Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.11.13, 20:47   #15
Psişik Tırtıl
Tam Üye

Psişik Tırtıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 59
Ettiği Teşekkür: 698
Aldığı Teşekkür: 1300
Rep Derecesi : Psişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri - Karikatür Tarihi

Boşboğaz İle Güllabi

Sahibi ve başyazarı Hüseyin Rahmi yayıncısı Tüccarzade İbrahim Hilmi’dir. Pazartesi ve Perşembe günleri olmak üzere haftada iki defa yayınlanan kendi deyimleriyle Şathiyyat içinde müdafaa-i hukuk ve vatan ve millete hadim musavver mizah gazetesidir. Yazarları Hüseyin Rahmi, Ahmet Rasim, Ahmet İzzet, M.Rıdvan ve Mithat Cemal’dir. 6 ağustos 1908 ile 14 aralık 1908 arasında 36 sayı basılmıştır.

6 ağustos 1908’de yayınladıkları birinci sayının ikinci sayfasında şu ifadelere yer vermişlerdir.

Bu tuğyan-ı matbuat içinde (bu azgın haddini aşmış basın içinde) Boşboğaz bilmem kaçıncı olarak seyl-ü intişara (yayın seline) karışıyor. Arkadaşlarıyla el ele vererek o da bu huruşan-ı hürriyyet müdafiileriyle birlikte (coşmuş hürriyet savunucularıyla) insanlığı dava eyleyecek (insanlığın derdini çekecek). Bu velvele-i zar-ı hamiyette (vatan sevgisiyle aşka gelmiş insanların gayret gürültüleri arasında) avazının erebildiği kadar feryad edecektir. Fakat bu şamatalı günümüzde serapa (baştan başa) ciddiyet kesilerek vaaz gibi ağır makaleler neşreden eski gazetelerimizin (her gün şeker yense bıkılır) zihinleri yorma tehlikesine karşı, bütün o mantıklı süslü metinlerin ve yeni kardeş gazetelerimizin heyecanlı vatanperverane bazen ifrata kaçan sözlerinin üzerine tuz biber olmak kabilinden “Boşboğaz” şakalarını serpiştirecektir. Boşboğaz, diğer gazetelerden, halkın faydasına olabilecek sözleri alacak ve bunu mizahi bir dille halka neredeyse ezberletecektir.

Ağır mesuliyetle yorgun düşen gazeteci dostlarımız da öyle zannediyorum ki sayfalarımızda her gün, gülecek bir şeyler bulabilecek ve zihinlerini biraz olsun dinlendirip eğlendirebileceklerdir. Boşboğaz sayfalarında kimseye karşı bir kötüleme ve garazkarlık görülmeyecek, ancak zaman zaman hakikate bağlılığından dolayı ifrat derecesinde keskin ifadeler kullanabilir. Bunu da garazkarlıktan ayırmak lazım gelir. Bu dediklerimizden, Boşboğaz aldığını bulduğunu söyler, şeklinde anlaşılmasın. Boşboğaz halktan saklanmaya çalışılan gerçekleri bulur ve halka bildirir. Bu iyi niyetimizi ortaya koyduktan sonra zannediyorum ki refiklerimiz (diğer gazeteler) bize gücenmezler Boşboğaz’ın şakalarını çekememezlik yapmazlar. Şakayı kaldırırlar. Gazetemiz lüzum gördüğü haftalarda “Boşboğaz’ın ciddi makalesi “ başlığı altında ciddi makaleler de neşredecektir.

