Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.12.13, 17:59   #2
rizas
Yeni Üye
rizas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 0
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 7
Rep Derecesi : rizas kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osho Sevenler - Bir Tür Robot! - Osho

Oshonun bazı sözlerinde sıkıntı görüyorum sizlerin düşüncelerini merak ediyorum.

Örneğin :

Kadın erkekten çok daha önemlidir. Çünkü o rahminde hem erkeği hem kadını taşır. O kıza ve oğlana, her ikisine de annelik eder; her ikisini de besler. Erkekle yarışıyorsun ve yarışmana gerek yok; sen zaten üstünsün. Şiir yazmaya gerek yok, şiir sensin. Sevgin senin müziğindir. Sevgilinle birlikte çarpan kalbin senin dansındır.

Kadın erkekden daha üstünmüdür?

Kadın yada erkek herhangi bir cins diğerinden üstünmüdür ?

Kadının doğum yapması, annelik duygusu nedeniyle buna bağlı sevgi hassasiyetinin gelişmesi onu üstünmü yapar?

Hayattaki temel kurallardan birisi bana göre herşeyin bir karşılığının bedeli olması (ahlaki anlamda değil), dişi olan insanda uygarlık tarihi boyunca annelik vs gibi özellikleri gelişirken bunun bir bedeli olarak fiziksel zayıflık ve buna bağlı etkiler ,aşırı ve abartılı hassasiyet, duyguların esiri olarak hayata daha duygusal ve aklı mantığı adaleti vs gibi çok önemli olguları azaltan ve daha pek çok eksi unsurlar oluşmuştur. Bunun farkında olan pek çok lider bazı tedbirler almışlardır. Örneğin budha budizmi kurup geliştirdiği dönemde ilk örgütlenmelerinde kadına idari kısımlarda kesinlikle yer vermemiştir, ortalığı karıştırabileceğini bildiği için.

Şimdi Osho bir üstünlükten nasıl bahsedebiliyor?

Ayrıca egoya karşı olan osho ego ile direk bağlantılı olan "üstünlük" gibi bir kavrama pek çok sözlerinde nasıl yer veriyor?

Acaba sayın osho hayatı görmek istediği kendi düşüncelerine uygun düşen durumları içten içe destekliyor olabilir mi?

Osho sevgiyi yücelten bir görüş içerisinde, kadının sevgi ile yakın oluşu ve dolayısıyla kendi görüşünü destekleyen bir durum olduğu içinmi kadını üstün sayıyor.

Benim gördüğüm kadarıyla hayatın özü maalesef sevgi değil, hayatın özü hayatta kalma dürtüsüdür. Kalan herşey bunun bir unsuru ve uzantısıdır.

Sevgi ise akıllı ve yetenekli bir canlı olan insanın keşiflerinden birisi olup hayat için insan tarafından öngörülen temenni edilen bir durumdur.

Sevginin hakimiyetini şahsen bende isterim ama bu bir istektir, sevgi hayatın özü değil bir tür insan tarafından hayatın geliştirilmesi durumudur.

Sizlerinde düşüncelerini merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim..