Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.11.13, 21:26   #1
C.Cienfuegos
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 95
Ettiği Teşekkür: 1191
Aldığı Teşekkür: 5226
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Afedersiniz, Muhafazakar Arkadaşlarım Var.

Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ndan bahsederken mitinglerinde, biliyorsunuz alevi, hatırlamadığım Ermeni bir kişiden bahsederken ise afedersiniz ermeni demişti. Bir de ara sıra benim ateist, alevi, ingiliz, hristiyan, vs. arkadaşım var diyerek konuya giren kişileri hatırlarsanız, başlığım daha iyi anlaşılır.

Muhafazakarlık bana göre, acil durumlar için gerekli olan bir ruh halidir. Kriz anında, herkes tek bir çatı altında toplanır, birbirine destek olur, bu sırada kişiler kimliklerinden feragat ederler. Bana göre muhafazakarlık üç parçadan oluşur;

1- Cinsel kimliğin bastırılması. (Hetero ve homo seksüel faketmez)
2- Bireysel faaliyetlerin, bastırılması. (sanatçıya halktan uzak kalıyorsun demek vs.)
3- Toplumsal hayatta dair kalıpların dayatılması. (erkeğin saçı uzun olmaz, kızlar pantolon giyemez vs.)

Bu saydığım üç şey, zor zamanlarda problemlerle başa çıkmak için uygulanabilecek yöntemlerdir, mesela kıtlık döneminde, halkın huzuru kaçmasın, kimse zarar görmesin diye, bir takım lüks faaliyetler kısıtlanabilir, örneğin, parklarda piknik yapmak, sokakta sigara içmek, lüks giyinmek vs. Ve ya sokaklarda dolaşan çetelere çözüm bulunamadığında, insanlar evlerine kapanır, sokağa çıkana iyi niyetle bakılmaz, böylece sokağa çıkılmasına ve zarar görülmesine engel olunabilir, hepsi fark ettiyseniz akıl tarafından üretilmez, korku tarafından üretilen dolaylı çözümlerdir, akıl tarafından üretilen çözümler olsalardı, durum değiştiğinde yeni duruma uyum sağlayacak kurallar ortaya çıkabilirdi ama muhafazakarlığın gerektiği dönemlerde ortaya çıkan dolaylı çözümler, ortam iyileştiğinde bile etkisini sürdürür, alakasız sebepler üretilir ve iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Kimin ahlakına uymalıyız, neye göre doğrudur sorularına cevap ararken, bunları unutuyoruz.

Gelelim muhafazakar arkadaşlarıma. Biliyorsunuz, dindar birisi değilim, çevremde hem ateist hem müslüman pek çok arkadaşım bulundur. Ateist arkadaşlarla yaşadığım sorunları daha sonra yazacağım, önce muhafazakar yetişmiş arkadaşlarımı anlatmak istiyorum. Yapamadıkları bir şeyi yaptığımda, içki ve domuz kimseyi öldürmedi dediğimde, kıyafetimi biraz açtığımda, benden elbette uzaklaştılar, bunlar olmasa bile hayata bakışımız her zaman farklıydı. İlk önce farkettiğim duygu korku idi. Onlar hep korkuyorlar, geceleri yolda yürürken başlarına bir şey geldiğinde, yetiştikleri toplum onlara destek olmayacaktı, merak edip bir yudum içki içseler, aforoz edileceklerdi, erkek arkadaşlarıyla bir yerde görülseler, evde büyük bir suç işlemiş gibi ona soğuk davranacaklardı. Kimden korktuklarını düşünürken bir hata ettim ve Allah'tan korktuklarını düşündüm, çünkü hep günah ve yasaklardan bahsediyorlardı, zamanla anladım ki yaşadıkları toplumda yalnız bırakılmaktan korkuyorlar. Yalnızlık onlar için başa çıkamayacakları bir problem. Farklı olana bu yüzden, demokratik davranmak, özgürlüklerine saygı göstermek isteseler bile bunu islami argümanlar kullanarak yapmaları da, giyimlerinde farklı renkler seçmeleri de, muhafazakar yazarlar ve sanatçıları ısrarla takip etmeleri de bu yüzden. Kendi modaları ile, hayatlarına renk katmaya çalıştıkça, onlara her iki cepheden de baskı yağdı, giyinik çıplak ve süslüman vs. denilerek, her iki taraftan da eleştiriyi ağır dozlarda aldılar.

Her birimiz insanız ve temel ihtiyaçlarımız aynı, bir birimizi eleştirmeden önce, bunu bilelim, eleştirdiğimiz türbanlı insanlar üniversite konusu yüzünden genelde yaşı genç olanlardı, genç kız oldukları unutulmadan konuşmalıyız.

Okuyabilene teşekkür ederim.

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
18 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.