Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.12.13, 13:21   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5994
Mesajlar: 25,829
Ettiği Teşekkür: 100698
Aldığı Teşekkür: 141580
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Gözlüğünü Çıkar da Şu Rezalete Bir Bak | Uğur Dündar

Gözlüğünü çıkar da şu rezalete bir bakçBakan ve Tayyip’in başdanışmanının akrabalarının akıl almaz icraatını usta gazeteci Uğur Dündar Sözcü okuyucuları için yazdı.

İktidar gücünü arkalarına aldılar. ‘Bakanlık için iş yaptırma’ vaadiyle çok sayıda müteahhitten milyonlarca lira topladılar. Bu olay Aziz Nesin hikayelerinde bile yok.
Başbakan’ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın eniştesi ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kayınpederinin, 150’yi aşkın müteahhidi dolandırdığı iddia edildi.
Sevgili okurlarım,
Önceki gün bana gelen elektronik iletilerden birindeki dolandırıcılık iddialarını okurken, bir an için aklıma “Raki” lakabıyla ünlenen Güney Zobu geldi. Ancak daha sonra onun çoktan emekli olduğunu hatırladım. İddiaları okudukça Güney Zobu’nun bu olayda adı geçenlerin yanında adeta Robin Hood gibi kaldığına karar verdim!
Sonuçta böyle bir olaya Aziz Nesin hikayelerinde bile rastlanamayacağına inandım.

4 bin adet istasyon

Dolandırıcılık iddialarının başlangıç tarihi 2011… Suat Kılıç’ın kayınpederi ve bir dönem Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da danışmanlığını yapan Ali Yüksel ile halen Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı olan AKP Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın eniştesi (ablasının eşi) Oktay Ferşat, Ferşat Group adı altında bir yapılanma ile ülke çapında 4 bin adet 112 Acil Servis istasyonu kuracaklarını ilan ediyorlar. (Oktay Ferşat’ın asıl adının Muhammet Zahid Ferşatefendioğlu olduğu, ancak hakkında açılan nitelikli dolandırıcılık davaları nedeniyle Oktay Ferşat adını kullandığı öne sürülüyor.)

200 bin liralık teminat


Görüştükleri müteahhitlere, -sonradan sahte olduğu iddia edilen- Sağlık Bakanlığı’yla yaptıkları protokolü gösteriyorlar. Ülke çapında görevlendirdikleri aracılarla her ilde kaç adet acil servis inşa edeceklerini, örneğin Hatay’a 100 adet yapacaklarını söylüyorlar. Böylece müteahhitlerle sözleşmeler imzalanmaya başlanıyor. Tabii, aracılara komisyonları ödenmek koşuluyla. Diyelim ki bir taşeron, 10 binanın yapımını üstlendi. Aracılara en az 200 bin TL ödemesi gerekiyor. Sözleşme imzalanırken (bina başına 20 bin lira olarak) 200’er bin lira teminat alınıyor.

Akdoğan ve Kılıç adı…


İmzalanan sözleşmelere göre 160 metrekarelik acil servis binalarının maliyetlerinin 120 bin lira artı KDV olması gerekiyor. İnşaat başladıktan sonra, ilerlemeye göre 200 bin liralık teminatın 2 bin liralık taksitler halinde geri ödeneceği taahhüt ediliyor. Müteahhitlere de ödemeyi işin sponsorluğunu üstlenen hayırseverlerin yapacağı belirtiliyor. Ancak verilen sözler tutulmuyor. Topu topu 2 bin liralık bir ödemede kalınıyor. İşin her aşamasında Yalçın Akdoğan ve Suat Kılıç’ın adları kullanılıyor.

Bedava arazi tahsisi


Binalara, arsaları AKP’li belediyeler bedava tahsis ediyor. Bu arada başlangıçta (2012 yılı) bir iki göstermelik açılış yapılıyor. Örneğin Antalya’daki açılışa Vali geliyor. İstasyonu Sağlık Bakanlığı personeli devralıyor. Müteahhitler işi bitirdiklerinde Ferşat Group ödeme yapmamak amacıyla sudan bahanelerle teslim almayı ve ödemeleri geciktiriyor. Müteahhitler de sıkıştıkça sıkışıyor. Hatta aralarında iflas edenler, yol parasına bile muhtaç duruma düşenler oluyor.

Bakanlık: Protokol sahte


Konu medyaya yansımıyor, çünkü müteahhitler belki paralarımızı kurtarırız ümidiyle kendi aralarında örgütlenerek Sağlık Bakanlığı’na gidiyorlar. Yeni Bakan Mehmet Müezzinoğlu bu kuruluşla protokolleri olmadığını ve 81 ilin valisine gönderdikleri yazıyla binaların teslim alınmaması gerektiğini bildirdiklerini söylüyor. Şikayetçilere de kendilerini dolandıranlar hakkında suç duyurusunda bulunmalarını öneriyor. Kendilerine gösterilen ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun ile Ali Coşkun’un imzalarının, protokolün sahte olduğunu belirtiyor.

Müteahhitlerden suç duyurusu


Müştekiler Yalçın Akdoğan’a ulaşamıyor, ama haber gönderiyorlar. Dedikodular ayyuka çıkınca da Akdoğan, eniştesi hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Son ana kadar paralarını alabilmek için çalmadık kapı bırakmayan 150 civarında müteahhit de suç duyurusuna hazırlanıyor.
Kaynak
__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.