Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.10.13, 22:05   #6
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1169
Mesajlar: 12,167
Ettiği Teşekkür: 50962
Aldığı Teşekkür: 44389
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Erkek egemen kadın dünyası

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Güzel bir konu. Ben bunu bir not edeyim bir tarafa, zaman olunca da yorumumu eksik etmem bu tür konulardan.
Mustafa abi, yine önemli bir konu yakalayıp harika analizlerde bulunmuş.

Ben konuya din alanından gireceğim. Çok kısa olarak şöyle:

İslam, Arap toplumuna Türk toplumuna girdiği gibi girmemiştir İslam dini, türkler hırsız, tecavüzcü diye, kızlarını diri diri toprağa gömüyor diye, yozluk, pislik, kültürsüzlük, yaygın bir günahkarlık olduğu için değil, arapların baskısıyla girmiştir. Ki hiç bir toplum da bir önceki dinini kendi rızalarıyla değiştirmemiştir.

Her yaş ve cinsiyetten yüz binlerce Türk, araplar tarafından yoğun ve ganimetçi saldırılara maruz kalarak köleleştirilmiş, kafaları koparılmış, darmadağın edilmiş ve zoraki olarak İslam dinine geçmişlerdir.

Süreç içerisinde İslam dini belli çıkar çevrelerince arapların yaşam biçimi olarak da görülmüş, arap yaşam tarzı İslam dini adına daha geniş çevrelerce yaşanır olmuştur.

Yani dün obalarında kızı erkeği güreş tutan, beraber avlanan, beraber savaşa çıkan ve kız-erkek ayrımı yapmayan Türk toplumuna İslam dininin yanında arabın kültürü ve geleneklerini de sokulmasıyla Türk aslında Türk olmaktan çıkmış ve araplaşmayı da bırakalım, İngiliz patentli vahabileşme sürecine girmiştir.

Zaten normalde erkeklerin egemen olduğu bir dünyada vahabizmin de İslam olarak topluma girmesinin en ağır bedelini kadınlarımız ödemiştir ve şimdi daha da ağır ödemekteler.

Bu ülkede erkek egemenliği de en kolay şekliyle din üzerinden ve Allah korkusuyla sürüyor ve güçleniyor.

''Erkek'' kendi kafasındaki egemenliği en kolay din üzerinden kurabileceğini dinler çıkalı beri zaten biliyordu...

Çünkü kadın üzerinde egemenlik kurmayı kendi yaşam garantisi gibi görmektedir küçük beyinli erkekler... Kendi de farkındadır beyninin küçük ve fazla işlevli olmadığını... Küçük kafalar her zaman dinci zorbalığı çözüm olarak görmüştür zaten.

Benim şöyle bir görüşüm var ki, gerçekten bunu başka yerlerde okuyup, öğrenmiş değilim... Belki başkaları da değinmiştir, orasını bilemem; ancak erkek egemenliği, aslında erkeklerarası rekabetin bedelinin kadına ödettirilmesidir! Çevreme bakıp, gördüklerimden çıkardığım sonuç budur! Ve bir erkek kendini diğer erkeklerle kıyasladığında ne kadar ezik hissediyorsa, o erkek çok daha tahammülsüz ve çok daha zorbadır! Ama tam tersinde ise, yani başka erkeklerle hayatın her alanında onlarda rekabet edecek çapı kendinde görüyorsa, kadınına da o kadar eşit yaklaşır.

Küçük zekalı, zorba erkek, çevresinde gördüğü ve kendinden daha ileri oldukları kanaatine vardığı erkekler karşısında karısını ''muhafaza etme içgüdüsüne'' girer. Çünkü o rekabette kaybeden olacağını bildiği için karısını hep başka erkeklerden uzak tutmak ister... Karısının ve kız çocuklarının okumasını, çalışmasını, para kazanmasını, hayatı biraz da kendi istedikleri gibi yaşamasını hazmedemez...

Erkek egemenliği, erkeğin kendi çapsızlığından korkmasıdır... İşe sokmama, okula yollamama, cahil bırakma, sosyal yaşamı yok etme, kadını ve kız çocuklarını kapatma, bol bol çocuk doğurtarak eve bağlama gibi egemenliğin en adice yöntemleri de din üzerinden yapılır... Çünkü kadın hep soracaktır kendisine ''neden bu yasaklar?'' ; ya da o adam hep karısının, kızının kendisine o soruları soracağı korkusuyla yaşar...

İşte bu sorulara mantıkla vereceği cevap yoktur onda... Zaten küçük bir beynin yaptığı işin mantığı da yoktur; içgüdüsü vardır sadece.

O yüzden kendi zorbalığını din üzerinden uygular! ''Kuran böyle diyor'', ''Hadis şöyle yazıyor'', Allah çarpar'', ''cehennemde yanarsın'' vs. vs. Yani kadını din korkusuyla kendi istediği gibi yapma içgüdüsür bu... Çünkü kadın, erkeğin kendinden beklediklerinin dinin değil de sırf o erkeğin emirleri olduğunu bilse; güler o adama kahkahalarla... O Adam da bilir zaten işin içine dini katmasa en cahil kadın bile kahkahalarla gülecektir ona... Ama bu korkuyu ''Allah korkusu'' olarak ''aşılarsan'' kadının tüm direnç noktalarını kolaylıkla kırabilirsin...

Aslında erkek egemenliği denilen şey, ''erkek'' denen hergelenin, diğer erkekler karşısında tükendiği, bittiği ve kendini hem din, hem ve zorbalıkla kadına dayattığı bir utanç durumudur...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.