Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.11.13, 19:39   #1
Dilaver
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 419
Mesajlar: 3,718
Ettiği Teşekkür: 18949
Aldığı Teşekkür: 20319
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Edirne-Segedin Antlaşması 1444

Edirne-Segedin Antlaşması

1444

Öncesi

Anadolu'da düzeni sağlayan II. Murat Rumeli'ye geçer. Rumeli'de ki etkinliklerine Sırbistan üzerine giderek başlayan II. Murat, Sırbistan'ın halihazırda verdiği vergiyi arttırarak yeniden düzenler.

II. MuratArdından
1440'da Belgrad'ı kuşatır. Şehrin komutanı olan Hünyadi Yanoş iyi bir direniş gösterir ve şehir Osmanlılar tarafından fethedilemez.

Bu başarısı üzerine Macar Kralı I. Ladislas (I. Ulászló)
, Hünyadi Yanoş'u(Janòs Hunyadi) ve Nicholas Ujlaki'yi Osmanlı tehdidi altındaki sınırları korumakla görevlendirdi.

Bunlardan Hünyadi Yanoş, Belgrad'da ki karargahından Osmanlı topraklarına karşı taaruzlar yapmaya başladı.
1441'de Erdel'i işgal eden ve Sibiu'yu kuşatan akıncı ordusunu bozguna uğratıp, komutanı Mezid Beyi öldürdü. Kaçış yolları kapatılan Mezid Bey'in Osmanlı akıncı birlikleri tamamen imha edildi.

Macar Komutan Hünyadi Yanoş(Janòs Hunyadi)
1442 yılının Eylül ayında Mezid Bey'in intikamını almak isteyen Şahabeddin Paşa da Varzag Muharebesi'nde aynı akıbete uğrayip yenildi ve büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı.

Bu gelişmeler karşısında cesaretlenen Macar Kralı, Papa IV. Eugenius'in( Öjen) desteğiyle Haçlı Ordusu hazırlar. Macar komutan Hünyadi Yanoş kumandasında Macar, Sırp, Bosna ve Eflak kuvvetlerinden oluşturulan Haçlı Ordusu, Karamanoğlulları Beyliği'nin de desteğini alarak Osmanlı topraklarına girer.


3 Kasım 1443 Kasım'ına gelindiğinde Niş'te iki ordu karşılaşır.. Haçlı ordusu Osmanlı Ordusu'nu yener ve Niş Kalesi'ni zapteder.

Hünyadi YanoşHünyadi Yanoş 1444'de ordusu ile Hermanstadt ve Morova'da yapılan muharebelerde Osmanlı Ordusu'nu arka arkaya mağlup eder. Balkan Dağları üzerindeki İzladi Geçidi'ne kadar gelir.

Bu geçitte savunmaya geçen II. Murad komutasındaki Osmanlı ordusu ile Haçlı Ordusu arasında çok çetin geçen, iki tarafın da oldukça ağır kayıplar verdiği, tarihi kaynakların bile net karar veremediği, sonucu belli olmayan kanlı muharebeler yapılır.

Aslında Osmanlı Ordusu savaşı kazanmak üzereyken savaşın seyrini değiştiren bir olay olur.

İzladi Geçidi'nde ki muharebeler sırasında Osmanlı Ordusu bir ara çok ağır kayıplar verse de Haçlı Ordusu'nun Macar kanadını çökertip ilerlemeye başlar. Dragoman'da geri çekilen Macar kuvvetleri toparlanarak, kendilerini takip eden Osmanlı Ordusu'nun bir bölümünü, pusuya düşürüp yenerler.
Sultan II.Murad'ın damadı ve veziriazam Çandarlı 2.Halil Paşa'nın kardeşi Mahmud Bey esir edilir.

Bu olay Osmanlılar üstünde moral bozukluğuna neden oldu; haçlılarınsa bu seferi başarılı bir sefermiş gibi göstermelerini sağladı..

Bunun üzerine tekrar bir haçlı seferinden de çekinen, Sırbistan, Bosna, Hersek, Arnavutluk gibi Rumeli'de pek çok bölgede egemenliği zayıflayan, II. Murat Macarlar'a barış teklif eder.


II. Murat 12 Haziran 1444'de Edirne'de bu barış antlaşmasını imzaladı. Antlaşmanın metnini bir Osmanlı heyetiyle Macaristan'a yolladı.

Papa ve Bizans İmparatoru bu antlaşmaya karşı çıksalarda, Osmanlıların direnişi ve kış mevsiminin Balkanlarda ki büyük şiddeti karşısında, beş ay süren uzun sefere son verip çekilmek zorunda kalan Macar Kralı Ladislas, Avrupa’dan beklediği kuvvetlerin gelmemesi üzerine II. Murad’ın teklif ettiği barışı kabul eder ve öne sürdüğü ağır şartlarının Osmanlı tarafından kabul edilmesi ile antlaşmayı 12 Temmuz 1444'de Segedin'de imzalar.

Sırp despotunun ve Hunyadi Yanoş'un da ısrarları kral Ladislas'ın antlaşmayı kabul etmesinde önemli rol oynamıştır.

Edirne-Segedin Antlaşması Maddeleri


Bulgaristan’daki Osmanlı egemenliği tanınacak.

Sırp despotluğu tekrar kurulacak ve Osmanlılara vergi verecek.

Eflak beyliği Macar egemenliğinde kalacak, Osmanlılara vergi vermeye devam edecek.

Tuna nehri taraflar arasında sınır olacak.

Antlaşmanın süresi 10 yıldır.

Ayrıca, Osmanlılar’ın idaresinde bulunan Semendire ve diğer şehirler Sırbistan’a devredilmiş, Brankoviç’ın Sırp Krallığı onaylanmış ve rehine tutulan iki oğlu kendisine gönderilmiş, II. Murad’ın damadı Mahmud Çelebi için Macaristan’a 70.000 duka altını fidye verilmişti.

Bu antlaşmaya bağlı kalacaklarına II. Murad Kur'an, Ladislas da İncil üzerine el basarak yemin etmişlerdi.

Bu antlaşma Türklerin Sırpsındığı’ndan sonra ilk kez barış önerip toprak kaybettiği anlaşmadır.

Bu antlaşmadan sonra II. Murat, yerini 12 yaşındaki oğlu II. Mehmet'e (Fatih Sultan Mehmet) bıraktı. Ama barış dönemi değil 10 yıl, 6 ay bile sürmedi. Haçlı tehditi altında II. Murat tekrar Osmanlı ordusunun başına geçmek zorunda kaldı. 10 Kasım 1444 tarihinde Osmanlı ordusu tekrar Hunyadi Yanos kumandanlığı altındaki Haçlı Ordusuyla Varna Savaşını yaptı.


Yararlanılan KAYNAKLAR:

Metin: Aşağıdaki kaynaklardan derlenmiştir.

http://tr.wikipedia.org / http://tr.wikipedia.org / http://www.eokul-meb.com / http://www.uslanmam.com / http://bilgiyelpazesi.net

Resimler: http://commons.wikimedia.org/ http://collections.osb.hu
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.