Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.10.13, 08:46   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 73
Konular: 470
Mesajlar: 2,430
Ettiği Teşekkür: 18502
Aldığı Teşekkür: 9878
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart 16 Ekim Dünya Gıda Günü


I6 EK
İM DÜNYA GIDA GÜNÜ

Bu gün Kurban bayramı ikinci günü, kurban genel anlayış itibarı ile paylaşım ifade etmektedir. Et, insanın ihtiyacı olan protein yüklü bir besindir. Yılda bir defa da olsa bundan yoksun olanların bundan istifade etmesini sağlamak üzere İslam dini öğretileri içinde kurban vardır. Nasıl kesileceği, hangi hayvanların kurban edileceği, dağıtım ve bölüşümün nasıl olacağına dair ölçü ve esaslar bellidir. Ayrıca yüce yaratıcı; kesilen kurban kanlarının ve etinin kendisine ulaşmayacağını ifade ederek yeryüzünde ihtiyaç sahiplerinin hissedar olmalarına yönelmiştir. Kurban ve kurban bayramına böyle bakarken, 16 Ekim her yıl dünyada gıda günü olarak kutlanmaktadır. Bu gün gıda günü olarak kutlanan dünyada acaba şenlik içinde bir gıda kutlama günü yapılabilir mi?

Dünyada halen açlık, yoksulluk, hastalık ve içilebilir niteliktedeki susuzluğun ızdırabı yaşanmaktadır. Yaşanan açlık ve yetersiz, dengesiz beslenmenin nedeninin lokal bölgelerde üretim yetmezliği yanında, üretilmiş olanların tüketime sunulurken, hakkaniyete dayalı bir sunumun yapılamayışı en büyük menfi etkenler arasında görülmektedir. Bu etkenlere, disipline edilemeyen aç gözlülük, doyumsuzluk, insanların Türkiye misali gözünü kırpmadan çöpe attıkları ekmek, bunun yanında başka gıdalar, israf edilen su, insan eliyle kurutulan su havzalarını eklemek gerekir.

Türkiye’den örnek vermek gerekirse yıllık ortalama 500 bin ton buyday ekmeğini çöpe atarak yeni para ile 2 milyar lira gibi bir parayı heba ederiz.
Tüm dünya ülkeleri içinde 1 milyar civarında aç insan ve bir okadar da obez insan olduğunu FAO raporlarında vurguluyor. Obezite bir hastalık olarak kabul edilmekle birlikte tedavisi için harcanan paraların obez hastası bulunan ülkelere sağlık maliyeti olmaktadır.

Yüksek malumlarınız gıda, su, hava insan yaşamı için vazgeçilmez 3 temel öğe. Havaya saldığımız CC gazları solunacak temiz havayı yok ederken, kirli hava ortalama yaşanacak insan ömrünüde aşağı noktalara çekmektedir.

Tüm dünya ülkelerinde hava, su, gıda imkanlarına sahip olan ülkeler sahip olunan bu çok değerli hayati önemi olan 3 öğeyi har vurup harman savurarak, doyumsuz insanların bilinçsiz tüketimi ve yok etmesi ile birlikte başka dünya insanlarına en büyük kötülüğü yapmaktalar.

Dünya gıda ve tarım örgütü olarak bilinen kuruluş FAO, açlık ve yoksulluk çeken insanlara arzu edilen yeterli yardımları bir türlü yapamıyor. Çeşitli planlamalar ile ancak tarımsal üretim kooperatiflerine yönelinmesini salık veriyor. Üretmek başka bir olay savurganlık başka bir olay. Teknik ziraatin makineli ziraatin yaygınlaşarak ürün artırıcı araçlar ile desteklenmesi gerektiğini vurgulayan raporlarını, özellikle açlık çeken ülke yönetimlerine iletmelerine rağmen, bunların hiç biri derde deva, hastalara şifa, açlara gıda olmuyor.

Sanırım üretmeden tüketmek, başkalarının hak ve menfeatlarının azalmasına neden oluyor…
En güzel çözüm üretmek ve tüketmek. Bunun için eğitim şart. Eğitim yoksunluğu içinde olan Afrika ülkeleri ve uzak doğu ülkelerinde teknik ziraat olayında bir türlü başarı sağlanamamakta, bu bölgelerde açlık ve susuzluk hız kesmeden devam etmektedir.

Açlık ve susuzluğun başka nedenleri arasında sayılan çarpık kentleşme, çarpık sanayileşme, mümbit tarım alanları üzerine kurulan endüstürü üretim merkezleri, sınır aşan suların paydaş ve sınırdaş ülkelerin planlamalarınında içinde olacağı müşterek düzenlemelerden yoksun olarak israf edilmesi, tasarruf edilemeyen ve disipline edilemeyen suların, havzalarda ve göletlerde tutulamayan suların denize dökülerek israf edilmesi, açlık ve susuzluk olayında önemli menfi etkendir.

Doyumsuz ve aç gözlü insanların çıkarları uğruna doğaya, ekolojik ve biyolojik çevreye verdiği zararların menfi etkenler arasında olduğuda unutulmamalıdır Bu tür insanların kendi çıkarları için doğayı, insanı ve emeği tarumar ettiğini, açlık ve yanlış beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarının dünya üzerinde çözülemeyişi, açlık, susuzluk yanlış beslenme obezite gibi sağlık sorunlarının dünya milletlerine nelere mal olduğunu iyi anlamak, sağlık sektörü denilen sektörün ve ilaç dediğimiz faktörün ne kadar pahalı olduğu, erişiminde alt gelir guruplarının ne zorluklar çektiği ayrıca bilinmelidir.

En önemlisi dünyada silahlanmaya ayrılan trilyon dolar paraların hiç değilse bir iki trilyon dolarının alt yapı iyileştirmelerinde kullanılmak üzere açlık ve susuzluk çeken bölge devletlerine bir plan dahilinde aktarılmasını BM. AB, ABD ve gelişmiş zengin ülkeler görüşme porğramlarına almalıdırlar.

16 EKİM 2013
Mustafa AKTEN
 
 
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.