Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.10.13, 00:48   #13
Zorba
F£N£RBAHÇ£

Zorba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 33
Aldığı Teşekkür: 206
Rep Derecesi : Zorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerdeZorba Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

Bir insana kendince doğru olduğunu bildiğini göstermek, doğruya çağırmak ancak hoşgörü ve anlayışla mümkün olur. Dışlamak kimsenin haddine olmayıp karşındakine yapılabilecek en büyük saygısızlıktır.

Peygamber efendimiz bir çok kez gayrimüslimlere karşı hoşgörüsü sayesinde onları kendi yoluna davet etmiştir. Şöyle ki;

Alıntı:
Bir gün Cebrail Aleyhisselam, Peygamber Efendimiz’e Dıhye’nin (Peygamber Efendimizin tacir arkadaşlarından) iman edeceğini müjdeler. Bir süre sonra Peygamberimiz sahabelerle birlikte otururken, Dıhye’nin uzaktan yaklaştığını görür. Hemen yanına çağırır. Davet edildiğini gören Dıhye, Hz. Muhammed’i her ne kadar sevse de:”Yine müslüman olmamı söyleyecek” diye düşünür fakat kaçsa ayıp olacağından mecburen yanlarına gider. Yanlarına vardığında Allah’ın Resulü’nün hırkasını (cübbesini) çıkarıp kumun üzerine serdikten sonra:”Ya Dıhye, hırkamı şereflendirmez misin?” hitabına mazhar olunca beyninden vurulmuşa döner. Çünkü kendisi henüz Müslüman dahi değildir ve Allah’ın Resulü olduğunu söyleyen kişi, farklı dindeki biri üzerine otursun diye hırkasını çıkarıp yere sermiştir. Bu nasıl bir muameledir… Bu nasıl bir anlayıştır… Dıhye, hırkayı hemen yerden kaldırıp yüzüne gözüne sürer ve:”O nasıl söz Ya Resulallah! O beni şereflendirir ancak” cevabını verir ve biat edip Müslüman olur.
"Her koyun kendi bacağından asılır" diye öğrendik biz. Herkesi inancıyla, cinsel tercihiyle, eğrisiyle doğrusuyla kabullenemiyorsak nasıl kardeş, arkadaş yada millet olabiliriz ki?

Etrafımda bir çok alevi var ve emin olun çoğu sunniden daha çok saygı gösteriyorlar bana. Ben Ramazanda oruç tutarken bana iftarda yiyebileyim diye yemek getiren sunni arkadaşım olmadı. Ama alevi arkadaşım bana yemek getirmekle kalmayıp iftara bi kaç dakika kala bana kendisi sofra hazırladı.
Önemli olan inandığı mı yoksa karakteri, kişiliği ve davranışları mı?