, Allah'ın yeryüzünde cellatlara ihtiyacının olmadığının bilinmesi ile ve aydınlanmanın çok ileri seviyelere çıkartılarak, tefriklerin, tevillerin, hurafelerin, şeyh ve müritlerin gerçek din olmadığının anlaşılması ile bu savaşlar belki bitebilir ve Müslüman olduğunu iddia edenler belki rahat ve huzur bulabilirler.

Aslında kimsenin kimseyi Allah adına cellat olarak canını almasına gerek yoktur. İnananlar için zaten Allah'ın Azrail adında bir cellatı vardır.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.