Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.11.13, 14:45   #22
Psişik Tırtıl
Tam Üye

Psişik Tırtıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2013
Konular: 62
Mesajlar: 248
Ettiği Teşekkür: 711
Aldığı Teşekkür: 1363
Rep Derecesi : Psişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Mizah Dergileri - Karikatür Tarihi

Eşref/Musavver Eşref Mizah Dergisi

II. Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’da yayın hayatına atılmış olan Eşref ve Musavver Eşref dergileri 5 Mart 1325/18 Mart 1909-25 Şubat 1325/10 Mart 1910 tarihleri arasında 52 sayı çıkmıştır. İlk 26 sayıdan sonra dergi yeniden numaralandırılmıştır ve 26 sayı daha yayımlanmıştır. Yayın hayatına büyük boy olarak başlayan dergi 26. sayıdan sonra küçük boy çıkmaya başlamıştır. İlk sayısı “Haftalık mizah gazetesidir-Şimdilik haftada bir kere Perşembe günleri neşr olunur” ibaresiyle yayımlanmıştır. İmtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü Hüseyin Nazmi, baş yazarı Şair Eşref, yazı kurulu üyeleri ise Zevki ve Muhittin’dir.

Derginin ilk sayısında “Bir İki Söz” başlıklı, mukaddime niteliğindeki yazıda, Eşref’in içeriği, yazar kadrosu hakkında bilgi verilir:

Bugünden itibaren Eşref namıyla haftada bir defa neşrolunmak üzere bir ceride çıkarmaya ibtidar ediyoruz. Ceridemiz ekseriyet mündericatı itibariyle bir mizah gazetesi olmakla beraber kıymet-i mahsûsa-i edebiyeyi hâiz mensur, manzum eserlere de cilvegâh olacaktır. Ara sıra ‘Mahfûzât’ sernâmesi altında ârâyiş-i hafızâ-i üdeba olmaya seza âsâr-ı girân-baha görüleceği gibi ‘Gazetelere Bir Nazar’, ‘Müteferrika’ serlevhaları altında rakik nükteleri, dakik mazmunları hâvî fıkralar da manzur olacaktır. Hele her nüshâmız sermuharrir-i dehâperverimiz şâir-i ateş-zebân Eşref Efendinin âsârıyla pirâyedâr olacağı gibi edib-i hatır, üstâd-ı bî-nâzir Sait Beyefendinin, sühanver-i fezâilperver Hayret ve Muallim Feyzi Efendilerin, şâir-i mâhir Süleyman Nazif, muharrir-i şehir Ahmet Rasim, İzmir mebusu Şekip Beylerin vesâir zevat-ı kemâlât- simâtın lütfen ihdâ buyuracakları âsâr-ı kıymetdâr ile de tezyîn-i sahâif edecektir.

Elhâsıl Eşref’in en şerefli kalemlerin âsâr-ı mergubesiyle müzeyyen olarak âlem-i matbuâta çıkarılacağını vaat ve beyân ve bu sayede emsâli cerâid miyanında temeyyüz etmek şeref-i azimini ihrâz edeceğini kaviyyen ümit eyleriz. Her halde tevfîk Allah’tandır.

2. sayıda yazı kurulu Muhittin ve Neşatî şeklinde değişmiştir. 4. sayıda ise “Haftalık mizah gazetesidir” ifadesi “Haftalık edebî mizah gazetesidir” şeklinde değişir. 12. sayıya gelindiğinde “Eşref” isminin önüne “musavver” sıfatı eklenir, ancak 22. sayıda “musavver” sıfatı kaldırılır. Bu sayıda dergi “Perşembe günleri neşrolunur edebî rîsâle-i mevkûtedir” ibaresiyle çıkar. 23. sayıda ise tanıtıcı ibare “Perşembe günleri neşrolunur edebî ve mizahî Osmanlı gazetesidir” şeklinde değişir. Derginin 26. sayıdan sonra küçük boy çıkmasıyla tekrar “musavver” sıfatı eklenir ve bu kez dergiyi tanıtıcı ibareler kaldırılır. 23.sayıda sorumlu müdür Baha Tevfik olur. Daha sonraki sayılarda da sorumlu müdür sık sık değişir. 10(36). sayıda tekrar Hüseyin Nazmi, 13(39). sayıda Ahmet Rıfkı ve 24(50). sayıda Cevdet Maşuk sorumlu müdür olur.

Derginin sayfa sayılarında da zamanla değişiklikler görülür. Eşref 12. sayıya kadar dört sayfa, bu sayıdan itibaren ise sekiz sayfa çıkmaya başlar. 11. sayıda yayımlanan “ Kariîne Teşekkür ve Tevsî-i Hizmet” başlıklı yazıda bir sonraki sayıdan itibaren sayfa sayısının artacağı, gerekçeleri de ifade edilerek okuyucuya duyurulur.
Eşref/Musavver Eşref’e bir bütün olarak bakacak olursak derginin edebî yönünün mizahî yönünden daha ağır bastığını söyleyebiliriz. Derginin mizahî kısımları fıkra, muhavere, latife ve bilmecelerden oluşmaktadır. Özellikle ilk sayılarda başta Şair Eşref olmak üzere derginin daimî şair kadrosu tarafından kaleme alınmış hicivler ve latife tonlu şiirler de derginin mizahî kısmının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ancak zaman içinde mizahî kısımları giderek azalan dergide bunların yerini mensur şiir, hikâye, tenkit gibi edebî değeri daha yüksek ve ciddî tonda yazılmış eserlerin aldığını söylemek mümkündür.

(Sakaryaedebiyat / Hürdünya Şahan)
__________________
ayakkabı kutusuna,
sakladım
tüm göçebeliğimi
Psişik Tırtıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Psişik Tırtıl'in Mesajına Teşekkür Etti.