Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.11.13, 20:22   #3
Dilaver
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 418
Mesajlar: 3,715
Ettiği Teşekkür: 18943
Aldığı Teşekkür: 20309
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Kendi Yaptığı Anayasanın İlk Kurbanı Olan Ahmet Mithat Paşa| 1822-18

Devletçe, seçkin tarihçi ve bilim adamlarından kurulu bir komisyon aracılığıyla uzun yıllar süren uğraş sonunda yayınlanan "Türk Ansiklopedisi"nde, Mithat Paşa ile ilgili olarak, bu konuda şu görüşlere yer verilmektedir.

"Hadiselerin incelenmesinden, Mithat Paşa'nın meşrutiyete kendisine hayat boyu iktidar (sadaret) temin edecek bir vasıta gözü ile baktığı anlaşılır.

Eyaletler idaresinde
çok büyük işler yapan bu vali İstanbul'a gelip nazır ve sadrazam
olunca, yüksek devlet yönetiminin yabancısı olduğunu, bilhassa dış politika hakkında hiçbirşey bilmediğini ortaya koymuştur. Gerçekte, istibdada mütemayildir.

İlk sadaretinde Namık Kemal'i Magosa'ya o sürdürdüğü gibi, Meşrutiyetten sonraki ikinci Sadaretinde de, birçok devlet adamını şahsi emirle sürdürmüştür. Sürgüncülüğü, II. Abdülhamid'in Mithat Paşa'dan öğrendiği ve ilk
tecrübesini üstadı üzerinde yaptığı hususunda tarihçiler birleşirler.

(Türk Ansiklopedisi, C.XXIV, İstanbul, 1977)


Türk Tarihi üzerindeki incelemeleri ile tanınan Yılmaz Öztuna, Mithat Paşa ile ilgili şu görüşleri ileri sürmektedir.

''Demokrasi aşıkı rolünü oynayan bir müstebiddi. Hoşuna gitmeyen adamları belki Hüseyin Avni Paşa gibi öldürtmüyordu fakat kim olduklarını düşünmeden bir an sürüveriyor, azlediveriyordu. Kendi nefsinden başka Türk İmparatorluğu'nda hiç bir şahsiyetin ehemmiyeti olabileceğini kavramayacak bir havsalaya sahipti...

Mithat Paşa her gece içki masasında devletin en gizli sırlarını, gönlünün en mahrem arzularını ifşa ediyor, bu sırlar ertesi sabah bütün İstanbul'a yayılıyordu.''

(Öztuna Y. Bir Darbenin Anatomisi, İstanbul 1987 sh 339)


Necip Fazıl Kısakürek Türkiye deki masonları şöyle sıralar, Mustafa Reşit Paşa bir numaralı masondur, Ali paşa iki, Fuat paşa üç, Mithat Paşa dördüncü sıradadır.

(Kısakürek, Sahte Kahramanlar, s.63)


Gerçek adı Ahmet Şefik olan Mithat Paşa için Hikmet Tanyu, 1889 yılında yayınlanmış olan Edvaro Drumont’un ‘’La France Juwe’’ adlı kitabının birinci cildinin 113 sayfasını kaynak göstererek Yahudi olduğunu yazar.

(Tanyu.a.g.e.c.1, s. 259)


Prof. Hikmet Tanyu'nun Mithat Paşa'nın Yahudi olduğuna dair verdiği kaynaklardan biriside, 3 Aralık 1979 günü bir suikast sonucu öldürülen eski milletvekili ve Türkiye Siyonizm’le Mücadele Derneği başkanı Kemal Fedai Coşkuner dir. Kemal Fedai Coşkuner Mithat paşanın Macaristanlı bir hahamın oğlu olduğunu, kendisi gibi bir Yahudi olan, Simon Deutch un talimatıyla hareket ettiğini yazmaktadır.

(Kemal Fedai Coşkuner,Yakın tarihimiz ve Siyonizm, Orta doğu 10 ocak 1979)
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.