Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.12.13, 21:52   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5976
Mesajlar: 25,788
Ettiği Teşekkür: 100617
Aldığı Teşekkür: 141453
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Sakinleştirici Nedir?


Sakinleştirici Nedir?


Sakinleştiriciler merkezi sinir sistemini zayıflatan, "depresanlar" adı verilen daha geniş bir kategoriye dahil ilaçlardır. Bu grup ilaçlara aynı zamanda "sedatif-hipnotik" denir çünkü sinirleri yatıştıran (sedasyon etkisi) ve uykuya neden olan (hipnotik etki) uyuşturucu maddeler içerirler.Barbitüratlar, nonbarbitüratlar ve benzodi-azepinler, aynı zamanda yaygın bilinen uyku hapları ve sakinleştiricilerdir. Hepsine yasal olarak geçerli olan bir reçeteyle ulaşmak mümkündür. Hepsi istismar edilebilir.
Sakinleştiriciler merkezi sinir sistemini zayıflatan, "depresanlar" adı verilen daha geniş bir kategoriye dahil ilaçlardır. Bu grup ilaçlara aynı zamanda "sedatif-hipnotik" denir çünkü sinirleri yatıştıran (sedasyon etkisi) ve uykuya neden olan (hipnotik etki) uyuşturucu maddeler içerirler.

Barbitüratlar, nonbarbitüratlar ve benzodi-azepinler, aynı zamanda yaygın bilinen uyku hapları ve sakinleştiricilerdir. Hepsine yasal olarak geçerli olan bir reçeteyle ulaşmak mümkündür. Hepsi istismar edilebilir.

  • Barbitüratlar veya uyku haplarına artık çok nadiren reçete edilir. Bunların yerini artık daha güvenli olan benzodiazepinler almıştır.
  • Non-barbitürat sakinleştiriciler insanların uyumalarına yardımcı olmak için yasal olarak reçete edilirler. Non-barbitürat bir sakinleştirici olan metakualon, Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde artık yasal olarak satılmıyor.
  • Benzodiazepinler anksiyeteyi hafifletmek için reçete edilir.
Sakinleştiriciler kapsül veya tablet şeklinde yapılır. Çoğunlukla ağız yoluyla alınırlar.
Alkole benzer. Küçük dozlarda, sakinleşme ve kasların gevşemesini sağlarlar. Uyuşukluk ve bellek bozukluğu da oluşabilir. Daha yüksek dozlar, geveleyerek konuşma, algıda değişme ve koordinasyon kaybına neden olur. Barbitüratların yüksek dozları uykuya neden olur.
Ağır dozlar solunum depresyonu, koma ve ölüme neden olabilir.

Aşırı dozlar koma ya da ölüme neden olabilir. Ölüm riski en yüksek olanlar barbitüratlardır. Kullanım aynı zamanda bir sersemlik haline neden olabilir ve kullanan kişinin dikkatsiz, muhakeme gücünden yoksun olmasına ve dolayısıyla evde ya da trafik kazalarında yaralanma riskinin artmasına yol açar.

Alkolle birlikte alınan sakinleştiriciler daha yüksek bir risk yaratır çünkü bir uyuşturucu maddenin etkisi bir diğerinkini katlayabilir.

Bazı sakinleştiriciler diğerlerine göre daha az mı tehlikelidir

Herhangi bir sakinleştirici kullanmak bazı riskler oluşturur. Kendi başlarına ya da alkol ya da diğer sakinleştiriciler gibi başka uyuşturucu maddelerle birlikte kullanıldıklarında tehlikeli olabilirler. Benzodiazepinlerin riski barbitüratlardan oldukça daha azdır ve çoğu zaman barbitüratların yerine tercih edilirler.

Sakinleştiriciler bağımlılığa neden olabilir mi

Evet. Tüm sakinleştiriciler bağımlılığa neden olabilir. Bu ilaçların alınan miktarı ve alınma sıklığı ne kadar çabuk tolerans ve bağımlılık gelişeceğini etkiler. Hem yasal hem de yasa dışı kullanım bağımlılığa yol açabilir.

Yoksunluk belirtileri, huzursuzluk, uykusuzluk, anksiyete ve konvülsiyonlardan ölüme kadar değişebilir. Barbiturat yoksunluğu genellikle eroin yoksunluğundan daha şiddetlidir.
Sakinleştiricilere bağımlılık için bir tedavi var mı

Yoksunluk sırasında tıbbi bakım ve kişisel ve/veya grup danışmanlığı içerebilir. Bir grup desteği tedavinin bir parçası olabilir.

Sakinleştiriciler genellikle nasıl elde edilir


Bazı insanlar yasal olarak edindikleri sakinleştiricileri kötüye kullanır. Acil servislerde rastlanan aşırı doz sakinleştirici vakalarının neredeyse yarısında yasal reçete vardır. Diğer insanlar sakinleştiricileri geçerli reçeteleri olan arkadaşlarından ya da sahte reçetelerle alır. Bu ilaçlar sokakta da satılır.

Hamileyken sakinleştirici kullanmanın riskleri nelerdir


Hamileliği sırasında sakinleştiricileri kötüye kullanan annelerden doğan bebekler, fiziksel olarak bu ilaçlara bağımlı olabilir. Doğduktan kısa bir süre sonra yoksunluk belirtileri yaşamaya başlayabilirler. Anne sakinleştirici kullanıyorsa, doğum sorunları, bebeğin sağlık durumunun kötü olması, doğum kusurları ve davranış sorunları da ortaya çıkabilir.

Hamile olan, hamile kalmayı düşünen ya da bebek emziren kadınlar, eğer mümkünse, bu ilaçları hiç kullanmamalıdır. Eğer kullanım gerekliyse, ancak bir doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.

Barbitüratlar ve benzodiazepinlerin uygun lisans veya reçete olmadan kullanımı, bulundurulması ve dağıtılması yasaktır.

Cezalar, hapis ve para cezalarını içerir. Bazı cezalar zorunludur.

On sekiz yaş ve üzerinde olan biri, on sekiz yaş altındaki birine uyuşturucu sağlar ya da okul mülkiyetlerine yakın yerlerde dağıtım yaparsa cezalar artırılır.

Kaynak
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
21 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.