Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.11.13, 21:10   #22
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44411
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ruhu Çıplak Türbanlılar

Müftü son derece önemli konulara değinmiş. Kuran' da kadınında, erkeğinde sadeliği ve mahrem yerlerini örtmesi esastır. Öyle vücut hatlarının açıkça gösterilmesi, boya kataloğu gibi boyanmak, allanmak, pullanmak yoktur. Hele ki saç mahrem olmadığı için başların kapatılması emri de yoktur. Peygamber bugün bu kapanma tarzını sokaklardaki allı pullu ve bone üzeri marka türbanları görse kesin bir ayet daha inerdi.

ala'turka, kendi dinine de apay bir alafranga kaldığı için yazmış:

Alıntı:

Türban dediğiniz baş örtüsünün modernizeye dönüşmüş hali,
her alanda yaşanan değişim baş örtüsündede olmuştur, bunu böyle görmek lazım
Hani nerde biz kadınların başlarını bu tarz kapatmasına karşı çıkarken bize ''çıplaklığı modernlik sanan laik yobazlar'' diye saldıranlar? Şimdi kapanmanın da çağa uygun hale gelmesinden yani başörtüsünün modernizasyonundan bahsediyorlar. Öyle bir ''modernize'' olmuşlar ki, aslında Kuran' ın örtünme ayetinin eskidiğini söylüyorlar farkında olmadan. Söylerler ama; çünkü kitaplarını bilmiyorlar ki... Ne günlere kaldık Ya Rabbim... Hani Kuran evrenseldi ve ayetleri her daim geçerliydi?

Sizi iyi modernize etmişler ama!

Hem o kadar dindar geçin hem de kalk Kuran' ın evrensel ve her Daim geçerli oldupunu inkar et.

Neden bu inkar? İşte itiraf da etmiş: ''Kadınlar başlarını kapasınlar da sebebi ne olursa olsyn'' diye.

Ama işin ilginç yanı şu: AKP iktidarıyla birlikte başını türbanla kapatıp, içine de Fransız icadı bone koyanlar müthiş çoğaldılar. Ama bunların nerdeyse hepsi eskiden başını yazma, yemeni, başörtüsü ya da eşarplarla kapatırken, türban daha modern diye türbana yönelenler değil, başı daha önce açıkken menfaat gereği başlarını kapatmak zorunda kalanlardır.

Ve kesinlikle de bugün etrafımızda gördüğümüz türbanları allı-güllü, rengarenk ve marka olan, altlarında vücut hatlarını da belli edecek şahane giysilerle gezen, makyajlı ve kokulu bayanların çoğu, normal şartlarda başlarının açık olmasını tercih edecek bayanlardır. Ama eşleri, babaları, abileri ihale alabilsin, güzel görevlere atanabilsin, daha yüksek mevkilere terfi edebilsin diye kapanmak zorunda kalmışlar ama kapalı hallerinde bile ''biz aslında o bildiğiniz islamcılar gibi değiliz'' mesajı vermektedirler.

İşte yüz binlerce örnekten en göze batanlardan bir tanesi; eski AKP İstanbul belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna' nın eşi: Bu kadın daha önce açık bir kadındı. Kocası AKP' li olup da belediye başkan adaylığına doğru giderken türban takmaya başladı. Ne zaman ki AKP kocasını yenniden aday göstermedi işte o zaman ''ohh bee dünya varmıışşş'' diyerek türbanını çıkardı. Türbanı ''OH BE DÜNYA VARMIŞ'' diyerek çıkardı derken kendim koymuyprum bu sözleri. Bu sözler kendisinindir.

Bakalım nasıl bir süreç geçirmiş Reyha Gürtuna hanım.

