Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.10.13, 16:37   #8
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 989
Ettiği Teşekkür: 46046
Aldığı Teşekkür: 39619
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Erkek Egemen Kadın Dünyası

Hiç bir halk bir önceki dinini yeni bir dinle kıyaslayıp, o yeni din eskisinden daha iyi olduğu için değiştirmemiştir. Türklerde de böyledir. ''Resmi tarih'' böyle yazsa da, bu onun doğru olduğu anlamına gelmiyor.

Ben bu konuyu başka bir bölümde açmıştım. İsteyenler aşağıdaki linkten girip okuyabilirler.

Türk’lerin Müslüman Oluşu

İslam dini, Arap Yarımadası' nda yayılırken, kadınlara elbette ki daha önce sahip olmadıkları hakları da getirmiş, kadınlar açısından belirgin bir rahatlama yaratmıştır. Ancak bir süre sonra erkek egemen sistem Kuran' ı işlerine geldiği yorumlayıp, kadınlar aleyhine uyduruk hadisler çıkararak kadınların elde ettikleri görece hakları da büyük ölçüde geri almıştır.

Biz Türklerde İslam öncesinde kadın, hiç bir zaman arap kadınlarının yaşadığı baskıyı yaşamamıştır. Çok eşlilik, kızların diri diri gömülmeleri, kadınların kapatılmaları, sosyal hayattan dışlanmaları gibi erkek egemenliğinin en uç tezahürleri türk topluluklarına tarih boyunca uzak olmuştur; ta ki Türkler İslam dinine geçene/geçirilene kadar.

Burda niyetim asla İslam aleyhtarlığı yapmak değil, ancak eğer Türkler müslümanlaşmasaydı, kadınların bugün olandan çok daha rahat koşullarda yaşıyor alabileceklerini iddia etmek de sanırım yanlış olmaz. Çünkü bugün aynı arap toplumlarında olduğu gibi bizim toplumumuzda da erkek egemenliği din üzerinden sağlanıyor; erkeğe kadına baskı yapacak argümanların çoğunu din sağlıyor. Toplumdan dinin tüm izlerinin silindiğini düşünelim... Tüm izleriyle ama... O andan itibaren toplum bugün olduğundan çok farklı olacağı gibi kadınlar üzerindeki baskının da çok bütük oranda kalktığını göreceğiz. İslam dini toplumsal yaşamın başka alanlarında Türklere elbette katkılar yapmıştır ancak Türk kadınının da İslam ile birlikte tam bir erkek boyunduruğuna sokulduğu da yadsınamaz bir geçektir.

Defalarca kadınların sosyal konumuna ve haklarına ilşkin BM araştırmaları yayınlanıyor. Bunların hepsinde İslam ülkelerinin en dipte olmasının izahı başka türlü nasıl yapılabilir?

Yukarıda erkek egemenliğinin aslında büyük oranda erkeklerin kendi arasındaki rekabetten kaynaklandığını ''ancak erkek egemenliği, aslında erkeklerarası rekabetin bedelinin kadına ödettirilmesidir! Çevreme bakıp, gördüklerimden çıkardığım sonuç budur! Ve bir erkek kendini diğer erkeklerle kıyasladığında ne kadar ezik hissediyorsa, o erkek çok daha tahammülsüz ve çok daha zorbadır! Ama tam tersinde ise, yani başka erkeklerle hayatın her alanında onlarda rekabet edecek çapı kendinde görüyorsa, kadınına da o kadar eşit yaklaşır.'' diyerek kendimce belirlemiştim.

Eğer bir ülkede kadın, daha çocukluktan başlayarak erkek egemenliğini kabullenme doğrultusunda eğitiliyor ve bu eğitim süreci boyunca kendisine devamlı dini argümanlarla bu egemenliği tanıması ve ona göre yaşaması telkin ediliyorsa, en azından biz Türklerde İslam dininin kadına hiç bir şey vermediği ama ondan çok şeyler aldığı da hergün yaşadığımız bir gerçektir.

Maalesef böyledir.