Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.10.13, 17:48   #15
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 78
Ettiği Teşekkür: 16630
Aldığı Teşekkür: 12032
Rep Derecesi : Damon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Anadil Dedikleri Bu İşte

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gatri Mesajı göster
Eğer yanlış anlamadıysam yorumlarda söylenmek istenen,türkiyede sadece türkçe konuşulur ve yazılır.
Ben Aleviyim ve benim ana dilim arapçadır,ama hiç bir zaman türkçe konuşmaktan rahatsızlık duymadım.
Eğer gerçekten demokrasi istiyorsak,farklı dil,kültür ve yaşamlarada saygı duymamız gerektiğini düşünüyorum

Zaten vardı o ammaaa artık olmayacak Kürtçe ve başka dillere özgürlük adı altında serbestlik getiriliyor ama diğer yandan Türk dil, kültür ve tarihi yokedilmeye çalışılıyor. Ben buna demokrasi demem.

Bugüne kadar isteyen ( resmi daireler dışında ) istediği her yerde dilediği dilen konuştu, konuşamadım demesin kimse, ben bile duydum; pazarda , sokakta, toplu taşıma araçlarında ... ki bu insanlar evlerinde mahallelerinde de konuştular. Resmi dairelerde ve okullarda konuşulsa ne olacak konuşulmasa ne olacak ? Almanca bilenler, resmi dairelerde Almanca konuşsun bakalım. Olmaz değil mi.

Yeni nesilleri kendi dillerini öğrensin bahanesi ile okullara Kürtçe dersler konsun diyorlar. Onun yerine kendi içlerinde Kürtçeyi bilenler, Kürtçe kursu açsınlar. Nasıl her camide Kur' an kursu var, o misal; oturdukları semt ve mahallelerde açsınlar bu tarz kurslar. Avrupa dilleri kurslarına nasıl ses etmiyorsam, Kürtçe kurslarına da ses etmem ben.

Bazı yerlerde açılmış Kürtçe kursları ama sinek avlıyorlarmış, buyur burdan yak

Aleviliğe gelince ; alevi arkadaşlarım var, bugüne kadar ne aleviliği eleştirdim ne de alevileri. Ki tam tersi överim de. O kadar efendi, oturmasını kalkmasını konuşmasını bilen insanlardır tanıdığım aleviler.

Avrupa ülkelerinde yaşayan, o ülkenin kendi ırkından olmayanlar, istesinler bakalım özerklik, ne olacak. Mesela Almanya da Türkler istesin özerklik. Oaranın ismi Almanya, burası da Türkiye. Oranın resmi dili Almanca, burasının da Türkçe. Bu iş bu kadar.

Buradaki dert; bölücülük yapmak
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.