Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.10.13, 00:28   #12
Cliff Durden
... Cliff 'Em All...

Cliff Durden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 108
Ettiği Teşekkür: 1103
Aldığı Teşekkür: 6486
Rep Derecesi : Cliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura about
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Bir Soru | İttihatçılar İçin Ne Düşünüyorsunuz?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Cliff, Atatürk o sözü sarfetmiş mi bilmiyorum ama o oluşumun içinde ilk kurulduğu yıllar yer aldığına göre söylemiş olması abes olmaz bence...

İttihat ve Terakki kurulduğunda Osmanlının içinde Vatan ve Hürriyet diyenlerin hepsinden destek görmüş bir oluşumdu.

ama daha sonra zaman içinde padişahın yetkilerini kendi iktidarlarında toplayarak padişahlığı aratmayacak bir baskı kurmaya kalktılar. Bunu yaparken de orduyu da kullanmaktan geri durmadılar. Bir süre sonra Mustafa Kemal İttihat ve terakki içinde muhalif kanadın başını çekerek ve ordunun siyasetten uzak tutulmasını istedi ve ayrışmaları da bu nedenle oldu.

Ayrıca 1925 'teki uygulamadan önce sanırım Sivas kongresinde (Erzurum da olabilir) bir madde ile İttihat ve terakki Fırkasına bağlı olmamak üzerine bir yemin de vardı sanırım maddelerinde...

Zaten sonrasında Enver Paşa 'nın Rusya'dan dönüşünü tezgahlayanların yolunu falan kesmişlerdi Kuvayı Milliyeciler...

--- diye gider....

O sözü söylediğine eminim ama kitaplarımı karıştıramayacağım çok üşendim

Doğrudur, Atatürk cumhuriyetten sonra ittihatçılarla bağını koparmak için her şeyi yapmıştır haklı olarak. Detayına girecek değilim ama

Eğer milliyetçi biri olsaydım ittihat kadrosuna hayran olurdum ne bileyim

''Abi şimdi bir adamın yengesi var ona yürüyor, yenge de çocuğa yürüyor, amca teyzeye yürüyor...''

Ana fikir açık, basit ve doğruydu. En sonunda Cem Yılmaz ve diğerlerinin öğrendiği şeyi öğrendim;

Bahçevan aşçıya, aşçı evin büyük oğluna, büyük oğul yengeye, sonra hep beraber uşağa

Kurt Sutter bazılarının neyine la, bu imza yeter. He bu suç değildir inşallah.
Cliff Durden isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.