Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.10.13, 22:08   #1
Hasat
Süper Üye

Hasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 153
Mesajlar: 2,507
Ettiği Teşekkür: 8748
Aldığı Teşekkür: 12923
Rep Derecesi : Hasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart "Şu Anda Hepsi Suçsuzdur"
Ergenekon kararlarına ilişkin AKP’li bakanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bakanların kararlara dair değerlendirmeleri AKP içinde de fikir ayrılıkları olduğunu gözler önüne seriyor. Son olarak topa Cemil Çiçek girdi. Masumiyet karinesini hatırlatan Çiçek Yargıtay’ın beraat bile verebileceğini hatırlatarak, Yargıtay'da onanana kadar tüm sanıkların suçsuz olduklarını hatırlattı.

TRT Haber'deki İnce Çizgi Programında konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek önemli açıklamalarda bulundu.

Soğuk savaş döneminden kalma alışkanlıklarla her olaya politik zaviyeden bakıldığına belirten Çiçek, Ergenekon Davası'nda da yargı sürecinde bir karar verildiğine işaret ederek şunları söyledi:

KEŞKE YAŞANMASAYDI

“Yasalar diyor ki, görülmekte olan davalarla ilgili süreci etkileyecek açıklamalar yapılamaz. Bırakın açıklama yapmayı Meclis'te bile görüşme yapılamaz. Allah'ını seven söylesin bu dava ile ilgili konuşma yapmayan kişi kaldı mı? Belki konuşmayan bir tek ben varım, ama öyle bir konu ki, işin içerisinde tutuklu milletvekilleri var, tahliye olan var. Konuşsanız bir türlü, konuşmasanız bir türlü. Meclis'te temsil edilmesi gereken bir takım oylar var, onu temsil etmesi gerekenler tutuklu, bir kısmı hükümlü-tutuklu hale geldi. Öbür tarafta Ceza Kanunu var, Anayasa'nın 138. Maddesi var. Dava hala devam ediyor. Ben de diyorum ki Türkiye keşke bunları yaşamasaydı. Yargılanan insanların bazılarıyla en azından bir hukukumuz var. Aynı dönemde görev yapmışız. Biz bakanız, öbürü asker konumunda, rektör, milletvekili vesaire. Bu insanlar önemli ölçüde ceza almış. Evvela insan olarak üzülürüz buna. Öbür taraftan da bu ülkede herkes kendi yetki ve sorumluluk alanı içerisinde görev yapacak. Bunun dışına çıktığımızda bu türlü sıkıntılar oluyor. Sevdiklerimiz vardır diye hukuku göz ardı etmek doğru değil. Çünkü hukuk hepimize lazım."

Tahliye olan CHP Milletvekili Mehmet Haberal'ın durumu ile ilgili yorum yapan çiçek şunları söyledi:

“TUTUKLAMAYIN DEDİK AMA…”

“Dosyası Yargıtay'a gidecek; Yargıtay'daki süreyi de hesaba kattığınızda arada bir boşluk meydana geliyor. Ola ki Yargıtay'dan farklı bir karar çıkabilir. O zaman aradaki süre belki de geçmiş olabilir. Bu noktada korkulu düş görmekten uyanık yatmak iyidir. Biz geçen sene çıkardığımız 3. Yargı paketinde adli kontrol sistemini daha da genişlettik. Gelişigüzel ve uzun tutuklamalara bir çare olsun diye 'tutuklamayın, yargılamayı yapın, eğer hüküm verecekseniz o zaman tutuklayın' dedik; tutuklayıp sonradan beraat ettirmektense. Şimdi bu adli kontrol sistemi milletvekilleri için de geçerli. Orada cezanın üst sınırı yok. Eskiden 3 yıla kadar olan suçlarda adli kontrol vardı, şimdi ağırlaştırılmış müebbet hapis bile verilecekse tutuklamadan yargılaması devam edilebilirdi."

MASUMİYET KARİNESİ ESASTIR

Çiçek, “Yargıtay'da nihai karar verilene kadar bu milletvekillerinin tamamına 'suçsuz' diyebilir miyiz?" sorusuna “Tabi. Neticede, hüküm kesinleşinceye kadar masumiyet karinesi esastır. Konuya öyle bakmamız lazım. Çünkü, bugün mahkum olan kişiyi bu davada veya başka davada Yargıtay beraat ettirebilir" cevabını verdi.

Çiçek, bu kurala göre, bazı vatandaşların, “Madem masum sayılıyorlar, neden içerdeler?" sorusunu sorduğunun hatırlatılması üzerine de, “Bu dosyayla alakalı bir konu. Bazen halkın düşüncesi, beklentisi ve tasavvuruyla hukuki gerçekler üst üste örtüşmez. Onun için hukuka göre bakarsak birçok konuyu anlamak kolay olur “ dedi.

İLK AÇIKLAMA EGEMEN BAĞIŞ’TAN GELMİŞTİ

Karar sonrasında ilk açıklama AB Bakanı Egemen Bağış’dan gelmişti. Hukukun üstünlüğünden bahseden Bağış, “Bugün, Ergenekon'un bir terör örgütü olduğu resmen kabul edilmiştir.” demişti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, kararla ilgili yaptığı değerlendirmelerde önce gerekçeli kararların görülmesi gerektiğine dikkat çekti ve mahkemenin verdiği kararın “hukuk” ve “vicdan” normlarına göre verdiğine dikkat çekmişti.

Ağrı'ya incelemelerde bulunmak üzere giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yaptığı açıklamada, "Milletin adalet terazisini sarsmamak lazım. Millet vicdanı asla yanılmaz. Geçmişteki görülmüş olan davalara bakın ne karar verilirse verilsin, millet neye inanmışsa o karar doğrudur" açıklamasında bulunmuştu.

ÇELİK: SEVSİNLER SİZİN ASKERLİĞİNİZİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de bugün Ergenekon davası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde atılan sloganlara değinen Çelik “Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyenler, Mustafa Kemal hayatta olsa size patates soydurmazdı. Orada yargılanan Mustafa Kemal mi ki ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diye bağırıyorsunuz. Mustafa Kemal’in hayalindeki cumhuriyet; Ergenekon yapılanmasıyla vesayet altına alınmış olan bir cumhuriyet midir? Niçin Atatürk’ü emelleriniz için kullanıp istismar ediyorsunuz” diyerek tutuklu yakınlarını ve davaya katılmaya gelenleri “Atatürk’ü istismar etmek”le suçladı.

Odatv.com
__________________
Bazen su olmak lazım sessiz sakin ...!!! Bazen sel olmak lazım öfkeli ve hırçın...!!!
Bazen mum alevi olmak lazım; sabırla tükenmeyi bekleyen, bazense volkan olmak lazım; önüne gelen herşeyi hızla tüketen...!!!
Kimine SU oLacaksın, kimine SEL ...!!! Kimine MUM olacaksın, kimine VOLKAN ...!!! Ama kimseye asla ve asla KUL oLmayacaksın... !!!
Hasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Hasat'in Mesajına Teşekkür Etti.