(Boşboğaz ile Güllabi’nin karşılıklı konuşması)

(Boşboğaz ile Güllabi, Sayı 1, Sayfa 4, Sütun 1-3, 24 Temmuz 1324) (6 Ağustos 1908)

Boşboğaz – Aman Güllabi koş… Yetiş…
Güllabi – Ne var? Bağırma... Hanginize yetişeceğimi şaşırdım…
Boşboğaz – Öteki gazeteleri bırak, şimdi bana gel. Biz, yani gazeteciler ne olmuşuz,
haberin var mı?
Güllabi – Yok.
Boşboğaz – Hepimiz kondüktör olmuşuz. şimendifere mi, tramvaya mı, orasını
anlayamadım. Biz kondüktör olmak için mi hürriyeti getirmeye çalıştık?
- Bu lakırdı kalabalığında her şeye inanıp ta nafile telaş etme. Bu cevherleri de kim
yumurtladı?
- Mizan gazetesi… Geçen Cuma günkü nüshasının 11. sayfasında işte bak ne yazıyor:
“Dün sansürle idare edilen matbuat arabalarının yürüyen aksamıydık. Bugün kondüktör olduk.”
- Sus. Gazeteyi kapa… Matbuat komitesi ileri gelenleri, bu vazife bize lâyık değil
diyorlarsa belki güçlerine gider. Anayasa’nın ilanından evvel yayınlanan gazetelerin
idarehanelerinde emirler altında senelerden beri ezilen zavallı muharrirler hürriyet sarhoşluğuyla çarçabuk kulüplere komitelere başkan ve üye oluvermişler. Şimdi bu kondüktörlüğe doğrusu ya…canları sıkılır.
- Bir gazete daha çıkmış…
- Acayip… Her gün bir tane çıkıyor. Boşboğaz, biz nasıl geçineceğiz? Bize hürriyet
verdilerse milletin bütün fertleri gazete çıkarsın demediler ya… Bu yenisinin adı ne?
- Tin Tin.
- A cahil adam… Öyle isim olur mu? Yanlış söylüyorsun… Dikkatli bak.
- Evet, yanlış görmüşüm. “Tin” bir tane.
- Yine yanlış okuyorsun. Getir bana bakayım.
- Ha “Tanin”…
- Aferin, okudun işte.
- Bunun muharrirleri kimler?
- Kulağını bana ver. Fıs… fıs… fıs…
- Yaa?…
- Bu zat burada da mı başmuharrir? Ayol İstanbul’da ne kadar havadis evrakı
yayınlanıyorsa bu gayretli adamın orada ismi görünüyor. Sekiz gazeteye birden nasıl yazı yazılır?
- Aman Güllabi pek hımbılsın. Şimdi yazı yazmanın ne kadar kolaylaştığını bilmiyor musun
sen. Boğaziçi, ada vapurlarında, trenlerde görüyorum. Hep muharrirler ellerinde bir kurşun kalem hem birbiriyle konuşuyorlar hem de çorap örer gibi yazı yazıyorlar.
- Bu yeni Tanin neler yazıyor?
- Pek iyi anlamadım ama Babıâli’de vekillerden birinin dişi mi ağrımış, vekillerden
bazılarını çürük dişlere mi teşbih etmiş (benzetmiş), anlayamadım.
- Yaa… İyi iyi. Babıâli’yi milletin ağzı farz ederek ızdırap veren diğer çürük dişlerin hep
birden ayıklatılmasını tavsiye ediyor galiba.
- Azı dişlerden hemen hepsi çıktı, Zeki Paşa, Memduh Paşa. Bakalım matbuattaki
döküntüler hangi gazetecinin kerpeteniyle sökülecek?

**Aşağıdaki muhaverede de İkdam gazetesinden alınan bir haber malzeme yapılarak, eski
idare, bazı gazeteler, sansür, hafiyelik ve jurnalcilik sistemi hicvedilmiştir.

II. meşrutiyetin Fransız devriminden mülhem uhuvvet/kardeşlik ilkesinin cemiyet yaşamındaki yansıması!

Boşboğaz ile Güllabi
No: 34
24 Teşrin-i Sani 1324

-Aman uçurtmanın ipi sağlam mı?
-Merak etme sağlam. Hem ucu ordunun elinde.

(Salih Seyhan/ Derleme )
Psişik Tırtıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Psişik Tırtıl'in Mesajına Teşekkür Etti.