Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.12.13, 14:44   #15
C.Cienfuegos
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 95
Ettiği Teşekkür: 1191
Aldığı Teşekkür: 5226
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Mansur Yavaş Neden İstenilmedi? Merak Ediyorum.

Real istersen bunu ayrı konu olarak da açabilirsin, tasarrufu sana bırakıyorum. Soruna cevap vermek için yazdım.

Hayat yarışı, bir denge işidir.

Bir konuda sıkıntıya düşüldüğü zaman, yapmayı tercih ettiğim ilk şey tecrübeye başvurmaktır. Son yaşanan olayları bir de Dünya tarihine bakarak yorumlamak istiyorum. Boğucu gündemden, lahmacunlardan, adli kolluk yönetmeliğinden veya operasyonlardan komplo teorilerinden yeterince bunaldıysak, nefes almak için Dünya'nın farklı coğrafyalarına geçmiş ve günümüzü dikkate alarak bir bakalım.

Toplum farklı katmanların birbirine olan tahammülü ve simbiyotik ilişkisi üzerinden hayatını sürdürür. Oluşan denge bir monarşi ya da demokrasi rejimi ile yönetilebilir, fark eder mi derseniz zamana göre farkedebilir. Geçmişte toplumun farklı kesimlerinin eğitim seviyesi, üretime katılımı veya farkındalık düzeyi birbirinden kopukken, demokrasi fikrinin oluşması elbette imkan dahilinde değildi. Bu güne baktığımızda, her kesimden insanın bilgiye ulaşması teknoloji ve özgürlükler baz alındığında gayet yeterli düzeydedir. İşte bu yüzden kullandığımız oylar ile, toplumdaki her bir birey siyasi fikrini ifade edebiliyor, güvendiği kişileri belli bir dönem için kendine temsilci seçebiliyor. Peki demokrasi bu dengeyi sağlayan unsurlardan birisi midir? Günümüz için bu sorunun cevabı evettir.

Toplumun katmanlarından bahsettik, sınıfsal katmanları bir kenara bırakırsak hayat görüşlerinden bahsetmek istiyorum. İnsanlar doğaları gereği, bir siyasi düşünceye eğilimli olabilir. Bir kardeş muhafazakar iken diğeri ilerici düşünceleri savunabilir. Aynı ev içerisinde liberal ya da sosyalist bireyler bulunabilir. Peki toplum içerisinde de bolca bulunan siyasi görüş farklılıklarının denge hakkında görüşleri nedir? Sormadım ama biliyorum ki hepsi de kendi görüşünün en iyisi olduğunu düşünüyor bu yüzden, en fazla oyu alarak tek başına iktidara gelmesini ülkenin hayrına görüyor. Ülkenin hayrından başka düşünceleri olduğunu zannetmiyorum. Bu kişi Ak partili de olabilir, MHP'li de CHP'li de.

Bana kalırsa en iyisi dengedir. Ülkede farklı görüşten insanlar bir arada yaşayabiliyorsa pek ala meclis çatısı altında da farklı görüşten millet vekilleri biribiri ile uyumlu çalışabilir. Koalisyon döneminde, problemler yaşanmış olması insanları korkutuyor, ama şunu biliyorum emek olmadan yemek olmaz. Bir şekilde demokrasimiz tecrübe kazanarak zengileşecektir. Gelişmiş ülkelerde, zıt görüşlü insanların birbirine hoşgörü ile yaklaştığını görüyoruz. Biz de neden hoşgörü hakim olmasın.

Not: Hayat bir denge yarışıdır yazacaktım fakat başlığı yukarıda gördüğünüz gibi değiştirmeyi uygun gördüm.

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.