Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.12.13, 15:52   #1
CeMKaN
«.. Sıla Yolcusu..»

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,717
Ettiği Teşekkür: 80031
Aldığı Teşekkür: 37415
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Başbakan Mesa İçin de Devreye Girdi mi?

Türkiye'nin gündemini bomba gibi düşen rüşvet ve yolsuzluk operasyonu gayrimenkul sektörünü sarstı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Emlak Konut’un en yetkili isimleri ile sektörün önde gelen müteahhitlerinin yapılan imar değişikleri nedeniyle gözaltına alınması emlak dünyasında kurulan yeni düzenin de deşifre olmasına yol açtı.

Yeni düzen şöyle çalışıyordu: Belediyelerden imar alamayan ya da mahkeme kararları ile planları iptal edilen arazi sahipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kapısını çalar. Belediyelerde aylarca süren işlemler ya da mahkemeden dönen planlar bakanlıkta bir – iki ayda sonuçlanır ve arazi sahibi istediğini alır. Bunun sonucunda milyonlarca dolar rant elde eder.


Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin itirazına rağmen Bakanlığın Bakırköy’de Ağaoğlu’nun satın aldığı bir arazide plan tadilatı yapıp inşaat alanını üçe katladığı ortaya çıktı. Değişikliğin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştiğini doğrulayan telefon konuşmaları gazetelere yansıdı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son yasal düzenleme ile elde ettiği sınırsız imar yetkileriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin izin vermediği birçok plan değişikliğini tek tek onayladı. Son dönemde Bakanlık 15′den fazla imar değişikliğine imza attı ve bazı inşaat şirketlerine büyük rant yarattı. Bu inşaat şirketlerinden biri de İstanbul’da Başbakan Erdoğan’ın Kısıklı’daki villasının hemen yanında yer alan arazinin sahibi Mesa…

Mesa Başbakan’a nasıl komşu oldu


Çamlıca’da kalan nadir yeşil alanlardan biri olan 85 bin metrekare arazi, 1991 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak planlara işlendi ve inşaata kapalıydı. Mesa 2003 yılında araziyi satın aldı.


Arazi, 2010 yılında Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından 3. Derece Doğal Sit Alanı’na dönüştürülerek inşaat yapılmasının önü açıldı. Bu karar sonrası arazinin sahibi Mesa İnşaat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak planlarda ‘park ve dinlenme alanı’ olarak görünen arazinin bir bölümünün konut alanına alınarak imara açılmasını istedi.İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2011 yılında şirketin talebini kabul ederek araziyi oyçokluğu ile imara açtı. Kararla 85 bin metrekarelik arazinin yarısı (42 bin 500 metrekare) konut alanı olarak ayrıldı. 8 bin metrekare üzerine 0.20 emsalle inşaat hakkı tanındı.

Park ve yeşil alandı


Arazinin 22 bin 693 metrekaresi yeşil alan, 15 bin metrekaresi belediye hizmet alanı ve 5 bin metrekaresi ise yol alanı olarak planlandı.
CHP ’li meclis üyeleri Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararını mahkemeye taşıdı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi imara açılan alan kadar yeşil alan ayrılmadığı, planın uygulanması durumunda telafisi güç zararlar doğacağından şehircilik ve planlama ilkelerine aykırılığı gerekçe göstererek planın yürütmesini durdurdu.

İnşaat izni iki kat artırıldı


Mahkeme kararı üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. Yapılan başvuruyu değerlendiren bakanlık makam oluru ile bir ay içinde hem 1/5000 ölçekli Nâzım İmar Planı hem de 1/1000 ölçekli uygulama imar planını yaptı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı plan tadilatında ‘konut alanı’ (arazinin yarısı olan 42 bin 500 metrekare) üzerinden inşaat hakkı vermek yerine emsali arttırmadan arazinin tamamını hesaba katarak 85 bin metrekare brüt alan üzerinden araziye 17 bin metrekare inşaat hakkı verdi.


Bununla da yetinilmedi, çatı eğimi yüzde 33’ten yüzde 45’e çıkartıldı. 6.50 yüksekliği kaldırılıp yüksekliği belli olmayan 2 kat sınırı getirildi. Böylece inşaatta çatı katının önü açıldı. Belediye hizmet alanı kaldırılıp rekreasyon alanı eklendi. Rekreasyon alanının altına 15 bin metrekare otoparka izin verildi. Plan, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkartıldı. Plan askıdayken CHP’li Meclis üyeleri, bakanlığın yaptığı plana itiraz etti. CHP’li Doğan Tekel, itirazında arazinin 1. Derece Sit Alanı ve Park ve Dinlenme Alanı olarak işlenmesini talep etti. Talebi kabul görmedi.

“Başbakan’ın haberdar olmaması imkansız”


Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın araziyle ilgili yaptığı son imar değişikliğini yargıya taşındı. Konuyu yargının gündemine taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi CHP’li Doğan Tekel, mahkeme kararı beklenmeden arazide inşaatın başlamasını skandal olduğunu belirtti.


Sözcü.com.tr’ye konuşan Tekel Başbakan’ın burnunun dibinde yapılan inşaattan haberdar olmamasının imkansız olduğunu kaydederek ”Başbakan’ın emriyle, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın marifetiyle İstanbul’da bir çevre cinayeti işleniyor” dedi. Mesa’nın hukuku yok sayarak Çamlıca’da bir projeye imza atmasının doğru olmadığını belirten Tekel, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması gerektiğini vurguladı.
Konutların fiyatı 1,6 milyon dolardan başlıyor
Konut teslimlerinin 2014 yılında yapılması planlanan Mesa Çamlıca projesinde konutların fiyatı 1 milyon 600 bin dolar ile 2 milyon 260 bin dolar arasında değişiklik gösteriyor. Toplam 115 adet konuttan oluşan Çamlıca Mesa’da 110 daire ve 5 villa yer alıyor. Projede yer alan daire tipleri 3+1, 4+1 ile 5+1 şeklinde tasarlandı. Projede konut teslimlerinin Temmuz 2014′te gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak
__________________

CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.