Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.12.13, 17:23   #13
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,532
Ettiği Teşekkür: 29736
Aldığı Teşekkür: 33084
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: 14 Aralık Ülke Geneli Elektrik Kesintisi..

Elektriği Soğuk Hava Kesmiş

35 milyon aboneyi etkileyen elektrik kesintilerinin nedeni anlaşıldı: Soğuyan hava doğalgaz tüketimini artırdı, doğalgaz santrallerinin gazı kesildi. Elektrik üretimi olumsuz etkilenince, elektrik kesintileri uygulandı.Soğuk hava koşulları nedeniyle doğalgaz talebi artınca gaz santrallerinin elektrik üretimi kısıldı ve dün 35 milyon elektrik abonesi elektrik kesintilerinden etkilendi.

Hürriyet’in haberine göre, önce doğalgaz santrallerinin, ardından bazı büyük sanayi kuruluşlarının gazı kesildi. Ancak kısıtlamadan elektrik üretimi olumsuz etkilenince, elektrik dağıtım bölgelerinde kesintiler uygulanmaya başlandı. Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) de dağıtım şirketlerinden talep ettikleri enerji miktarını düşürmelerini istedi ve böylece kesintiler Türkiye geneline yayıldı.

Doğalgazda günlük tüketim 200 milyon metreküpe, elektrikte ise 760 milyon kilowatsaate (kWh) yükselirken, doğalgazdaki arz sıkıntısı nedeniyle elektrik fiyatları da hızla yükseldi. Enerji yönetimi ise bir taraftan artan elektrik tüketimini kısmak, bir taraftan da elektrik birim fiyatlarını düşürmek için plansız elektrik kesintilerine başladı.

Dün Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kesintiler gezdirilerek, tüketim kontrol altına alınmaya çalışıldı.

Hürriyet’e konuşan bir dağıtım şirketi temsilcisi, “Çankaya Köşkü’nün, Genelkurmay’ın etrafı gibi stratejik noktalar dışında bugünkü kesintiden her yer etkilendi. 35 milyon abone var, etkilenmeyen kimse yok” dedi.

Yıldız: Gelişmiş ülkelerde de oluyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Taner Yıldız ise “Bunu çok programlı şekilde yorumlamak gerekir. ‘Elektrik krizi’ diye yorumlamak doğru olmaz. Enteresandır 6 Aralık’tan sonra İstanbul’un doğalgaz talebinde çok aşırı bir sıçrama oldu. Yani bu oranlarla tahmin etmek açıkçası güçtü” dedi.

Yıldız sözlerine şöyle devam etti:

“Elektrik kesintisi ister 10 dakika olsun, hakkettiğimiz refah seviyesinden ister yarım saat olsun bunla alakalı herhangi bir kesinti tabi ki bizim hayat konforumuzu etkiliyor. Ekiplerimiz bununla alakalı yoğun bir çaba içerisinde."

“Aksaklıkların Moskova, Londra ve New York da dahil olmak üzere birçok gelişmiş ülkelerde örneklerini görmek mümkün. Günlük doğalgaz tüketimi geçen yıl olmayacak kadar bir rakamın üzerine çıktı ve 197-200 milyon metreküpleri gördü.” (EKN)
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.