Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.10.13, 01:38   #7
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 126
Mesajlar: 2,526
Ettiği Teşekkür: 8542
Aldığı Teşekkür: 13097
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Erkek egemen kadın dünyası

Benim tarih bilgim Aristo'nunki ile çatıştı. bildiğim kadarı ile İslam'ı kendi gelenek ve göreneklerine uygun oldukları için seçmişlerdir.Şimdiki yozlaşmış İslamiyetten bahsetmiyorum tabi. Türklerin İslama bakış açısı ile Arap toplumunun bakış açısı çok farklı.Zaten dikkat ederseniz hemen hemen bütün dinler Arap yarım adasında başlamıştır. Yani tek Tanrılı dinlerden bahsediyorum. Onların yozlaşması ve kötülüklerini engellemek için çeşitli Peygamberler gönderilip doğru yola çekilmeye çalışılmış ama halkın çoğu cahil olduğu ve daima kötü olan şey nefse güzel geldiği içinde çabucak yoldan çıkmışlardır.
Türk toplumlarını incelediğimizde ise kadınlara önem verildiği görülür ki aslında İslam'ın temelinde de kadınlar kutsal ve önemlidir. Onlara eziyet edilmez baş üstünde tutulur. Her ne kadar bunun aksi yapılmaya çalışılırsa çalışılsın normalde gerçek budur.
Kur'anın bir kaç yerinde kadınlar farklı bir şekilde algılatılmış olma sebebi de o dönemde bozulma had safhada olduğu için geçiş kolaylığı sağlaması içindir.
En basitinden köle ve kadınlar olayı vardır ki aslında İslamiyette kölelik yoktur fakat canları isteyen Kur'anın işine gelen yerini işine geldiği gibi anladığı için farklı bakış açıları getirmiştir.Bunların arasında kadın önemli yer tutar.Kadını hizmet ve zevk aracı gibi göstermeye çalışmışlar ve örtülerin altına sokup kendi emelleri için kullanmaya çalışmışlardır.
Peygamberimize ait olmayan kafalarından uydurdukları hurafeleride Hadis gibi yaymaya çalışmışlardır.
bunlarda gerçeklerle çelişmiştir.
En basitinden Peygamberimiz bir hadisinde Kadının size hizmet etmesi diye bir şey yoktur,o sizin için yemek pişirip çocuklara bakıyorsa eve bakıyorsa bu size olan ikramıdır der.
Aslında bu konular derin ve geniş konulardır açtıkça daha fazla açılır konuştukça daha fazla konuşulur.Bizim bildiklerimiz okyanusta bir zerre kadar bile değildir.Kur'anın her bir sözünün anlamının içinde yedi kat daha anlam gizlidir anlamak isteyene.Kapanma konusu da öyle.
üstelik o dönem ki şartlarla şimdiki dönemin şartları bir olmadığı için bakışlarda farklı olması gerekmektedir.
Evet Aristo'nun dediği gibi erkeklerin yarıştırma işidir bu iş ama şu da bir gerçek ki kadın cahil olmayıp kendisini yetiştirmiş olsa yada kadınlar cehaletten kurtarılsa bunlar olmaz.Çünkü o erkekleri yetiştirenler de kadınlardır.

Mustafa Bey'e ve Aristo'ya hassasiyetleri için teşekkürler
__________________
Inatci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Inatci'in Mesajına Teşekkür Etti.