Alıntı:


Gürtuna'ın eşinin başını açması manşet oldu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın eşi başını açtığı için Türkiye'nin büyük gazetelerine manşet oldu.
Ali Müfit Gürtuna'nın eşi Reyha Gürtüna özgür iradesini kullanarak başını açtığı için Türkiye'nin önde gelen basın kuruluşları tarafından yakın takibe alındı.
HÜRRİYET 'TÜRBANI ÇIKARIP SAÇLARINA FÖN ÇEKTİRDİ' MANŞETİYLE HABERİYLE DUYRDU
Hürriyet gazetesi sitesinin, Gürtuna ailesinin resimleriyle başköşesinde yer ayırdığı haberin tam metni:
"Türbanını çıkarıp saçlarını fönleterek eşi Ali Müfit Gürtuna ile katıldığı bir açılışta go-kart’a binen Reyhan Gürtuna "Herkes giyim tarzında özgür olmalıdır. Dini kavram ve simgeler, siyasi ve ideolojik istismar konusu olmamalıdır" dedi. Reyhan Hanım daha önce türbanını değişik bağlayıp şapka takmıştı.
ESKİ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna’nın eşi Reyhan Gürtuna, radikal bir kararla başını açtı. Türbanı çıkaran Reyhan Hanım, Sultanbeyli’de inşa edilen bir spor kompleksinin açılış töreninde, ilk kez başı açık ve saçları fönlü halde objektiflere çekinmeden poz verdi.


Reyhan Gürtuna, yıllar önce türbanlıydı, daha sonra çeşitli renklerde şık şapkalar kullanarak türbanı modern bir şekilde taktı. Ardından sadece şapka kullanıp, eşarbı boynuna indirdi. Dün de başını açmış, fönlü saçlarıyla eşinin yanındaydı. Reyhan Hanım, kendisiyle yapılan bir röportajda, Türkiye’de türban sorununun bu kadar konuşulmasının midesini bulandırdığını, türban takmanın şart olmadığını söylemişti.
Gürtuna, şöyle konuşmuştu: "Allah’ın emri olmasa bu kadar sıkıntıyı çekmem. Kızım Asude de bir süre önce başını kapatmak istedi. Ben örtünün yükünü taşıyamayacağı kanaatinde olduğum için kapanması konusunda ışık yakmadım. Türban yerine şapka takılabilir. Üniversitede okumak için baş açılabilir."

Makyaj tarzını değiştiren, kilo veren, modern giysiler seçen ve saçlarını fönleten Gürtuna, My Go-kart adlı kompleksin açılışında tüm davetlilerin ilgi odağı oldu. Reyhan Hanım, kendisine yöneltilen soruları şöyle yanıtladı:


"Ben özel hayatımla ve giyim tarzımla kamuoyunun gündeminde yer almak istemiyorum. Herkesin olduğu gibi benim de kendime özgü bir giyim tarzım var. Yaşam tarzımla, duruşumla siyasete asla malzeme olmak istemiyorum. Ayrıca türbanın da polemik konusu olmasını doğru bulmuyorum. Herkes giyim tarzında, yaşayış biçiminde özgür olmalıdır.
Dini kavram ve simgeler, siyasi ve ideolojik istismar konusu ya da düşmanlık konusu olmaktan, siyasetin malzemesi olmaktan çıkarılmalıdır. Enerjimizi-çabamızı, barış ve uzlaşma kültürünü hakim hale getirmek için sarf etmeliyiz. Türkiye’nin ayrışmaya değil barışa ihtiyacı vardır.

Erkek egemen siyaset arenasında, erkekler eğer bu kavgaya devam ederse; kadınların sevgi ve şefkatinden doğan gücü ile siyaset yeni bir üsluba ve içeriğe kavuşacaktır. Ülkemizin geleceği açısından bu zaruridir."

EŞİNİN YANINDA

AÇILIŞ töreni için gittikleri spor kompleksinde yaklaşık iki saat geçiren Reyhan-Ali Müfit Gürtuna çifti, diğer konuklarla da uzun süre sohbet etti. Güleryüzlü tavırlarıyla dikkat çeken Reyhan Hanım, özellikle konunun politikaya odaklandığı anlarda konuşmaları dikkatle takip etti.


Gürtuna'ın eşinin başını açması manşet oldu | Güncel |
Mesele budur yani... Menfaat!
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.