Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.10.13, 20:15   #11
CadII
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 5,212
Ettiği Teşekkür: 18507
Aldığı Teşekkür: 27332
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Babamın Katillerini Biliyorum

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dilaver Mesajı göster
Sevgili CadII

Üstüne basa basa söylüyorum kesinlikle polemik amacıyla yazmıyorum. Aslında vazgeçmiştim yazmayacaktım ama susmak beni rahatsız etti..

Görüşüm; röportaj ''henüz'' yapılmamalıydı ve görüşün; röportajın yapılması isabetli olmuş.

Burdan ötesini hep yazıp sildim, sürekli polemiğe gidecek gibi duruyor..

Sanırım şu şekilde olursa....

Mantıklı düşünürsek evet röportaj herkesle yapılabilir..

Empati yapalım hadi..

Önce ben..

Bir gazeteciyim.. Yıllar önce 21 Ekim 1999'da kahpece bir bombalı suikaste kurban giden, şehit olan gazeteci Ahmet Taner Kışlalı'nın anısına bir röportaj yapmak istiyorum.

Ben olsam değerli eşi Nilüfer Hanım'la röportaj yaparım. Benim vicdanım 14 yaşında ki bir kız çocuğuna:

- Babasını bombalı bir saldırı sonucu kaybetmiş ve onu hiç tanımamış biri olarak nasıl bir çocukluk geçirdin?

- Babanı kimin “öldürttüğünü” merak ediyor musun?

gibi soruları bırak sormayı, düşünmeyi bile inkâr eder.. Benim vicdanım 14 yaşında bir kız çocuğu ile böyle bir konuda röportaj yapmayı bile inkâr eder..

Madem öyle, açıkça yazıyorum.. Sözcü Gazetesi bana göre bu röportajı yayınlamakla hata etmiştir.. Hadi muhabir röportajı yaptı, (Her meslekte olduğu gibi iyisi var kötüsü var muhabirin. Yapar, yapmıştır da bu muhabir..)yazı işleri var, müdürü var, bir yığın sorumlusu var Sözcü'nün.

Bir Sözcü okuyucusu olarak bu röportajı yaptığı için muhabiri değil,
yayınladığı için Sözcü Gazetesini ''ayıplıyorum''. Sözcü okuyucusu olmam, bu ve benzeri örnek yayınları gördüğümde, bunu söylememi engellemez..

Şimdi bir empati de sizden bekliyorum..

Özellikle bir gazeteci olsan bu iki soruyu sorar mıydın?

14 yaşında, babası katledilmiş acılarla büyümüş bir kız çocuğuna, gözlerine baka baka,

- Babasını bombalı bir saldırı sonucu kaybetmiş ve onu hiç tanımamış biri olarak nasıl bir çocukluk geçirdin?

- Babanı kimin “öldürttüğünü” merak ediyor musun?

der miydin ?

Not: (Eğer verirsen) Vereceğin cevabı zaten tahmin ediyorum ama beni yanıltabileceğin gibi bir umudu da saklıyorum içimde.. Keşke beni yanıltabilsen.........


Değerli forum arkadaşım,

Öncelikle yazdığın için teşekkür ediyorum. Yazdıklarıma karşı düşüncede olunması ve bunun dile getirilmesi beni asla rahatsız etmez. Tam tersine karşılıklı olarak doğruya, iyiye ve güzele ulaşma konusunda büyük katkı sağlar, diye düşünüyorum. Senin yazman polemik yaratma anlamına da gelmez. Çünkü, asla rahatsızlık veren bir üslupta yazmıyorsun. Kafan çalışıyor. Düzeylisin Bu özellikleri taşımayanlar polemik yaratıyorlar. Zaten cevap verilecek değerde de değiller. Allahtan forumda bu derece düzeysiz cevaplara rastlamıyorum. Belki gözümden kaçıyordur

Ben konuyu foruma girerken, tek konuda çekince yaşadım. O da, bu güzel kızın fotoğrafını verme konusu. Haberi yazanlar, fotoğrafı da haberde geçtikleri için sakınca görmedim sonradan.

Bazı durumlar vardır ki mutlak doğru yoktur. Doğru, kişiye göre değişir. Bu tür tartışmalarda elli kere yazdığım şeyleri yine yazacağım.

Güneş her zaman doğudan doğar. Bu mutlak bir doğrudur. Hiç kimse buna itiraz edemez.

Kimi doğrular ise duruma, zamana, kişiye, bakış açısına göre değişir. Örneğin; güzellik. Görecelidir. Kişinin estetik kavramındaki kaygısına göre, hayata bakışına göre, geçmiş yaşamındaki tecrübelerine göre değişir.

Bu yaştaki her çocuk, böyle bir röportajı kaldıramayabilir. Ancak onun buna hazır olmaması onu yetiştirenlerin, bu süreci, o çocuğa doğru bir biçimde anlatmamasıyla ilgili bir durum. Ve bu şekilde hayata hazırlanan çocuk, röportaj yapılmasa bile, hayatın içinde, yaşanılanlarla ilgili mutlak bir yüzleşme yaşayacağı için maalesef kaçışı yok. Çocuğun karakteristik özelliklerinden kaynaklanabilecek olumsuzlukları ayrı tutuyorum.

Burada ise, Kışlalı' nın kızı ki; dilerim yaşamı boyunca bir daha acı yaşamaz, kesinlikle, konuşturulması gereken bir çocuk. Çünkü dolu dolu. Yaşamla barışık, her şeyin farkında. Biz şu anda Taner Kışlalı' nın katillerini konuşuyorsak, onun sayesinde konuşuyoruz. Onun gözünden bir kez daha bakabilmemizi sağlıyor. Onun sayesinde bir kez daha lanetliyoruz canileri. Onun sayesinde bir kez daha yargılıyoruz olup biteni. Keşke, faili meçhul kalmayacak diyenler, sözlerini tutabilseydi de, başka şeyler konuşuyor olsaydık olayla ilgili. Ama maalesef ülkemizde, her şekilde gündemde tutmak zorundayız yaşanan her zulmü. Daha dur sen. Önümüzdeki günlerde, elbet askeri davaların gerçek mağduru olan çocuk ve kadınların da röportajları çıkacak. Babaları yargılanmadan hapse atılıp, göz göre göre ölen, aslında ölümsüzlüğe uğurladığımız insanların kadınlarının, çocuklarının. Gördüğün gibi, ülkemde faili meçhul görünen ama gerçekte faili belli olan bir dolu cinayet var. Bu tür yazılar da, sebep olanlar yargılanmadığı sürece sürüp gidecek.

"Bu soruları sorar mıydın" demişsin. Bu genç arkadaşıma ve onun seviyesindeki herkese sorardım. İnan bana bugün bile soruyorum acı yaşayanlara ve kayıt ediyorum
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.