Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.10.13, 19:48   #1
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1420
Mesajlar: 5,727
Ettiği Teşekkür: 18076
Aldığı Teşekkür: 24835
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Polisler Uyardı: Tehlikeli BuluyoruzEmniyet-Sen Manisa Temsilcisi Ali Özaydın, hükümetin açıkladığı özel yetki paketini “tehlikeli” buldu. Özaydın, “Polise verilmesi planlanan bu yetkiler suistimale açık” dedi.
Hükümetten polise özel bir yetki paketi geliyor. Buna göre polis, "eylem yapma olasılığı olanları" hâkim ve savcı talebi olmaksızın, 12-24 saat gözaltında tutabilecek. Ancak Emniyet-Sen Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Temsilcisi Ali Özaydın, bunun keyfiyete yol açabileceğini vurgulayarak paketi doğru bulmadığı eleştirisinde bulundu.

POLİS DEVLETİ GÜÇLENDİRİR
Polise özel hazırlanan paket ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Emniyet-Sen Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Temsilcisi Ali Özaydın, bu paketin bir anlamda polis devleti anlayışını güçlendireceğini ileri sürdü. Polislerin özlük hakları ile ilgili bir maddenin olmadığı polis paketinde polis devletinden sıyrılmak isteyen hükümetin, polis devletini güçlendirecek maddeler getirdiğini kaydeden Özaydın, “Polisin elinden yetkileri zamanında elinden alan da bu hükümet, getirmek isteyen de bu hükümet”dedi.

SUİSTİMALE AÇIK!
Polisin, eylem yapma olasılığı olanları hâkim ve savcı talebi olmaksızın,12-24 saat gözaltında tutabilme yetkisinin suistimalle açık olduğunu ileri süren Özaydın, şöyle devam etti: “Eylem yapma ve olay çıkarma potansiyeli olan örgütler izlemeye alınacak. İstihbarat raporlarının bu faaliyetleri doğrulaması durumunda, örgüt üyeleri hâkim ve savcı talebi olmadan doğrudan polisin isteği üzerine 12 veya 24 saat gözaltında tutulabilecek. Savcının ve hakimin yetkisindeyken, polisin yetkisinde olacak. Bu da polis devletini güçlendireceği gibi, keyfiyete de yol açar. Doğru bulmadığım gibi tehlikeli buluyorum. Yargı bağımsızlığına, erkler arasındaki ayrılığa aykırıdır bu. Temel hak ve özgürlükler daha çok yargının yorumlayabileceği şeyler. Polisin yetkilerini artıran bir paket gibi görünsede samimi bulmuyorum. Paketi onaylamıyorum.”


Ahmet Çınar
Odatv.com
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.