Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.12.13, 11:21   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1473
Mesajlar: 7,530
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33076
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Exclamation Kılıçdaroğlu, Muhalif Basını Uçağa Almadı Ama..CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve bir grup CHP milletvekili temaslarda bulunmak üzere Washington'a gitti.

Sözcü, Aydınlık, Ulusal Kanal, Odatv gibi hükümet hakkında eleştirel haberler yapan gazeteciler dahil edilmedi.

Kılıçdaroğlu Washington yolunda uçağına aldığı gazetecilerle sohbet etti.

İşte Kılıçdaroğlu'na sorulanlar ve onun yanıtları ilk kez Odatv'de:

ABD Seyahatini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz daha önce birçok yere ilettik. Sürekli soruluyordu, "ABD'ye gidecek misiniz?" diye. Kongre'den ve düşünce kuruluşlarından davet geldi, bunun üzerine "olur gidelim" dedik. Şimdi gideceğiz. Kongrede bizi davet edenlerle görüşeceğiz. Üç düşünce kuruluşunda konuşma yapacağız. Konuşmalar her düşünce kuruluşuna göre farklı olacak. Diyelim, birisinde ekonomi ağırlıklı olacak, birisinde dış politika ağırlıklı olacak. Üniversitede Gezi ağırlıklı olacak. Tabi, gelen sorular ne olacak onu bilmiyoruz. Merakla bekliyoruz.

Gezi Belgeseli de gösterecek misiniz?

Sanıyorum gösterme şansımız olmayacak ama Gezi'yle ilgili kitapçık hazırladık. İngilizce. Broşürlerimiz var. Onları dağıtacağız. Şunu merak ediyorlar tabi, CHP nasıl bir parti? Ekonomi politikası, dış politikası ne? Yönetimle ilgili düşüncesi, kuralları ne? Bu merak ediliyor. Doğrudan doğruya Genel Başkanın ağzından CHP politikalarını anlatmak en doğrusu diye düşündük. Bu çerçevede kendimizi anlatacağız. Onların merak ettikleri her konuda kendimizi anlatacağız.

Gezi broşürünün içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Rıza Türmen Bey'in hazırladığı bir çalışma bunu daha şık hale getirdik. Sosyalist Enternasyonel'de dağıtmıştık ama kapsamlı bir hale getirdik. Görünce beğeneceğinizi umuyorum.

Gezi Türkiye'nin prestijini nasıl etkiledi?

Gezi'nin Türkiye'nin prestijini yükselten bir olay olduğu kesin. Gençlerin özgürlük ve demokrasi talebini bütün dünyaya duyuran bir eylem. Biz baştan böyle söylüyorduk, AKP inkar ediyordu, "çapulcu"dan tutun "uluslararası lobiler"e kadar pekçok şey söylüyorlardı. Ama her ABD'yi ziyaret edip Türkiye'ye dönenler Gezicilerle onur duyduklarını ifade ettiler. Demek ki Gezi bu kadar önemli.

Gezi ruhu yerel seçimlerde aday belirlemenize ve siyasi

politikalarınıza yansıyacak mı?

Ben şunu söylemiştim. Gezinin topluma, siyasetçilere verdiği önemli dersler var. Hepimiz bundan önemli dersler çıkarmalıyız. Bizim kendi adımıza önemli dersler çıkardığımıza inanıyorum. Diğer siyasal partilerin de çıkarmasını isterim. Gezi eylemlerini belki birkaç noktada değerlendirmek gerekiyor. Birincisi farklı kesimlerin, düşüncelerin, bir arada beraberce yaşayabildiklerini gösterdiler.

Anti-Kapitalist Müslümanlar, gençler, BDP'liler, çok değişik gruplar bir arada oldular ve bunlar küçümsenmeyecek ortak paydaları olduğu ortaya çıktı. Bunların aslında siyasetin ilgi alanına da girmesi gerekir. Bir başka çerçeveden bakarsak iktidar partisinin sistemli olarak uyguladığı baskının dışavurumu, enerji boşalmasıdır.

ABD NEDEN DAVET ETTİ

CHP'ye ABD'den davetin gelmesini neye bağlıyorsunuz?

