Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.12.13, 10:40   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,746
Ettiği Teşekkür: 166028
Aldığı Teşekkür: 181325
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Modern Türkiyenin Kurucusu Dahi Generalden Liderlik Üzerine Dersler


Atatürk - Modern Türkiyenin Kurucusu Dahi Generalden Liderlik Üzerine Dersler

Mustafa Kemal Atatürk insanlara esin kaynağı olan bir general ve vizyon sahibi bir liderdi. Osmanlı İmparatorluğu parçalanırken yurdunu korumak için savaştı ve imparatorluğun küllerinden modern Türk ulusunu yarattı. Olağanüstü bir devlet adamı ve modernleşmeci olarak tanınmasına rağmen liderlik vasıfları genellikle göz ardı edildi.

Albay Austin Bayın yazdığı bu sürükleyici biyografide Atatürkün askerlik kariyeri ele alınırken 20. yüzyılın en etkileyici liderlerinden biri karanlıktan günışığına çıkarılıyor. Atatürkün genç bir askerî öğrenci olarak kendini askerlik tarihi ve stratejiyi iyice öğrenmeye verdiği günlerle öyküsüne başlayan Bay, ardından okuyucuyu Libya, Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşının Türk-Rus cephelerine götürüyor. Bu yolculuk Atatürkün gerçekten yetenekli ve gözü pek komutanlığını, keskin zekâsını, savaş meydanlarındaki derin içgüdüsünü, örgütleme ve planlama konusundaki dehasını göz önüne seriyor. Onun askerî başarı, stratejik vizyon ve siyasi modernleşme konusunda bıraktığı miras 21. yüzyılda insanlara esin kaynağı olmaya devam ediyor.

"Değişen bir dünyada değişimin yazarlarına dair söylenebilecek yeni bir şey her zaman vardır. Austin Bay, Atatürkün aldığı kararların ne kadar yerinde olduğunu ve bunların modern askerî doktrince de doğrulandığını ikna edici bir biçimde göstererek Türkiye Cumhuriyetini kuran ve şekillendiren Mustafa Kemali daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu, Atatürkün yaşamı ve başarılarını anlatan bu kısa ve öz yapıtı tavsiye etmek için yeterli bir neden. Kitap, dünyanın büyük askerî liderlerini anlatan bu dizide Atatürkün de yer almasını haklı çıkarıyor."
-Andrew Mango-

"Bu kitap Atatürkün askerî zaferlerini ve iktidara yükselişini kısa, öz ve akıcı bir şekilde anlatan bir çalışma. Onun 20. yüzyılın en başarılı devrimcisi olmasını sağlayan niteliklerini vurgulayıp ete kemiğe büründüren bir anlatı."
-Stephen Kinzer-

"Heyecanlı… Etkileyici… Bayın kısa, canlı ve okunmaya değer çalışması Atatürkün askerî kariyerini ustalıkla gözler önüne seriyor."
-New Criterion-

"Bay, Türkiye demokrasinin önderinin aynı zamanda askerî bir deha olduğunu gösteriyor."

-MHQ: The Quarterly Journal of Military History -

"Askerî tarihçi, köşe yazarı ve eski muharip Austin Bay, anlaşılmaz bir konuyu gayet özlü bir biçimde aydınlığa kavuşturuyor. Modern Türkiyenin aciz duruma düşüp yenilen dostlarına ve kendisinden kat kat üstün ve güçlü düşmanlarına rağmen, bir anka kuşu misali Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden birdenbire nasıl yükseldiğini, Mustafa Kemal Atatürkün olağanüstü askerlik hayatıyla birlikte anlatıyor. Bayın sürükleyici askerî biyografisi, orijinal olduğu kadar tam vaktinde yazılmış bir eser. Eski muharip Bayın kendi tecrübeleri üzerinden empati kurarak kaleme aldığı, Atatürkün büyük başarısını günümüzün laik Türkiyesindeki mevcut muhafazakâr yükselişle karşılaştırarak anlatan yapıt bu haliyle oldukça güncel bir çalışma."

-Victor Davis Hanson-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 256
Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Pegasus - 18,99 TL (KDV Dahil)
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.