Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.10.13, 00:24   #10
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 491
Ettiği Teşekkür: 44572
Aldığı Teşekkür: 75964
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bir Soru | İttihatçılar İçin Ne Düşünüyorsunuz?

Cliff, Atatürk o sözü sarfetmiş mi bilmiyorum ama o oluşumun içinde ilk kurulduğu yıllar yer aldığına göre söylemiş olması abes olmaz bence...

İttihat ve Terakki kurulduğunda Osmanlının içinde Vatan ve Hürriyet diyenlerin hepsinden destek görmüş bir oluşumdu.

Ama daha sonra zaman içinde padişahın yetkilerini kendi iktidarlarında toplayarak padişahlığı aratmayacak bir baskı kurmaya kalktılar. Bunu yaparken de orduyu da kullanmaktan geri durmadılar. Bir süre sonra Mustafa Kemal İttihat ve terakki içinde muhalif kanadın başını çekerek ordunun siyasetten uzak tutulmasını istedi ve ayrışmaları da bu nedenle oldu.

Ayrıca 1925 'teki uygulamadan önce sanırım Sivas kongresinde (Erzurum da olabilir) bir madde ile İttihat ve terakki Fırkasına bağlı olmamak üzerine bir yemin de vardı sanırım maddelerinde...

Zaten sonrasında Enver Paşa 'nın Rusya'dan dönüşünü tezgahlayanların yolunu falan kesmişlerdi Kuvayı Milliyeciler...

--- diye gider....

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.