Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.10.13, 21:37   #43
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 78
Ettiği Teşekkür: 16630
Aldığı Teşekkür: 12032
Rep Derecesi : Damon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevherDamon işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Anadil Dedikleri Bu İşte

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Slower Mesajı göster
Bölünmeyiz korkma.
Doğuda bir çok çocuk türkçe bilmiyor kendi bildiği yetiştiği
dilde eğitim almak hakkı. Sadece kendi pencerenden bakıyorsun sen.
Okula gitseler öğrenecekler. Ki gidenleri öğreniyor da. Yolları ulaşımları çok zor şartlar altında olan, kışları bir kar yağdı mı, evlerine bile hapis olan köyler var, bunu da biliyoruz; buradaki çocukların okul yüzünü görmesi zordur, kabul.

Türkçe bilmeyen çocuklar var acıtasyonu yapmasın kimse; aileleri öğretmek isteseydi öğretirdi. Demek ki uğraşmamışlar.

Kendi bildiği dilde eğitim almak hakkı demişsin; okulda öğretilenleri evinde Kürtçe olarak tekrarlayıp, matematiğinden, coğrafyasına kadar herşeyi Kürtçe de kavrayabilir. Var ya hani üniversitelerimizde ingilizce kimya, ingilizce tıp gibi. Ama bunun için önce ne bilmek lazım, matematiği, kimyayı, biyolojiyi, fiziği Türkçe olarak öğrenmiş olman lazım. Geriye kalıyor sadece ingilizcede ilerlemek.

Kısacası bizim burada anlatmak isteiğimiz ama ısrarla anlamamak için uğraştığınız nokta şu : kimse Kürtçe konuşulmasına karşı değil, öğrenilmesi de karşı değil. Ama anadilde eğitim alacak olursa ne zaman Türkçe öğrenecek ? Diyelim meslek sahibi olana kadar okudu. Batıya iş için gittiğinde bildiği Kürtçe ile ne yapacak, herkes Türkçe konuşurken ? !

Buna cevap verin.
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.