Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.10.13, 11:54   #7
MyStery
Gerçek Üye

MyStery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2011
Konular: 180
Mesajlar: 713
Ettiği Teşekkür: 2975
Aldığı Teşekkür: 3782
Rep Derecesi : MyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmedeMyStery muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ebru Sanatı


Ebru yapmak, tekne başında vakit geçirmek oldukça zevkli ve eğlenceli bir uğraştır. Fakat herzaman iyi sonuç alamayabilirsiniz. Bu da sizin şevkinizi kırabilir. Aşağıda bahsettiğim bilgiler umarım tekne de iyi vakit geçirmenizi sağlar.

1. Kitrenizi yeni hazırladınız, tekneye boşalttınız, ebru yapmaya başladınız. Fakat ebrunuzu kağıda aldığınızda beyaz lekeler var. Bunun nedeni kitre üzerinde kabarcık kalmasındandır. Yeni açtığınız bir tekneyi kullanmaya başlamadan önce kitre üzerindeki kabarcıkların alınması için gazeteyle kapatın ve gazeteyi tekne kenarına sıyırmadan kaldırın bu işlemi kabarcıklar temizlenene kadar yapın. Böylelikle kağıdınızda beyaz lekeler oluşmamış olur.

2. Eğer aynı kitre üzerinde boylarınız düzenli açılmıyorsa bu hazırlamış olduğunuz kitrenin homojen olmamasından kaynaklanıyordur. Çalışmaya başlamadan önce kitre iyice karıştırılmalıdır.

3. Çok az çalışılıp kapanan teknedeki kitre tembelleşir, su gibi olur, çabuk bozulur. Bu nedenle tekne devamlı çalıştırılarak ebru yapılırsa teknedeki kitrenin bozulma süresi azalır.Ayrıca sıcak havada kitrenin ömrünü azaltır. Hazırlamış olduğunuz kitreyi serin yerde muhafaza ederseniz daha sağlıklı sonuç elde edersiniz.

4. Boya tekneye atıldığında yıldızlanırsa bunun sebebi birçok şey olabilir. Şöyle ki ; kitre iyi süzülmemiş olabilir. Bu durumda kitreyi yeniden birkaç defa süzmeniz gerekir. Diğer bir nedeni ; elimizden öd damlamış olabilir.Bir diğer nedeni ; teknede ki kitrenin yüzeyi açık bırakıldıysa kaymak tutmuş olabilir.Bu sorunu gidermek için tekneye birkaç kez kağıt kapatıp sıyırmadan alabilirsiniz.Eğer yıldızlanma devam ediyorsa kitre bozulmuştur dökülmelidir.

5. Çok çalışılan teknenin rengi ilk rengi gibi olamaz, esmerleşir. Fakat bu herhangi bir problem oluşturmaz.Bizi ilgilendiren suyun yüzeyidir, yüzeyinde boya kalıntısı yok ise ebrumuz temiz çıkar.

6. Boyalarınız çatlıyorsa suyu eksik olabilir. Suyunu koyup karıştırdıktan sonra birkaç damla öd ilave edip karıştırınız.

7. Boyanız yüzeyde açılmıyorsa, dibe çöküyorsa öd ilave ediniz. Ancak ödü çok fazlaysa yine dibe çökebilir. Önce ki boyaların ödü çok, sonrakilerin az ise tekne kabul etmez ve nokta şeklinde dibe çöker.

8. Ebru yapılırken az ödlü boyadan çok ödlüye doğru gidilir. Ancak serpmeli ebruda durum farklıdır.

9. Tekne kenarına sürterek aldığımız kağıt üzerinde boyaların üzeri kazınmış gibi çizik duruyorsa ; tekne kenarı düzgün değildir. Diğer kenarda almayı deneyebilirsiniz.

10. Kağıt tekneye atılırken kaydırılırsa ya da beklenerek bırakılırsa beyaz şerit halinde ışık alır.

11. Ebrumuzu aldıktan sonra kağıtta boya izleri varsa, bir önce ki ebrudan kalan boyaları ve teknemizin kenarını temizlemeliyiz.

12. Fırça kıllarının boyu uzun olamamalı.Uzun olursa fazla boya düşer ve bu da boyanın dibe çökmesine neden olur.

13. Fırça kıllarının kısa olması da boyanın çabuk bitmesine ve tekrar tekrar boya almanıza neden olur.

14. Ebru yaparken istemediğimiz bir yere boya düşerse, o bayayı almak için bizimizi boyanın ortasına batırıp çıkarmalıyız. Eğer büyükse küçük bir gazete parçasını da batırıp çıkarabiliriz.

15. Kitremiz koyu olursa boyalar açılmakta zorlanır. Bu durumda ödü çok boya kullanılabilir. Fakat bunun yerine kitremize su katılıp yeniden karıştırılırsa kullanım açısından daha iyi olur.

16. Son olarak ; boyalarımızı hazırlarken tekne de köpük ve kabarcık olmamasına dikkat etmeliyiz. Köpük ve kabarcık yüzeyde gerilim yaparak boyaların düzgün açılmasını önler, boyanın öd ayarını düzgün ayarlayamayız.

MyStery isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.