Gezi olaylarından sonra geldi. AKP'nin izlediği politikanın çağdaş dünyayı rahatsız ettiğini hepimiz biliyoruz. Pekçok ülke iktidarın bu baskıcı yönünü görüyor. İktidarın baskıcı yönü var ama Türkiye'de özgürlükleri, demokrasiyi savunan, bireysel hak ve özgürlükleri genişletmeye çalışan başka bir siyasal oluşum var mı, bu soru akla geliyor. Herhalde CHP'ye ilgi duyulması biraz da bu nedenden. Çünkü biz sadece Gezi olayları değil, Suriye politikası, Mısır, Irak politikası konusunda da iktidardan farklı bir politika izledik. Bu da eminim pekçok ülkenin dikkatini çekmiştir.Biz ayrıca İstanbul'da Arap Baharıyla ilgili konferans yaptık. Bunlar tabi şu veya bu şekilde dünyanın ilgisini çekiyor.

İktidar tarafından CHP, bu temaslarında ülkeyi şikayet ediyor, eleştirileri yapılıyor?

İki şeyi ayırmak lazım, Başbakan'ın anlayamadığı o. AB'ye gidip, Türkiye'nin sorunlarını eleştirdiğimiz zaman onu Türkiye'yi eleştirmek olarak algılıyor. Oysa biz AB'ye üye olmak istiyoruz. AB'nin ilerleme raporları var, Türkiye'ye sert eleştiriler getiriliyor. AB'yi bunu dışında tutmamız gerekiyor. Mısır'a gittik, Irak'a, Suriye'ye, Çin'e gittik, hiçbir zaman iktidarı eleştirmedik oralarda. Çünkü oralar Brüksel değil. Ama Brüksel'in işlevi farklı. Başbakan'ın bunu ayırdığını düşünmüyorum. O dış dünya deyince Çin'i de, Brüksel'i de dış dünya kabul ediyor. Oysa AB, bizim için dış dünya değil. Çünkü biz o alanın içine girmeye çalışıyoruz.

AB yerine yeni arayışları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğru değil. Türkiye, yüzyıllardır yönünü batıya çevirmiş bir toplumdur. Hep çağdaş dünyanın içinde yer almak istedik. AB, NATO,AGİT pekçok uluslararası kuruluşun içerisindeyiz. Çağdaş dünyadan kopup, daha otoriter bir yönetimin veya oluşumun içinde olmasını kabul etmiyoruz. Doğru da bulmuyoruz.

Obama'nın danışmanı ile bir görüşmeniz var, ne söyleyeceksiniz?

Onu görüşmeden sonra açabilirim. Şimdi ayrıntılı bir şey söyleyemem. Bizden çok onların bizden ne öğrenmek istediği önemli. CHP'nin Suriye, Ortadoğu, Enerji, AB Politikası, ekonomi politikası onların merak ettiği konular bunlar. Büyük bir ihtimalle böyle bir görüşme olacak.

Cemil Çiçek'e mektup yolladınız mı?

Hayır. Vaktim olmadı.

ABD'de dış politika paradigması konusunda öneriniz ne olacak?

Onu düşünce kuruluşlarında ifade edeceğiz. Bizim kendi dış politika anlayışımızı onlara sunacağız. Biz bütün komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Komşularımızın içişlerine müdahale edilmesinin doğru olmadığını söyleyeceğiz. Bölgemizde nükleer silahların olmamasını isteyeceğiz. İran'la yapılan görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasını bizde memnuniyet yarattığını söyleyeceğiz. Suriye'de Cenevre 2 başarılı sonuçlanmasını söyleyeceğiz.

ŞANGAY VE CHP

Şangay konusunda ne düşünüyorsunuz?

Biz çağdaş dünyanın, batı kültürünün içinde yer almak istiyoruz.
Dolayısıyla Şangay Beşlisi bizim dışımızda bir oluşum. Başbakan'ın, "AB bizi almıyor, ama siz alın, böylece biz oradan kurtulmuş oluruz' belki öyle bir düşüncesi olabilir. Başbakanlık konumunda olan birisi bu tür tercihleri dile getirmesi, işin uzmanlarıyla görüştükten sonra olması gereken bir aşama.

Dışişleri Bakanlığı tümüyle devre dışı bırakıldığı için danışmanlarla yola çıkıldığı için bu tür tercihler dile getiriliyor. Ama bunlar kabul görmüyor. Oysa Türk Dışişlerinin engin bir deneyimi var. Ne zaman ki Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakıldı. Bizzat Sayın Başbakan, Dışişleri yetkililerini "monşerler" diye aşağıladı, sistem geriye dönmeye başladı. Herşeyi ben bilirim düşüncesiyle yola çıktılar, bugün gelinen nokta çıkmazdır.

