Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.10.13, 12:12   #51
CadII
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 5,212
Ettiği Teşekkür: 18507
Aldığı Teşekkür: 27332
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: 28 Şubat Davası | Davada 9 Tahliye

'Ne zaman bir yasa değişikliği olsa bu adamlar nemalanmaya çalışıyor'

Sivas katliamında babasını kaybeden Zeynep Altıok, katlıamı yapanların 28 Şubat'ta mağdur olduklarını dile getirmeleri üzerine “Ne zaman bir yasa değişikliği olsa bu adamlar bundan nemalanmaya çalışıyorlar. Mağdur olmuşlar, hayırlı olsun” diyerek tepki gösterdi.

Sivas katliamı ve Hizbullah davalarının hükümlüleri, Hayrettin Gül ve Cihan Yeşil, 28 Şubat sürecinde mağdur olduklarını iddia ettikleri dilekçelerini savcılığa gönderdi. Savcılık, Gül ve Yeşil’i mağdur listesine aldı. Sivas’ta katledilen Şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı, “Ne zaman bir yasa değişikliği olsa bu adamlar bundan nemalanmaya çalışıyorlar. Mağdur olmuşlar, hayırlı olsun” diyerek tepki gösterdi.

soL’a konuşan Zeynep Altıok, Sivas katliamının zamanaşımına uğramasından sonra Başbakan Erdoğan’ın “hayırlı olsun” sözünün bir vaat olduğunu ve 28 Şubat davası ile bunun gerçekleştirilmeye çalışıldığını belirtti. Akatlı, yaşananları şu şekilde değerlendirdi: “Ne zaman bir yasa değişikliği olsa, bu adamlar bundan nemalanmaya çalışıyorlar. Örneğin eve dönüş kapsamında çıkarılan itiraf yasasında örgütlü suçlar için düzenleme getirildi, ki bu zaten PKK için tanımlanmış bir yasaydı. Fakat o güne kadar yargı önünde, ‘biz örgütlü değiliz’ diyen bu sanıklar ilk defa bu yasadan faydalanabilmek için kendi ağızlarıyla, ‘biz örgütlüydük’ dediler ve bu yasaya başvurdular. Sonra aradan vakit geçince zamanaşımı mevzusuna başvurdular. Yine zaman geçti şimdi de 28 Şubat mağduriyeti ile ilgili bir başvuruda bulunuyorlar. 28 Şubat ‘katliam yaptıkları’ tarihten sonra bir zamanı gösteriyor. Ama bundan faydalanabilmek için kendileri uydukları kılıflarla mağduriyet için başvuruyorlar.”

AKP döneminde adalet sisteminde gerçekleştirilen dönüşüm nedeniyle katliamcıların umudunun arttığını belirten Akatlı, şöyle konuştu: “Geçmişte Sivas katliamını gerçekleştirenler, aradıklarının karşılığını çok da fazla bulamıyorlardı. Fakat bugünün adalet sisteminin ortada olduğu düzene bakarsak artık ‘neden olmasın’ diyoruz.

Katliam firarileri zamanaşımı ile serbest kalabildikleri gibi tutuklular da kendilerine vaat edilenle serbest kalma yoluna girdiler. Katliamı yapanların da mağdur olduğunu söyleyen bir başbakanın ‘hayırlı olsun’ vaadinin ardından 28 Şubat başvurusunun karşılıksız kalması sürpriz olur. Adaletin ne şekilde işlediğini hepimiz görüyoruz. Artık ne denebilir ki; mağdur olmuşlar ‘hayırlı olsun!’”


Kaynak
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.