Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.12.13, 16:08   #13
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1473
Mesajlar: 7,529
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33075
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Exclamation Cevap: Bu da Oldu Polis, İtfaiye Erini Gözaltına Aldı

Ekşiden bir yorum..

Çok güzel bir analiz

Alıntı:
İtfaiyecilik mesleğinin türkiye'de kamuda tanımı genel idari hizmetler olarak geçmesinden dolayı itfaiyenin, itfaiyecinin olay yerindeki yetkinliği, itfaiye teşkilatının yetkinliği, itfaiyecilerin sosyal statüsü, maaşı, hakları açık ve net olarak belirtilmemiş, tanımlanmamıştır.

Bu belirsizlik te bu tip olayların yaşanmasına mahal vermektedir.

Mesela yurtdışındaki örneklere bakalım...

Avrupa’da mesela almanya’da itfaiye olaya müdahale ederken polise olayı devretmeden polis hiçbir şeye karışamaz, itfaiye amirinin yönlendirmesiyle destek olur. İtfaiyecilerin şahsi araçları polis veritabanında kayıtlıdır, bir durum olur da kendi aracıyla olay yerine giderse polis bunu sistemden kontrol eder ve aracın olay yerine girişine müsaade eder.

Ya da FDNY ve NYPD ilişkisine bakalım, bir kere FDNYe itfaiyeci alınırken, fiziki elemeyi geçemeyenler NYPD seçmelerine otomatik yönlendirilirler , dolayısı ile FDNY bazı konularda yazılı olmasa da üst seviye bir kurum gibi görülür, itfaiyeci olmayan polis olur diye, FDNY’in kendi müfettişleri vardır, bunlar polis müfettişiyle aynı yetkiye sahiptir, silahlıdır falan.

FDNY bir yangına müdahale ederken polis, itfaiye şefinin emrine girer, talimatlara olay yerinden ayrılıncaya kadar uyarlar.

Böyle bir olayın yaşanması teknik olarak mümkün değildir.

Ayrıca gönüllü itfaiyeciler ve profesyonel itfaiyecilerin araçları için tanıtım kartı vardır, bu kartla şehrin herhangi bir yerinde park edilmez yere bile park edebilirler.

Bir diğer örnek ise ekvador...

Ekvador’da itfaiye teşkilatı askeri sistemin bir parçasıdır. itfaiyeciler yine polisten yetkilidirler.

Mesela ekvador’da gönüllü itfaiyecilerin kendi araçlarında ekstradan plakalar vardır, bu plakaya sahip olanların trafik ceza puanlarından otomatik olarak 15’er puan düşük verilir ki bir yangına yada müdahaleye giderken bir trafik cezası yerler ise bu ona mahsup edilsin diyedir.

Ayrıca yine bu plaka sayesinde park yeri ve olay yerinde ayrıcalıklıdırlar.

Bu örneklere baktığımızda dünya genelindeki birçok ülkede itfaiyeci – polis ilişkisinde, itfaiyeciler her daim “olay yerinde polisten üstündür” .
ne zaman ki yangın biter, olay yeri polise devrolur, o zaman polisin borusu öter.

Türkiye’de bu durumun yaşanması insanı üzer. Çünkü bizde herşeyden önce halk ve devlet kurumları arasında bir saygı sevgi vardı, halk içinde yazılı olmayan kurallardan hani...

Eskiden halk polisi sever sayardı, polis te halkı sever sayardı. bu kayboldu...

Polisler kendilerini son dönemde adeta kral gibi görmeye başladılar, bu da siyasilerin kendilerini poh pohlaması ve farklı yapılanmalarla teşkilat içinde teşkilat oluşmasıdır.

Türkiye’de insanların güven duydukları ve sırası hiç değişmeyen kurumlardan biridir itfaiye. Bunun sebebi itfaiye her zaman yardıma koşan, insanların canını malını kurtarmak için çabalayan bir kurum olmasındandır. bunu sağlayan da itfaiyecilerdir...

İşte polisin burada yaptığı şey kendi mesleki değer yargılarının bilincinde olmadan hareket etmesi, ben ne dersem o olur’culuğun neticesidir.

Eğer Erzincan Emniyet Müdürü bu konuyla ilgili çıkıp özür dilemezse, meydana gelen duruma dair bir adım atmazsa yanlış yapar. Güven sağlaması gerekirken güven kırar.

Bu olay Türkiye’de polis teşkilatını nasıl bir durum içerisinde olduğunun çok basit bir örneğidir.

fdes bildirdi. yazan - icemanr
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.