Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.12.13, 18:06   #1
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1414
Ettiği Teşekkür: 17569
Aldığı Teşekkür: 24297
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Türk Dil Kurumuna Bir Eleştiri

Yaşayan Türkçenin desteklenmesi ve ileriye taşınması kuşkusuz Türk diline gönül verenlerin ortak paydası olmalıdır.
Sayın Kaçalin’in bu konudaki görüşünü “mutluluk”la karşıladım. Yine yapılması planlanan birtakım etkinlikler umut verici.
Ancak mevcut duruma yönelik birkaç eleştirim var. Öncelikle, Sayın Kaçalin’in “imtihan” gibi Arapça kökenli bir sözcük yerine kullandığımız “sınav” sözcüğüne takılmasını anlayamadım.

Mektep ve imtihan sözcüklerinin halka Türkçe sözcükler olarak yansıtılma çabasını ise anlamlandıramadım.
Sınav sözünün Türkçenin eski dönemlerinde “sınagu” biçiminde kullanılageldiğini, -gu ekinin -v hâlini almasıyla sözün son hâlinin “sınav “ olduğunu -bu bilgiyi muhtemelen bilen Sayın Kaçalin’e- hatırlatıyoruz.

Türkçeye yerleşen yüzlerce Batı kökenli sözcük varken “dil mühendisliği” ile -doğru ya da yanlış- türetilen Türkçe sözcükler mi en büyük sorunumuz?
Sayın Kaçalin, “okul” sözcüğüne Fransızca diyor. Evet, Fransızca ekol sözcüğüne öykünerek türetildiği açık; ama bu sözcüğün Fransızca olduğu anlamına mı gelir? Tabii ki bu anlama gelmez.

Bir söz türetilirken “yerleşme kolaylığı”na dikkat edilir.
Çünkü türetilen ama yerleşmeyen bir sözcüğün hiçbir anlamı yoktur. Bunun için okul sözcüğü Türkçe oku- kökünden “benzeme yolu”yla türetilmiş ve bugün önemli bir yaygınlık kazanmıştır.

Son olarak hatırlatırım ki: Türk Dil Kurumunun görevi Türk dilinin “öz varlığını” desteklemektir. Bunun dışındaki her tutum “dil dışı” gündemden başka bir şey değildir.

Türk dili siyasi ve çıkarcı yaklaşımlara heba edilecek kadar değersiz değildir.

Yazar : Ensar KILIÇ
Kaynak
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.