Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.11.13, 17:07   #1
Psişik Tırtıl
Tam Üye

Psişik Tırtıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2013
Konular: 62
Mesajlar: 248
Ettiği Teşekkür: 711
Aldığı Teşekkür: 1363
Rep Derecesi : Psişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmedePsişik Tırtıl muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart 20. Yüzyılın Yalnızı | Fernando Pessoa - (13 Haziran 1888 - 30 Kasım 1935)
Portekiz topraklarının en önemli isimlerinden Fernando Pessoa, 13 Haziran 1888 tarihinde Lizbon’da dünyaya gelmiştir. Şair, yazar ve ressam olarak birçok esere imza atan Pessoa, çok küçük yaşta babasının ölümü ile sarsılmıştır.

Pessoa’nın müzik eleştirmeni olan babası hayatını kaybedince annesi bir başka evlilik yapar. Pessoa’nın annesi bir konsolosla evlenir ve ardından aile Güney Afrika’ya yerleşir. Güney Afrika’nın Durban kentine yerleşen Pessoa, daha sonra doğduğu kente geri döner. Lizbon’da bir yaşam kuran Pessoa, burada memurluk yapmaya başlar. İngilizce ve Fransızca mektuplar yazarak geçimini sağlar. Kısa bir süre sonra burada yenilikçi bir anlayışa sahip olan bir dergide yazmaya başlar. Ardından Pessoa, Portekiz modernizmi’nin öncülerinden biri olarak sanat dünyasında yerini alır. 1912 yılında ilk şiirlerini yayınlayan Pessoa, şiirlerini İngiliz dili ile yayınlamıştır. Çünkü Güney Afrika’da kaldığı yıllarda eğitimini İngilizce olarak tamamlamıştır. Şairin bu yıllarda yayınladığı şiirlerde dünyanın önde gelen sanatçılarının izlerini bulmak mümkündür. Bunlar arasında Shakspeare, Edgar Allan Poe, Walt Whitman, Milton, Charles Baudelaire, Byron gibi isimler bulunmaktadır. Pessoa’nın görüldüğü üzere herhangi bir akım ayrımı yapmaksızın geniş bir sanat yelpazesine sahip şiirleri bulunmaktadır. Daha sonra düzyazılar da kaleme alan Pessoa, deneme ve eleştirileriyle de beğeni kazanmıştır. Bu yıllarda Pessoa, Fütürizm hareketi içerisinde yer almıştır, ancak daha sonra “Paulismo” adı verilen bir akım ortaya çıkarmıştır. Dünyaya Portekiz Edebiyatını duyuran Fernando Pessoa, daha sonra sanat anlayışını daha da genişleterek hareket etmiştir. Yelpazesini iyiden iyiye genişleten Pessoa, “Mensagem” adlı şiiri ile Ulusal Propaganda Sekreterliği tarafından açılan yarışmadan ödül almıştır.Pessoa, söz konusu şiiri “Vatanım Portekiz dilidir” sözünün arka planında ve ülkesinin tarihini, Sembolizm ve Okültizm perspektifinde kaleme almıştır. Portekiz Edebiyatını dünyaya duyuran ve bu konuda ülkesinde bir öncü olarak görülen Pessoa, doğduğu kentte 30 Kasım 1935 tarihinde yaşama veda etmiştir. Bir karaciğer hastalığından dolayı yaşama veda eden Fernando Pessoa, yaşamı boyunca Güney Afrika günlerinin dışında Lizbon’da yaşamıştır. Şairin bu şekilde Lizbon’a verdiği değer aynı zamanda kendisi tarafından “Gönüllü Sürgünlük” yeri olarak adlandırılmıştır.
Edebi Yaşamı
1918’de İngilizce şiir kitapları yayınlamaya başladıysa da, Portekizce yazdığı ilk yapıtı 'Mensagem' ancak ölümünden bir yıl sonra, olağanüstü zengin düş dünyasıyla ün kazandı.