CHP'de ABD karşıtlığı var mı?

Hayır. Hiçbir ülkeye karşı özel bir karşıtlığımız yok zaten. Ülkelerin saygı içinde, eşitlikçi anlayışla bir arada olmaları, iktidarı muhalefeti dinlemeleri gayet doğaldır. ABD de, hangi cepheden bakarsanız bakın dünyanın en etkili gücü. Onun Kongresi'nin, anamuhalefet liderini davet etmesi, dinlemesi, sorular sorması gayet doğaldır. Sonuçta düşünce kuruluşlarının bu konuda merak içinde olmaları da bizim açımızdan olumlu bir gelişmedir.

Siz daha önce ABD'ye geldiniz mi?

Bürokrat olarak üç dört kez geldim. Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanı iken ilk kez gelmiştim. SSK Genel Müdürü iken de geldim. Bu galiba beş olabilir. En son sağlık bakanı ile beraber gelmiştik. 1994 yılında gelmiştim. Siyasetçi olarak ilk kez ABD'ye gidiyorum.

OBAMA KILIÇDAROĞLU BENZERLİĞİ

Obama ile bir empati kurabiliyor musunuz?

Hayat hikayemiz benzeşebilir. Ben sıradan halktan birisiyim. Aristokrat bir aileden gelmiyorum. Anadolu'nun tipik bir ailesinden geliyorum. Obama da öyle bir aileden geliyor. İyi bir eğitim almış. Kabul etmek lazım. Sonuçta bir kıyaslama yapmak ne kadar doğru olur onu bilmem ama işin özü şu, siyaseti ahlaki değerler üzerine kurup, ileriye taşıdığımızda bence Türkiye'de görevimizi yapmış oluruz.

Siyahi birisi başkan oluyor, sizin de Alevi olmanız?

20 yıl önce deselerdi ki siyahi başkan olacak herhalde kimse inanmazdı. Bugün geldiğimiz nokta ABD toplumu onu aştı. Güzel bir şey. Türkiye de bunu aşmak zorunda.

Bir anlamda aynı dokudan geliyoruz, diyebilir miyiz?

Diyebiliriz.

BAŞBAKAN YARGILANSIN DEMEDİM

Cumhurbaşkanlığı adaylığınızla ilgili Wahington kaynaklı bir haber çıkmıştı?

Ben de gazeteden okudum. Ben de okuyunca şaşırdım. Şimdi sorarım Tolga Bey'e ya Allah aşkına nereden aldın bu haberi, kaynağı nedir?

İstanbul'da yaptığı açıklamada Başbakan da yargılansın mı dediniz?

Hayır, biz yargılansın demedik. Ergenekon, Balyoz davaları çöktü onun için o ifadeyi kullandım. Yoksa yargılansın anlamında kullanmadım.

SURİYE VE EL KAİDE

Suriye'deki gelişmeler ve PYD'nin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir diyaloglar vardı. Şimdi koptu. Biz iktidarda olsaydık zaten böyle bir tabloya izin vermezdik. Suriye'de bu olaylar olmazdı zaten. Ne radikal grupları Suriye'den Türkiye'ye çağrılıp, silah verildiği gönderildiği, silahlı kampların oluşturulması bunların hiçbirisi olmazdı. Türkiye'nin Suriye politikası bunu ortaya çıkardı. İlk kez bizim Başbakanımız Suriye'nin Kuzeyi diye bir deyim kullandı. Daha PYD ortaya çıkmadan. Şu anlama geliyor. Başbakan bu olayları kapalı kapılar ardından kendi kurmaylarıyla uzun uzun tartıştı ve Suriye'nin Kuzeyi'nin Türkiye için risk oluşturuğunu gördü. Bunu gayri ihtiyarı dile getirdi. Biz de bunu eleştirdik, sen Suriye'nin kuzeyi diyemezsin diye. Gelinen bir nokta var, Suriye'nin kuzeyinde özel bir Kürt yapılanması var. Önce uzlaşmak istediler, o gerçekleşmedi. Duvar örmek istediler. Onu eleştirdik. Doğru değil dedik.

Suriye'deki, El Kaide meselesi hakkında ne düşüyorsunuz?

Radikal gruplardan ABD ne çektiğini bilirler. Aynı sorun bizim başımıza gelmesin. Sadece biçim için risk oluşturmaz bölge için de oluşturur.

Odatv.com
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.