Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.12.13, 21:29   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 532
Ettiği Teşekkür: 21541
Aldığı Teşekkür: 11270
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Medeni ve Sosyal Devlet

Medeni ve Sosyal Devlet
Medeni sosyal bir devlette Adalet, Eğitim ve Sağlık ücretsiz olması gerekirken, ülkenin her tarafı sosyalizasyona dönük tesis ve kurumlar ile kuşatılması gerekirken, bugün sağlık sektörünün özelde ve resmisinde hangi badirelere sürüklendiği, çalışanları ve tesisleri ile hangi açmazlara sürüklendiği, günbe gün sağlığın artık pahalı ve paralı hale geldiğini, nitelikli sağlık hizmeti alabilmek için çuval dolusu para harcanması gerektiğini, diğer sektörlerde olduğu gibi yandaş sağlık kurumları yaratılarak Ethem Sancak'ların sayısının gün ve gün artırıldığı Türkiye'de bilinmeyen denklem değildir.

Türkiye bir sosyal devlettir.. Sosyal devlette sağlık dağıtımı ve sunumu bugün ki gibi olmamalıdır.

Kutsal sayılan yaşam hakkı, adaletin kör pençesine teslim edilmiş, adalet, hak kurumu ve kürsü hakimleri, yandaş hale gelmiş adalet törpülenmiş, yandaşlaştırılmış hukuk sistemi, bu dönemde berhava edilmiş, sudan sebepler, uydurma kaset, yalancı tanık, düzmece sav'lar ile insanlar sırf Akp hükümeti ve uygulamalarına muhalif oldukları için çifteli ömür boyu hapis cezalarına mahkum edilmiş, dolasıyla yaşam hakkı denilen ve doğuştan kazanılan hak! Yandaş yanaşma, besleme hakim sınıfı eli ile berhava edilmiştir. Öyle bir dönem ki, adalet ahlakı, Cumhuriyet ahlakı, sosyal ahlak, siyasal ahlak, ilmi ve fenni ahlak burada ifade edilecek yüzlerce örnekleri ile törpülenmiş ve hatta yok olmuştur.

Türkiye hukuk üstünlüğü ilkesini idari ilke olarak kendine düstur edinmiş bir devlet olarak, hak, hukuk, adalet kavramlarını, parti üyeliğine endeksleyip, Akp'nin parti rozetine göre dağıtır olmamalıydı.

Bu ülke vatandaşlarına, yüce Türk milletine Atatürk olmuş insan en büyük eserim dediği Cumhuriyet ile övünürken, Türkiye'ye has Cumhuriyet açılımı laiklik, hukukun üstünlüğü, sosyal devlet olma ülküsü ile perçinlenmiş, demokrasi için olmazsa olmaz öğelerin tümünü bünyesinde harman etmiştir. Günümüzde Cumhuriyet ahlakından yoksunluk içinde olup, ülke idaresine gelenlerin çabaları ile Cumhuriyetin temel ilkelerinden uzaklaşılmıştır.

Türkiye Akp hükümeti uygulamaları ile hızla Cumhuriyet ve ilkelerinden uzaklaşıyor medeni ve muasır devletlerin seviyesine çıkmayı bırakın sürekli eleştiri alan Arap ve Müslüman olan ülkelerin geriliğine irtibatlanmaya çalışılıyor. Dünya'dan ve Müslüman ülkelerin içinde bulunduğu eğitim durumları ile ilgili Ansiklopedik bazı bilgileri aşağıya aldım. Hiç de iç açıcı bir tablo ortaya çıkmadı.

Örneğin:İslam Konferansı Örgüt'üne (OIC) üye 57 ülkede 500 Üniversite olduğu, Üniversite başına 3 milyon kişi düştüğü, buna mukabil ABD'de 5 bin 758 üniversite olduğu, 2004 yılında hazırlanan Dünya Üniversitelerinin akademik değer listesine Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerden ilk 500'e giren tek bir Üniversite bile yok! Nedenleri arasında gösterilen kalitesiz ve ezberci eğitim sistemi.

UNDP verilerine göre Hiristiyan dünyasında okuma yazma bilenlerin oranı % 89, bunların % 98'i en az ilkokul, her 100 kişiden 40'ı Ünüversite mezunu, Hiristiyan çoğunluğa sahip 15 ülkedeki okuma yazma oranı % 100!. Müslüman ülkelerde durum bunun tam tersi; 100 kişiden sadece 40'ı okuma yazma biliyor, bunların % 50'si ilkokul % 2 si Üniversite mezunu.

ABD'de bilim insanı sayısı 4.000, Japonya'da 5.00o, 57 İslam ülkesinde sadece 230 kişi. Eğitim camiası Akademisyen olanların tümünü bilim insanı olarak kabul etmiyor, pozitif bilimlerle aktif olarak uğraşanlar, ortaya çalışma değerleri koyanlar bilim adamı statüsünde görülüyor. Müslüman ülkelerde 1 milyon kişiye bir bilim adamı düşüyor.

Gelelim Türkiye'de ki eğitim öğretim sistemine.

İlkelerimizden biri olan Tevhid-i Tedrisat=eğitim ve öğretimde birlik! Bu ilkelerden 11 yıldır sapılmış, Cumhuriyetin ilkeleri ile örtüşen, bütünleşen eğitim sistemi yerini en son 4+4+4 dedikleri ilkel ve iptidai anlayışın hakim olduğu, din eksenli Müslüman ülkelerin eğitim sistemine benzer duruma endekslenmiş, Pedegojik formasyon eksiği olan eğitim ve öğretim sisteminin nasıl çalıştığını bilmeyen yaklaşık 100 bin Diyanet görevlisi imam öğretmen olarak Cumhuriyet okullarına atanmış, 11 yıl öncede Türkiye'de var olan dershane olayı Akp döneminde al gülüm ver gülüme dönüşmüş, devlet parsellenmiş, Cumhuriyet ve ilkelerini yıkmak üzere yemin edenler dershaneler vasıtasıyla F tipi militan yetiştirmeye başlamış bu yolla, emniyet, adalet, eğitim camiaları başta olmak üzere F tipi kadrolaşma had safhaya varmış, basiret sahibi yurtseverlerden bu duruma tepki gösterenlerin başına gelenleri her gün Gazeteler yazmaktadır.

Şimdi ikbal ve devlet parselasyonunda çıkar kavgasına düşen hükümet ve F tipi dershaneler CD, Kaset, belge, ve yolsuzluk ifşaatları ile birbirlerini yemeye çalışıyorlar.

Eğer devlet okullarımız yukarıda örneğini verdiğimiz müspet ve gelişmiş rakamlar ile desteklenen ülkelerin eğitim ve öğretim seviyesinde olsa idi bu gün insanlarımız bu dershanelere mahkum olmayacak çocuklarının beyni yıkanmayacaktı. Türkiye'de 38 milyon kadın nüfusu var bunun 6 milyonu okuma yazma bilmiyor.

Okuma yazma bilenlerin % 95' nin eğitim seviyesi ilk okul, çok eleştiri getirdiğimiz Müslüman ülkeler katagörisi içinde Türkiye'nin olduğunuda unutmayalım.

----02.12.2013---