Kendi adının yanı sıra farklı yönlerini yansıtan hayali şairlerin (Alberto Caeiro, Ricardo Reis, Alvaro de Campos, vb.) adıyla değişik bakış açıları ve üsluplardaki yapıtlarıyla ve modernist hareket içinde oynadığı rolle, Portekiz edebiyatına Avrupa çapında önem kazandırdı.
20. yüzyıl Portekiz edebiyatının büyük ismi Fernando Pessoa, sağlığında yayınlanan yapıtları olduysa da, esas olarak ölümünden sonra, yazılarını topladığı sandığın bulunmasıyla ün kazandı. Yaklaşık 27 bin sayfaya yayılan, farklı türlerde eserler veren yazar, bunların büyük bir kısmını kendi adıyla değil, birer yaşam öyküsüyle, kişilikle, hatta edebi duruş ve tarzla donattığı 70 'den fazla kurmaca yazarın, dış kimliğin adıyla imzalamıştı;Fernando Pessoa, kendinden bağımsız olarak hareket eden kendi yetenekleri, kendilerine özgü dünya görüşleri ve kendilerine ait edebi tarzları ile Alberto Caeiro, Alvaro de Campos, Ricardo Reis ve bir de yarı-heteronym dediği düzyazışiir ile yazan Bernardo Soares isimli şairi edebiyat dünyasına kazandırmıştır.

Birbirlerinden bağımsız tarzda eserler veren bu şairler Pessoa’nın aracılığı olmadan birbirleri ile yarışır, zıtlaşır, tartışmalara girerler. Hatta Pessoa, bir keresinde Alvaro de Campos ile Alberto Caeiro kavgaya tutuşunca gerçek gözyaşları döktüğünü söyler.


Kötü bir Portekizce'yle ilkel doğa şiirleri yazan Alberto Caeiro, pagan dinlere inanan hekim Ricardo Reis, 'içinde bir Yunan şairi barındıran Whitman' diye tarif edilen Alvaro de Campos gibi... Bu kurmaca yazarlardan biri olan Bernardo Soares, Pessoa'nın 'yarı-dışkimlik' olarak nitelediği, ona çok yakın bir karakterdi ve Huzursuzluğun Kitabı'nın yazarı olarak yaratılmıştı. Soares, gündüzleri bir kumaş mağazasında çalışan, geceleri yağmurun sesinde, ayak seslerinde yalnızlığını duyumsayan bir Lizbon'luydu.


Kullandığı Takma İsimler

1. Fernando Antonio Nogueira Pessoa / Kendisi
2. Fernando Pessoa / Orthonym
3. Fernando Pessoa / Autonym
4. Fernando Pessoa / Heteronim
5. Alberto Caeiro
6. Ricardo Reis
7. Federico Reis
8. Álvaro de Campos
9. António Mora
10. Claude Pasteur
11. Bernardo Soares
12. Vicente Guedes
13. Gervasio Guedes
14. Alexander Search
15. Charles James Search
16. Jean-Méluret of Seoul
17. Rafael Baldaya
18. Barão de Teive
19. Charles Robert Anon
20. A. A. Crosse
21. Thomas Crosse
22. I. I. Crosse
23. David Merrick
24. Lucas Merrick
25. Pêro Botelho
26. Abilio Quaresma
27. Inspector Guedes
28. Uncle Pork
29. Frederick Wyatt
30. Rev. Walter Wyatt
31. Alfred Wyatt
32. Maria José Heteronym
33. Chevalier de Pas
34. Efbeedee Pasha
35. Faustino Antunes
36. Carlos Otto
37. Michael Otto
38. Sebastian Knight
39. Horace James Faber
40. Navas Heteronim
41. Pantaleão Heteronim
42. Torquato Fonseca Mendes da Cunha Rey
43. Joaquim Moura Costa
44. Sher Henay
45. Anthony Gomes
46. Professor Trochee
47. Willyam Links Esk
48. António de Seabra
49. João Craveiro
50. Tagus
51. Pipa Gomes
52. Ibis
53. Dr. Gaudencio Turnips
54. Pip
55. Dr. Pancrácio
56. Luís António Congo
57. Eduardo Lança
58. A. Francisco de Paula Angard
59. Pedro da Silva Salles / Zé Pad
60. José Rodrigues do Valle / Scicio
61. Dr. Caloiro
62. Adolph Moscow
63. Marvell Kisch
64. Gabriel Keene
65. Sableton-Kay
66. Morris & Theodor
67. Diabo Azul
68. Parry
69. Gallião Pequeno
70. Urban Accursio
71. Cecília
72. José Rasteiro
73. Nympha Negra
74. Diniz da Silva
75. Herr Prosit
76. Henry More
77. Wardour
78. J. M. Hyslop
79. Vadooisf
80. Nuno Reis
81. João Caeiro
__________________
ayakkabı kutusuna,
sakladım
tüm göçebeliğimi
Psişik Tırtıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Psişik Tırtıl'in Mesajına Teşekkür Etti.