Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.11.13, 20:26   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 542
Mesajlar: 2,817
Ettiği Teşekkür: 21800
Aldığı Teşekkür: 11424
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Demokrasi Denilen İdari Sistem

DEMOKRASİ DENİLEN İDARİ SİSTEM

Aşiret ve muz Cumhuriyeti olmak istemiyorsak kurumsallaşmış, ulus devlet haline gelmiş devletlerin vatandaşları gibi olmak istiyorsak, "Cumhuriyet+hukuk üstünlüğü+Laikliklik+ demokrasi =insan hak ve hürriyetleri" förmülünü dolasıyla Atatürk ilkelerini top yekün kabul etmemiz gerekir. Bu esasların kabul gördüğü Türkiye olursa, idare edilen ve idare edenlerin uymaları ve temel esas dediğimiz idari rejimlerinin demokrasiye dayalı bağlayıcılığı, idare edilenlerle, idare edenlerin uymaları gereken demokratik kuralları olmalıdır.

Ulus devlet olma şartlarını tamamlayamamış toplumlar, aşiret, kavim, şeyhlik düzeyinden öte geçemezler.
Ulus devlet olmanın yolu, Anayasal hukukun işlediği, çıkarılan kanunların anayasaya aykırı olmadığı, temel idari düzen ile çakışmayan hukuk anlayışı, insan haklarına dayalı demokrasiyi getirir ki, demokrasi denilen idari sistem! Tüm gelmiş geçmiş idari sistemler içinde bazı kusur ve mahsurlarına rağmen en iyi yönetim tarzı olarak kabul görmektedir.

Ulus devlet olmanın bir yoluda ünüter yapıdan geçer. Ünüter yapıda toprak, bayrak, dil, ilke ve ülkü birliğinde birleşme olmadan ulus devlet hüviyetine kavuşulamaz. Konuya ilişkin Türkiye ve Türk milletine Atatürk'ün öngörü, telkin ve direktifleri, miras olarak bıraktıkları gün gibi millet sayfasında apaçık durmaktadır. Devlet statüsüne kavuşmak, muasır medeniyet seviyesine ulaşmak, gelişmiş zenginler seviyesinde devlet statüsüne kavuşmak isteniyorsa, Atatürk devrimleri ve ilkelerine, idare edenler ve edilenlerin uyması yeterlidir.

Dünya üzerinde bir çok ülke demokrasi ile idare edilmektedir. Arızalı ve eksikleri olan bir demokrasi, insanlara fayda yerine zarar getirir, zaman içinde iş başına getirilen hükümetler ve idareciler mayalarında varsa faşizan, diktatoryol düzene dönüşmeye kalkarlar ki, demokrasi için en büyük tehlikedir.

Ayıplı ve özürlü demokrasimiz rehabilite edilmediğinden Türkiye bu gün kendini anti demokrat olan insanların, din eksenli diktatoryal anlayışa meyilli insanların idaresinde bulmaktadır.
Faşizan özenti içinde olanlar demokrasi nimetleri ile geldikleri siyasi iktidarı çeşitli sebeplerle bırakmak istemezler, gitmemek için anti demokratik yollara başvurarak, sosyal aldatılmışlığın verdiği oylarla iş başında kalmayı yeğlerler. Oysa; idari değişimin kurallarını da yine demokrasi belirler…

Amaç demokrasi ve özgürlük ise, insan haklarına dayalı hukukun üstünlüğüne dayalı bir idari demokratik sistem ise önce arızalı ve hasta olan demokrasi tedavi edilmelidir.
Tedavisi mümkün görülmeyen demokrasilerde daima Recep Tayyip benzeri idarecilerin olması yadırganmamalıdır. Bunun yanında toplumsal siyasi erginlik ve genel eğitimin, eğitimin yanında yarının anaları olacak kız çocuklarının gerçek manada bilim yuvalarında eğitilmesi ise, geleceği tanzim, teslim ve tesellümde vaz geçilmezler olmalıdır. Gerçek manada ünüter ve ulus devlet böyle yaratılır.

Dost olduğunu söyleyen, dünya milletlerinin bazıları ile çeşitli platformlarda, askeri, siyasi, ticari, kültürel,sosyal konularda işbirliği içindeyiz. Bu devletlerin içinde emperyalist olanların varlığı, Türkiye'nin ulus devlet olmada ve bunu sürdürmede kararlığı, Atatürk milliyetçiliğinin ülkenin değişmez dusturları arasında olması, dost geçinen aslında düşman olan bazı ülkeleri rahatsız etmekte, işbirlikçi haline getirdikleri hükümeti de kullanarak, insan hak ve hürriyetleri, demokrasi ve ulus devlet olma adına ne kadar değer verdiğimiz milli umdeler varsa bu gün bunlar işbirlikçi Recep Tayyip ile birlikte yıkılmaya çalışılmaktadır. Örnekleri 11 yıldır görülmektedir.

Dünden bu güne sevindiğimiz ve çoştuğumuz bir olay varsa o da Atatürk'ün ölüm yıldönümünde bir milyon seksen dokuz bin altıyüz yirmi bir kişinin anıt kabri ve Atatürk'ü ziyaret etmesidir. Ülkemizin geleceği adına umut ve sevinç verici bir durum olduğunu ifade etmek isterim.

12.11.2013
Mustafa AKTEN

__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla